Turysci.pl
maseczki w samolocie

Fot. pixabay.com/ juno1412

Pasażerowie w samolocie zasłaniają oczy maseczką "Żeby się lepiej spało". Czytelnik GW pokazał zdjęcie

28 Lutego 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Maseczki są obowiązkowe na pokładach samolotów, jednak nie każdy pasażer wie, jak prawidłowo z nich korzystać. Świadczą o tym zdjęcia z pokładu, które jeden z czytelników przesłał redakcji Gazety Wyborczej. Widać na nim śpiących podr&

Maseczki, aby zapewniać bezpieczeństwo osobom wokół nas, powinny zasłaniać usta i nos. Chociaż teoretycznie są one obowiązkowe podczas podróży lotniczych, pasażerowie nie zawsze przestrzegają tego przepisu. W rozmowie z Gazetą Wyborczą pan Jan opowiedział, co przytrafiło mu się podczas podróży.

Pasażerowie samolotów nie zawsze wiedzą jak korzystać z maseczki

Jan leciał z dziewczyną z Warszawy na Gran Canarię 5 lutego samolotem Enter Air. Według jego relacji już na stołecznym lotnisku spotkała go niemiła niespodzianka - przedstawicielka linii lotniczej miała odsłonięty nos. W kolejce za nim i jego dziewczyną stała natomiast rodzina z kaszlącym dzieckiem, które nie miało na sobie maseczki, chociaż zdaniem czytelnika GW miało więcej niż 4 lata.

- Kiedy wsiedliśmy do samolotu oczywiście dzieci od razu pościągały maseczki, ale gorzej, że niektórzy dorośli też. To znaczy nie, żeby całkiem je ściągali, ale niektórym maseczka służyła głównie do podtrzymywania brody. Obsługa samolotu interweniowała tylko wtedy, kiedy poprosił o to ktoś z pasażerów, ale nawet wtedy efekt był krótkotrwały - opowiada Jan w rozmowie z GW.

Według relacji czytelnika GW personel nie był chętny do zwracania uwagi pasażerom, a jego aktywność ograniczała się do puszczania komunikatów informujących o konieczności noszenia maseczek. Na pokładzie sprzedawane były również perfumy, napoje i zakąski.

- A wie pan, co było najlepsze? Kolesie, którzy naciągali sobie maseczki na oczy, odsłaniając przy tym i usta i nosy. Widocznie po to, żeby im się lepiej spało - mówi Jan.

Zanim Jan skontaktował się z „Wyborczą", napisał mail ze swoimi uwagami do linii Enter Air, na który jednak nie dostał odpowiedzi. Jak podkreślił Jan, po feralnym locie razem z dziewczyną nie zdecydują się już na powrót do domu tą samą linią. 

- Przedostaniemy się jakoś na Teneryfę, a stamtąd mamy albo Ryanaira bezpośrednio do Polski, albo KLM przez Amsterdam. Z tego, co czytałem w internecie, to te ostatnie linie bardzo dbają o przestrzeganie epidemicznych zasad - mówi Jan.

Gazeta Wyborcza skontaktowała się z biurem podróży Itaka, z którym na Gran Canarię poleciał Jan. W odpowiedzi touropetator wyraził przekonanie, że opisany przypadek miał charakter incydentalny oraz poinformował, że skierujemy do przewoźnika prośbę o ustosunkowanie się do zarzutów. Druga wiadomość przyszła już po publikacji tekstu przez „Wyborczą".

- Pracownicy Enter Air są przeszkoleni co do procedur sanitarnych i ich egzekwowania. Cyklicznie odtwarzane są zapowiedzi dotyczące obowiązku noszenia masek. Niestety, zdarza się, że dopilnowanie 189 osób na pokładzie, aby przez 6 godzin cały czas wszyscy mieli założone maski, bywa problematyczne - odpowiedziała Ewa Maruszak z działu PR Itaki.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: GW

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Zagrożenie lawinowe w polskich górach. KPN zamyka dwa szlaki

Czytaj więcej >

Polska

Alert RCB w 6 województwach. Podróżni muszą zachować ostrożność

Czytaj więcej >

Polska

Zakopane. Policja aresztowała parę podróżującą z dzieckiem. Okradli pensjonat i innych turystów

Czytaj więcej >

Polska

Od dzisiaj wchodzą w życie nowe restrykcje na granicach. "Praktycznie nie dotykają osób w pełni zaszczepionych"

Czytaj więcej >

Polska

Narciarze już mogą ruszać na stoki. Wyciąg w Bukowinie został otwarty

Czytaj więcej >

Polska

Silny wiatr i oblodzenia niemal w całej Polsce. Podróżni muszą szczególnie uważać

Czytaj więcej >