miasto na ofot. pixabay.com/ DzidekLasek

Jakie miasta na literę "O" znacie? Większość osób umie wymienić tylko 2

Miasto na literę "o" zazwyczaj nasuwa jedną, maksymalnie dwie odpowiedzi. W Polsce mamy ich jednak znacznie więcej, a na świecie strach pomyśleć. Pewnie mało kto byłby w stanie wymienić wszystkie, warto jednak się z nimi zaznajomić.

Miasto na literę "o" dla większości Polaków to Opole i Olsztyn, niektórzy dodają jeszcze do tej listy Oslo - stolicę Norwegii. Ile nazw na tę literę jesteście w stanie wymienić? W Polsce mamy ich ponad 40, a na świecie jeszcze więcej.

Jakie znacie miasto na literę "o"?

Wśród miast na literę "O" aż osiem znajduje się w województwie wielkopolskim. Jednym z najciekawszych pod względem turystycznym jest Ostrów Wielkopolski, przez który przebiega przebiega siedem szlaków: trzy piesze i cztery rowerowe. Znajdziemy tam również wiele wspaniałych zabytków: między innymi kościoły, gmach Poczty Polskiej, a nawet XIX-wieczną synagogę.

Wiele wyjątkowych zabytków znajdziemy również w Olkuszu, w województwie małopolskim. Znajdziemy tam między innymi Bazylikę św. Andrzeja gdzie podziwiać możemy malowidła ścienne oraz renesansowe organy autorstwa Hansa Hummla z lat 1612–1623. Jedyną tego typu atrakcją w Polsce jest Muzeum Afrykanistyczne prezentujące zbiory dr. Bogdana Szczygła.

W województwie warmińsko-mazurskim najbardziej znany jest oczywiście Olsztyn. Ciekawym miejscem jest jednak również miasto Orneta z gotyckim ratuszem wybudowanym w 1351 na miejscu dawnego domu kupieckiego. Znajdują się tam również gotyckie kościoły, stare cerkwie oraz synagoga.

1. Czy będą obowiązkowe testy dla Polaków wyjeżdżających na ferie? Pojawił się nowy pomysł od hotelarzy
2. Jeden szczegół na banknocie 10 zł sprawi, że się nieźle obłowisz. Kolekcjonerzy od dawna na nie polują
3. Pani Ewa miała wrócić z wakacji do Polski. Zabolało ją gardło i się zaczęło

Łącznie takich miast w Polsce jest ponad 40. Większość Polaków potrafi wymienić jedynie 2. Odwiedziliście któreś z miast na literę "O"? Może udało Wam się dotrzeć do Oslo? Podzielcie się wrażeniami w komentarzach pod naszym postem na Facebooku.

Źródło: Wikipedia

Następny artykuł