Turysci.pl > Polska > Ręce opadają, co wyrabiają turyści. Zdjęcie z Morskiego Oka może załamać
Maja Lachowicz
Maja Lachowicz 24.03.2022 22:01

Ręce opadają, co wyrabiają turyści. Zdjęcie z Morskiego Oka może załamać

Morskie Oko zamarzło, więc turyści się ślizgają
Fot. wikimedia.commons/ PTG Dudva/ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.de

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czego dopuścili się turyści

  • jak zrobić atrakcyjne i bezpieczne zdjęcia z wczasów

  • na co szczególnie uważać podczas wypoczynku w górach

Turystyka nad Morskim Okiem nigdy nie zamiera. Jedno z najpopularniejszych miejsc w Polsce stale jest odwiedzane przez swoich fanów. Niestety niektórzy zapominają o zasadach bezpieczeństwa i wchodzą na lód, który nie jest zbyt gruby.

Morskie Oko zamarzło

Na profilu Aktualna sytuacja w Tatrach na Facebooku pojawiło się zdjęcie, które wywołało lawinę komentarzy. Grupy turystów postanowiły umilić sobie pobyt nad największym tatrzańskim jeziorem i weszły na lód.

- Dramat nad Morskim Okiem... Lód ma 5 do 6 cm grubości, a na lodzie masa ludzi... Co roku te same apele... Czy to już tradycja, że musi dojść do tragedii i kiedy do niej dojdzie... Drodzy turyści, bardzo Was prosimy o rozsądek... - czytamy pod zdjęciem.

Zima jeszcze nie pokazała na co ją stać, a temperatury nie spadają znacznie poniżej zera. Lód na jeziorze jest zbyt cienki, by utrzymać większą grupę, więc lepiej zostać na brzegu i nie ryzykować kąpielą w lodowatej wodzie. Za to o grubość lodu nie muszą się martwić mieszkańcy Jakucka.

Internauci potępili zachowanie turystów

Internauci nie pozostawili suchej nitki na turystach, którzy wbrew ostrzeżeniom weszli na lód. Ich zdaniem Morskie Oko powinno być objęte całkowitym zakazem spacerów po zamarzniętej wodzie, ze względu na ochronę w Tatrzańskim Parku Narodowym.

- Ludzie sami proszą się o kłopoty, a nawet i o to by doszło do jakiejś tragedii. Na głupotę nie ma lekarstwa - napisała jedna z internautek.

- Banda bezmózgów. Proszę nie nazywać ich turystami, bo odbiegają od tego określenia - dodała w ostrych słowach inna. Widać wyraźnie, że zachowanie osób ze zdjęcia bulwersuje komentujących.

Dramat nad Morskim Okiem... Lód ma 5 do 6 cm grubości, a na lodzie masa ludzi... Co roku te same apele... Czy to już...

Opublikowany przez Aktualna sytuacja w Tatrach Sobota, 19 grudnia 2020

Lepiej uważać

W porannym komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego pojawiło się ostrzeżenie przed trudnymi warunkami na szlakach. Pod cienką warstwą śniegu znajduje się lód, więc w niektórych miejscach może być ślisko.

W sobotę w ciągu dnia śnieg przeważnie był zbity i twardy, tworząc śliską powierzchnię. W okolicy Morskiego Oka termometry wskazywały ok. 0 stopni C. Lód na jeziorze nie topił się, lecz jego warstwa nie miała szans na pogrubienie się.

Dopiero po zachodzie słońca ochłodziło się i na kamerach zewnętrznych można było zobaczyć, że jest 2 stopnie na minusie. Stosunkowo wysokie temperatury nie sprzyjają zamarzaniu jeziora, więc turyści powinni bardzo uważać zbliżając się do jego brzegu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Źródło: Facebook

Tagi: Turyści Góry