Turysci.pl
Morskie Oko bez koni? TPN zabiera głos w sprawie dorożek.

Fot. Wikipedia.org/Rj1979/Domena publiczna (zdjęcie ilustracyjne)

TPN nie wytrzymał. Gorzkie słowa ws. koni wożących turystów nad Morskie Oko

22 Lipca 2020

Autor tekstu:

Bartek Wojnowski

Udostępnij:

Morskie Oko uchodzi za jedno z największy atrakcji polskich gór, jednak za słynnym jeziorem ciągną się również niemałe kontrowersje. W sprawie koni pociągowych i dorożek turystycznych głos zabrali przedstawiciele TPN-u.

Morskie Oko cieszy się zarówno niesłabnącą popularnością wśród turystów, ale jak i ciemną stroną w postaci (zdaniem niektórych) przemęczonych koni pociągowych, które obsługują kursy nad znane jezioro. Sprawę skomentowali przedstawiciele Tatrzańskiego Parku Narodowego. 

Morskie Oko bez dorożek? TPN: Nie ma orzeczenia, że transport konny jest nielegalny

Redakcja Wirtualnej Polski otrzymała specjalny komunikat przedstawicieli Tatrzańskiego Parku Narodowego, w którym poruszono kwestię transportu konnego nad Morskie Oko. Jak na razie, w planach TPN-u nie ma “radykalnej zmiany usług przewozowych”. Co więcej, władze Parku powołują się na opinie służb weterynaryjnych, które stwierdzają, że nie istnieje podstawa do rezygnacji z dorożek. Sprawa jest krytykowana przede wszystkim przez organizacje walczące o prawa zwierząt.

- Nie ma żadnego orzeczenia sądowego ani innego dokumentu stwierdzającego, że transport konny do Morskiego Oka jest nielegalny. Główny lekarz weterynarii 27 sierpnia 2014 roku wydał komunikat, w którym stwierdza: "Użytkowanie koni pociągowych do przewozu osób nie jest działaniem niezgodnym z przepisami o ochronie zwierząt. Nie ma więc podstaw do wydania zakazu prowadzenia takiej działalności" - czytamy w komunikacie cytowanym przez WP.

Morskie Oko, dorożki a “ustawodawca”

TPN odniósł się również do potencjalnych zarzutów organizacji walczących o prawa zwierząt. Przedstawiciele Parku twierdzą, że transport konny jest ściśle uregulowany w przepisach prawnych. Co ważne jednak autorem regulaminów są sami administratorzy kompleksu. Z drugiej strony, TPN zaznacza, że wewnętrzne ustawodawstwo było ściśle konsultowane zarówno z weterynarzami, jak i “organizacjami prozwierzęcymi”. Tym samym kontrowersyjny transport nad Morskie Oko jest zgodny z literą prawa krajowego oraz przepisami wewnętrznymi samego Parku.

2. Greta Thunberg dostała 1 mln euro prestiżowej nagrody. Ale do kieszeni nie włoży ani centa

3. Blisko 76 tys. Polaków dostanie ekstra pieniądze od ZUS. Niektórzy nawet po 12 786 zł

- Na przestrzeni lat udało się doprowadzić do powstania regulaminu przewozów konnych; jego zapisy były konsultowane zarówno z ekspertami z zakresu weterynarii i hipologii, jak i organizacjami prozwierzęcymi. Kary dla fiakrów za nieprzestrzeganie regulaminu są bardzo surowe. Od upomnień i kar finansowych – sięgających nawet kilku tysięcy złotych – po dożywotnią utratę licencji (w przypadku np. przeładowywania wozów) - zaznacza TPN w komunikacie wysłanym do redakcji WP.

Jeżeli chcielibyście podzielić się historią ze swoich wakacji, rachunkiem z turystycznego miejsca, bulwersującą lub interesującą sytuacją, która Was spotkała lub której byliście świadkami podczas urlopu, zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

Źródło: Wirtualna Polska

Podobne artykuły

Zatonęła łódź na Mazurach

Polska

Na Mazurach w niedzielę wiał silny wiatr. „Nie wszyscy żeglarze radzą sobie w takich warunkach"

Czytaj więcej >

Polska

Śmierć w Tatrach. Turysta prawdopodobnie skoczył z Kościelca

Czytaj więcej >
Nowe przepisy wjazdu do Polski

Polska

Zmiana zasad wjazdu do Polski, a od środy otwarcie kolejnych przejść granicznych z Ukrainą

Czytaj więcej >
Atak na plażowicza w Kryspinowie

Polska

Atak na plażowicza w Kryspinowie. Zwrócił uwagę ludziom pływającym rowerkiem wodnym

Czytaj więcej >
PKP znosi limit

Polska

Od 26 czerwca zmiany w pociągach PKP. Znikają limity zajętości

Czytaj więcej >
Przedłużenie Polskiego Bonu Turystycznego. Głos z Kancelarii Prezydenta

Polska

Obecnie nie trwają prace nad przedłużeniem Polskiego Bonu Turystycznego

Czytaj więcej >