Turysci.pl
morskie oko samochody elektryczne

google/ maps/ screen

Władze zdecydowały. Wielkie zmiany na Morskim Oku

16 Września 2020

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Morskie Oko jest najpopularniejszym punktem w polskich Tatrach. Jak się okazuje, szykują się ogromne zmiany. Wielu będzie mogło odczuć je na własnej skórze. Władze już podjęły decyzję.

Morskie Oko jest celem wielu turystów, którzy wybierają się w polskie Tatry. Jak się okazuje, już wkrótce wiele się zmieni. Władze ogłosiły, że przyjezdni będą mogli skorzystać z dodatkowej opcji w drodze do punktu docelowego.  

Droga nad Morskie Oko będzie inna

Tatrzański Park Narodowy we wtorek zainicjował pierwszą wypożyczalnię samochodów elektrycznych. Turyści będą mogli się dostać się dzięki nim do Kuźnic i na Palenicę Białczańską, gdzie rozpoczyna się szlak do Morskiego Oka.

- Zależy nam, aby w Zakopanem dbać o środowisko. Oczywiście może się pojawić pytanie, dlaczego my jako Tatrzański Park angażujemy się w tego typu przedsięwzięcie. Naszym głównym celem jest ochrona przyrody w Tatrach, ale bez wyjścia poza góry i bez ochrony powietrza, które nad Tatry napływa, trudno chronić Tatrzański Park Narodowy i tą przyrodę. Zależy nam na tym, żeby powietrze było jak najczystsze i myśleliśmy o tym, co będzie w przyszłości - powiedział dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Szymon Ziobrowski.

Punkt wypożyczania i oddawania samochodów elektrycznych znajduje się w trzech miejscach: Kuźnicach, przy Centrum Edukacji Przyrodniczej na ul. Chałubińskiego w Zakopanem oraz na Palenicy Białczańskiej przy parkingu. Właśnie z tego ostatniego miejsca wiedzie szlak do Morskiego Oka.

- Zdecydowaliśmy się na te miejsca, ponieważ w nich gromadzi się najwięcej turystów - wyjaśnił dyrektor TPN w rozmowie z Onetem.

Samochody elektryczne w Zakopanem zostały wprowadzone przez firmę Innogy Go i jest to 10 samochodów BMW i3. Andrzej Popławski, szef elektromobilności, powiedział w rozmowie z Onetem, że bardzo cieszy się ze współpracy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym. Pomysł cieszy się dużym powodzeniem również w Warszawie, gdzie jeździ 500 aut marki BMW i3.

- Pomyśleliśmy, że fajnie mieć takie samochody w Warszawie, ale są miejsca, które z naszej perspektywy nawet bardziej ich potrzeba ze względu na zabezpieczenie potrzeb ekologicznych – mówił Popławski.

Wypożyczenie samochodu następuje za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Cena za wypożyczenie innogy go! w Zakopanem to 29,99 zł za 30 minut, 59,99 zł za 75 minut, 99,99 zł za 300 minut. Jest również możliwość wynajęcia auta na 8 minut za 9,99, co wystarcza na dojazd do Kuźnic.

TPN oraz Innogy Polska planują rozszerzenie projektu o ekologiczny transport do Morskiego Oka. Do współpracy zaproszono w tym celu firmę Man, która ma zapewnić samochód elektryczny umożliwiający przewóz osób niepełnosprawnych pod schronisko nad Morskim Okiem.

Źródło: Onet

Podobne artykuły

restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Ksiądz błogosławił w Szczyrku

Polska

Ksiądz ze Skrzycznego błogosławił turystom i mieszkańcom. Mogli cieszyć się Beskidami

Czytaj więcej >

Polska

Lotnisko w Gdańsku wprowadza szybkie testy na koronawirusa. Pozwolą uniknąć kwarantanny po przylocie

Czytaj więcej >