Turysci.pl
MSZ

fot. Unsplash/ Axel Antas-Bergkvist

MSZ ostrzega Polaków przed podróżami, które nie są konieczne

14 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

MSZ od początku wybuchu pandemii koronawirusa ostrzega przed podróżami, które nie są konieczne. Mimo wyraźnego spadku liczby zakażeń i postępu programu szczepień resort podtrzymuje to stanowisko.

MSZ utrzymuje trzeci poziom tzw. globalnego ostrzeżenia dla podróżujących. Jednocześnie resort odradza podróże, które nie są konieczne.

Turyści chcieli pomóc. Nie mają kurtek

Pomogli turyście, który spadł z Koziej Przełęczy. On zabrał ich kurtki i przepadł

CZYTAJ DALEJ

MSZ odradza podróży, które nie są konieczne

Ostrzeżenie wydane przez MSZ dla podróżujących utrzymuje się na poziomie 3, co wiąże się z zaleceniem unikania podróży, które nie są konieczne. W nomenklaturze ostrzeżeniowej oznacza to, że poziom zagrożenia znacznie przewyższa ten w Polsce.

Jako podróże konieczne resort rozumie przede wszystkim powody zawodowe, które należy odbyć bezzwłocznie, a także pilne sprawy rodzinne, których nie można odłożyć na później.

- Naturalnie ocena, czy podróż jest konieczna należy do obywatela - informuje w rozmowie z Onetem Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Biuro prasowe resortu przekazało również, że w obecnej sytuacji czynnikami ryzyka są przede wszystkim dynamicznie zmieniająca się sytuacja, ograniczenia w międzynarodowym transporcie lotniczym, czy zmieniające się okresowo przepisy wjazdowe i epidemiczne.

- Należy wyraźnie podkreślić, że ostrzeżenie ma jedynie charakter rekomendacji i nie wywiera żadnych skutków prawnych - podkreśla biuro prasowe resortu.

Jak dodaje biuro prasowe resortu, ministerstwo nie ma prawnych możliwości zakazania podróży zagranicznych, a decyzja o wyjeździe podejmowana jest wyłącznie przez osobę zainteresowaną.

Co ważne, aktualne komunikaty oraz wytyczne dotyczące wszystkich państw na świecie można znaleźć na oficjalnych stronach MSZ, Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Światowej Organizacji Zdrowia oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca również, aby przed ewentualną podróżą każdorazowo sprawdzać aktualne informacje dla podróżujących, a także poziom ostrzeżeń w kraju/krajach docelowych i tranzytowych.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwe

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Zbadali konie wożące turystów na Morskie Oko. Fundacja Viva: „Pracują w przeciążeniu"

Czytaj więcej >

Polska

Turyści zdewastowali szlak na Świnicy, a później utknęli w górach. Interweniowali ratownicy TOPR

Czytaj więcej >

Polska

Wypadek autobusu podczas wycieczki. Cztery osoby są ranne, 31 dzieci zabrano do szpitala

Czytaj więcej >

Polska

Turyści zostawiają zwierzęta na tatrzańskich szlakach. „Nawet nie potrafiła nam powiedzieć, skąd zabrała psiaka"

Czytaj więcej >

Polska

Remonty w Karkonoskim Parku Narodowym. „Utrudnienia potrwają około pięć dni"

Czytaj więcej >

Polska

Turyści bez przygotowania poszli na Orlą Perć. W środku nocy sprowadzało ich TOPR

Czytaj więcej >