Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Mieszkaniec Gdyni nagrał wieloryba pływającego w Bałtyku. Niesamowity widok
Dorota Witt
Dorota Witt 22.03.2023 12:33

Mieszkaniec Gdyni nagrał wieloryba pływającego w Bałtyku. Niesamowity widok

Wieloryb w Gdyni
Fot. Canva/Marek Grabowski

Najpierw było słychać odgłos wypuszczanego powietrza, potem w oddali dało się wypatrzeć wyłaniający się z Bałtyku grzbiet ogromnego zwierzęcia. Wieloryb wynurzył się kilka razy, a potem spokojnie odpłynął. Taki gość w odległości ok. 70 km od Zatoki Gdańskiej to niezwykle rzadki widok.

Wieloryb pływał w Bałtyku, 70 km od Zatoki Gdańskiej

O tym, że Marcin Grabowski z Gdyni zauważył wieloryba pływającego w Morzu Bałtyckim (ok. 70 km. od Zatoki Gdańskiej) poinformował miejski portal.

Mężczyzna pracujący w Lotos Petrobaltic nagrał zwierzę z pokładu statku 21 marca ok. godz. 11.

- Wyszliśmy na pokład, by wykonać dzienne prace – relacjonował Grabowski. – W pewnej chwili usłyszałem odgłos wypuszczania powietrza, więc zaczęliśmy się z kolegami rozglądać. Wtedy zauważaliśmy płynącego nieopodal nas wieloryba. W Bałtyku nigdy wcześniej nie wiedziałem wieloryba, więc tym bardziej było to dla nas wszystkich ogromne zaskoczenie - dodał.

Przerażający widok i okropny zapach. W australijskiej rzece martwe zwierzęta zakorkowały przepływ Niepotrzebna tragedia. Zginął, próbując zrobić sobie selfie ze słoniem

Ekscytujący widok. Z Bałtyku wynurzył się wieloryb

W Bałtyku nie ma warunków do życia dla wielorybów, tym bardziej ta sytuacja dziwi.

- Wszyscy byliśmy tym widokiem bardzo podekscytowani i zdumieni - mówił Grabowski. Co z nim będzie? Powinien opuścić Morze Bałtyckie, bo jest tu o wiele mniej zasolenia i mniej pokarmu dla niego - dodał.

Pracownicy miejskiego portalu pokazali nagranie ekspertom z Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB. 

Grażyna Niedoszytko potwierdziła, że to wieloryb. Przyznała też, że z takimi sytuacjami spotykamy się coraz częściej. To efekt m.in. zmieniającego się klimatu.

Projekt bez tytułu - 2023-03-22T104707.488.png

  Fot. kadr z filmu M. Grabowskiego

 

Ekspertka mówi, że w Bałtyku pływał humbak. Kolejny już raz

Dr Iwona Pawliczka vel Pawlik ze Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego oceniła, że to humbak. 

- Na Bałtyku wieloryby obserwowane są od setek lat, takie pojedyncze wycieczki czasem się tu zdarzają – powiedziała gdyńskiemu portalowi Pawliczka vel Pawlik. – Humbaki to taki wszędobylski gatunek, są bardzo rozprzestrzenione na północnej i południowej półkuli. W zasadzie jedynym miejsce, gdzie ich nie ma, są najbardziej na północ wysunięte krańce Arktyki – dodała.

Specjaliści spróbują ustalić pozycję zwierzęcia, by poinformować o nim inne bałtyckie kraje i monitorować trasę jego wędrówki. 

Ekspertka przypomina, że ostatnio humbaka było widać w Bałtyku w 2016 r. Zapuścił się aż na wody Zatoki Puckiej i był tam ratowany z sieci rybackich przez ekipę Stacji Morskiej.

Źródło: Portal miejski w Gdyni