Turysci.pl > Świat > "Najniższy" kraj na świecie. Ich najwyższy szczyt ma 2,5 metra n.p.m.
Maja Lachowicz
Maja Lachowicz 08.01.2021 17:42

"Najniższy" kraj na świecie. Ich najwyższy szczyt ma 2,5 metra n.p.m.

Malediwy są najniższym krajem świata
fot. pixy.org/ CC0

Malediwy to niewielki wyspiarski kraj położony na archipelagu o tej samej nazwie, ok. 250 km na południowy zachód od krańca Indii. Stolicą jest Male, jedyne duże miasto w całym państwie. Spośród 1190 wysepek osadzonych na 26 atolach koralowych, tylko 202 są zamieszkane.

Kurorty stanowią ważną część krajobrazu

Malediwy to raj dla turystów pragnących wypoczynku. Maleńkie wysepki powstały na atolach koralowych, które narosły na skałach wulkanicznych. Przy brzegu woda jest ciepła i płytka, wyraźnie widać dno i kolorowe ryby, co cieszy oko turystów. 

Drobny biały piasek zachęca do spacerów, jednak trzeba uważać na słońce, ponieważ archipelag położony jest na równiku. Przed szkodliwym promieniowaniem można się schronić pod palmami i orzeźwić świeżo wyciskanymi sokami.

Wiele wysp zostało całkowicie pochłoniętych przez infrastrukturę turystyczną, która jest na najwyższym poziomie. Ok. 28 proc. PKB pochodzi z tej gałęzi gospodarki, co jest szczególnym problemem w czasie pandemii. Mieszkańcy zajmują się także rolnictwem i rybołówstwem.

Malediwy mogą zatonąć

Wszystkie wyspy archipelagu są niemal idealnie płaskie. Średnia wysokość nad poziomem morza to ok. 1,5 m, co czyni Malediwy najniżej położonym państwem na świecie.

Najwyższy w państwie szczyt, który mierzy 2,4 m n.p.m., również jest najniższym spośród wszystkich krajów na całym świecie. Znajduje się na wyspie Villingili i nie posiada nazwy. Większość terenów położonych jest ok. 1 m n.p.m. Z tego powodu są zagrożone zatopieniem w wyniku globalnego ocieplenia.

ONZ ostrzega, że obecne tempo wzrost poziomu mórz jest na tyle wysokie, że Malediwy nie będą nadawały się do zamieszkania do 2100 roku. Losy tego państwa zależą od wszystkich mieszkańców ziemi.

Zima, to najlepszy czas na wyjazd

Na Malediwach panuje tropikalny klimat monsunowy. Temperatura przez cały rok utrzymuje się na poziomie powyżej 27 st. C., a powietrze jest bardzo wilgotne. Na Malediwach dominują dwie pory roku: pora sucha, trwająca od końca listopada i pora deszczowa, która zaczyna się zwykle w maju.

Turyści mogą wypoczywać na wyspach przez cały rok, jednak ze względu na ogromną wilgotność powietrza, o wiele przyjemniejsza jest pora sucha. Gdy w Polsce mamy zimę, na Malediwach panują najlepsze warunki na wakacje.

Osoby odwiedzające Malediwy nie muszą ubiegać się o wizę przed przyjazdem, niezależnie od kraju pochodzenia, pod warunkiem, że posiadają ważny paszport, dowód na zamiar opuszczenia państwa (np. bilet powrotny) oraz pieniądze potrzebne do przeżycia w czasie wakacji. To może być dobry kierunek na wczasy, zanim w Polsce pojawi się wiosna.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Wikipedia