Turysci.pl
jezioro 1

fot. Ekomarina w Giżycku

Mężczyzna wszedł na zamarznięte jezioro w Giżycku. Załamał się pod nim lód

16 Marca 2022

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Na jeziorze Niegocin w Ekomarinie w Giżycku omal nie doszło do tragedii. Pod mężczyzną, który w nocy postanowił wejść na zamarzniętą taflę, załamał się lód. Wszystko nagrało się na zainstalowanej w porcie kamerze.

Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ostrzega przed wchodzeniem na zamarznięte jeziora. Jak wskazują lód nie jest jednolity - w jednym miejscu jego grubość może wynosić pięć centymetrów, a w innym dwa.

Przekonał się o tym mężczyzna widoczny na nagraniu z kamery zainstalowanej w porcie Ekomarina w Giżycku.

Niebezpieczna sytuacja na jeziorze Niegocin

Na nagraniu opublikowanym przez RMF24 widać dwóch, prawdopodobnie młodych mężczyzn spacerujących wzdłuż portu. W pewnym momencie jeden z nich postanowił wejść na zamarznięte jezioro. Lód załamał się pod nim około 20-25 metrów od brzegu.

jezioro 1

fot. Ekomarina w Giżycku

— Widać tutaj, że chyba adrenalina zadziałała i śmiałek szybko sam wydostał się z wody i na czworaka wrócił na brzeg — mówi RMF24 Jarosław Sroka, szef bazy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Giżycku.

jezioro 2

fot. Ekomarina w Giżycku

Mężczyźnie na całe szczęście udało się wydostać się z wody o własnych siłach, jednak ratownicy przestrzegają przed wchodzeniem na zamarznięte jeziora.

jezioro 3

fot. Ekomarina w Giżycku

— Pamiętajmy, że nie ma bezpiecznego lodu. Tym bardziej wzrasta zagrożenie, że spodziewamy się ocieplenia — powiedział PAP rzecznik prasowy komendanta głównego PSP bryg. Krzysztof Batorski.

Jak dodał, temperatura wody pod lodem to około 0 st. C. Warto podkreślić, że gdy załamuje się pod człowiekiem lód następuje bardzo szybkie wychłodzenie. Może ono spowodować brak możliwości poruszania się i śmierć w wyniku hipotermii bądź utonięcia.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: RMF24, Onet

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Gwałtowne pogorszenie pogody na północy Polski. Będzie niebezpiecznie

Czytaj więcej >

Polska

Klientki nie zapłaciły za dania w restauracji. "Napiwek" dla kelnerek rozpętał burzę w sieci

Czytaj więcej >

Polska

Kolejny poważny wypadek w Tatrach. Turysta zsunął się 300 m z Rysów

Czytaj więcej >

Polska

Skandal podczas lotu z Polski. Steward pił alkohol na pokładzie samolotu

Czytaj więcej >

Polska

Pociąg "Słoneczny" powraca na tory. Podano nowe ceny biletów

Czytaj więcej >

Polska

Kolizja samolotów na lotnisku Chopina. Wiadomo, ile wyniesie opóźnienie

Czytaj więcej >