Turysci.pl Polska Wspaniała atrakcja w Malborku. Najmłodsi się ucieszą
Fot. YouTube Muzeum Zamkowe w Malborku (screen)

Wspaniała atrakcja w Malborku. Najmłodsi się ucieszą

20 stycznia 2021
Autor tekstu: Mateusz Sidorek

Chociaż podobnie jak muzea, kina i teatry Malbork pozostaje zamknięty, to dzieci mogą przespacerować się po sali. Jest to oczywiście spacer wirtualny, ale najmłodszym może sprawić dużą frajdę, a oprócz tego ma wartość edukacyjną.

Na platformie YouTube oficjalne konto Muzeum Zamkowe w Malborku opublikowało materiał wideo „Muzeum oczami dziecka”. Jest to element projektu „Ferie po królewsku online” przygotowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z muzeami.

Malbork wciąż otwarty. Dzieci mogą odbyć wirtualny spacer po muzeum

Najmłodsi mogą oglądać wnętrze zabytkowej warowni, a zakamarki muzeum pokazują im brat Tomasz i rycerz Herman, czyli Tomasz Bogdanowicz i Arkadiusz Dzikowski z Działu Edukacji Muzeum Zamkowego.

Podczas wirtualnego spaceru dzieci mogą dowiedzieć się, jak wyglądał zamek w czasach rozkwitu zakonu oraz przed zanim warownię wielkiego mistrza odwiedził król polski Kazimierz Wielki. Dzięki projektowi „Muzeum oczami dziecka” mali widzowie mogą zobaczyć między innymi skarbiec.

Inne atrakcje to historia kopalni bursztynu, które były w posiadaniu zakonu. Rycerze handlowali nim z całym światem. Dzieci mogą dowiedzieć się również, jak w epoce średniowiecza wybijano monety.

Podczas spaceru najmłodsi odwiedzają też kościół Najświętszej Marii Panny. To jedyne miejsce w twierdzy, w której zachowały się oryginalne średniowieczne drzwi. W Malborku znajduje się również zniszczona 700-letnia figurka Chrystusa na krzyżu.

Około 700 lat ma też kamień z wizerunkiem Matki Boskiej z Dzieciątkiem w sklepieniu nad prezbiterium. Ważący pół tony zabytek wrócił po pracach remonotowo-konserwatorskich, które zakończyły się w 2016 roku.

Jest to tzw. zwornik, czyli ostatni kamień, który umieszcza się w samym środku sklepienia . Niestety, podczas ostatniej wojny wypadł, ale został odnaleziony i wmurowany. Ten sam, który upadł, ale się nie rozbił – słowa Arkadiusza Dzikowskiego cytuje portal Nasze Miasto.

Goście obiektu muzealnego mają możliwość obejrzenia też zbrojowni, gdzie dowiadują się, jak produkowano broń i czym różnią się żelazo i stal czy miecz oraz szabla.

Na koniec wirtualnego spaceru najmłodsi widzowie docierają do Wielkiego Refektarza. To najbardziej reprezentacyjna sala, w której rycerze zakonu witali najważniejszych gości.

Malbork, Fot. Pixabay.com @erwinbauer

Projekt „Muzeum oczami dziecka” może okazać się ciekawą przygodą w czasie pandemii, gdy większość obiektów kulturalnych pozostaje zamkniętych. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o zamku Gargamela. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Obserwuj nas w
autor
Mateusz Sidorek

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy