Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Majówka z dala od tłumów? Mamy dwie propozycje, które wiosną pozytywnie cię zaskoczą
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 23.04.2023 20:12

Majówka z dala od tłumów? Mamy dwie propozycje, które wiosną pozytywnie cię zaskoczą

Dubrownik
Fot. Unsplash/Datingjungle

Wszystko wskazuje na to, że Bałtyk i Zakopane po raz kolejny będą jednymi z najpopularniejszych miejsc podczas majówki. Jeżeli nie chcecie po raz kolejny przeciskać się w tłumie na Krupówkach lub sopockim molo, mamy dwie ciekawe propozycje.

Tegoroczna majówka przypada w świetnym terminie. Żeby odpoczywać przez dziewięć dni z rzędu, wystarczy wziąć trzy dni wolnego. Polacy doskonale zdają sobie z tego sprawę, a oferta biur podróży znika w błyskawicznym tempie. Jeżeli jednak nadal myślisz o zagranicznym wyjeździe, możesz zorganizować go samodzielnie.

Drogie bilety lotnicze? Majówka w samochodzie również może być udana

Choć wiele osób przyzwyczaiło się, że na zagraniczne urlopy lata samolotem, warto pamiętać, że własny samochód również bywa ciekawą alternatywą. Zwłaszcza kiedy nie planujemy ograniczać zwiedzania do jednego miasta.

Idealnym kierunkiem na samochodowy wyjazd podczas majówki będzie Chorwacja. Do szczytu sezonu nad Adriatykiem jest jeszcze daleko, a pogoda już teraz zachęca do zwiedzania. Jeżeli chcecie spędzić tu całą majówkę, koniecznie zajrzyjcie do Zadaru, Splitu i Dubrownika. Przypominamy również, że Chorwacja od 1 stycznia jest w strefie Schengen, dzięki czemu kontrole graniczne są już tylko niemiłym wspomnieniem. 

Morskie Organy i "Perła Adriatyku" nie zawiodą podróżnych w Chorwacji

Perłą Zadaru jest jego starówka, a zwłaszcza Morskie Organy, które są jedyną tego typu atrakcją na świecie. Uderzające o brzeg fale sprawiają, że woda dostaje się do systemu rur, przez co Adriatyk dosłownie przygrywa spacerowiczom. Podczas wizyty w Splicie nie zapomnijcie odwiedzić pałacu cesarza Dioklecjana, czy katedry św. Dujama. Natomiast Dubrownik, czyli "Perła Adriatyku" to punkt obowiązkowy każdego wyjazdu do Chorwacji. 

- Dubrownik to dziś jedno z najpiękniejszych na świecie miast otoczonych murami. Jego starówka jest w całości wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. “Zagubienie się” w labiryncie malowniczych uliczek i krętych schodów pozwala poczuć niesamowity klimat średniowiecza i stanowi nie lada gratkę zwłaszcza dla fanów kultowego serialu „Gra o Tron”. Mogą oni ruszyć śladami bohaterów tej super produkcji, gdyż to właśnie Dubrownik odgrywał rolę „Królewskiej Przystani” i większość scen kręcona była na tamtejszym Starym Mieście - wyjaśniła Joanna Cedrych, specjalistka ds. produktu i obsługi klienta w Getaway, firmie specjalizującej się w planowaniu wyjazdów.

Zajrzyj do miejsca, gdzie Alpy przeglądają się w jeziorach

Ci, którzy szukają kontaktu z naturą, powinni podczas długiego weekendu odwiedzić Szwajcarię, a zwłaszcza Zurych i Genewę. Pierwsze z nich uchodzi za jedno z najszczęśliwszych miast na świecie. Atrakcją, której nie można tutaj ominąć, jest największy zegar w Europie. 

Można go znaleźć w samym centrum Starego Miasta przy kościele św. Piotra. Średnica tarczy zegara ma aż 8,64 m. Dłuższa wskazówka mierzy 5,73 m, a krótsza nieco ponad 5 m. Nie można zapomnieć również o jeziorze Zurych, które jest jednym z najczystszych w Europie. Z powodzeniem można w nim pływać. 

Ponieważ Szwajcaria nie jest tanim krajem do zwiedzania, warto wiedzieć, gdzie można szukać oszczędności. - W Zurychu np. warto zakupić Zurich Card - kartę uprawniającą do nieograniczonej liczby przejazdów środkami transportu publicznego i umożliwiającą darmowe zwiedzanie 43 muzeów - zdradziła Cedrych.

Skoro już o jeziorach mowa, to warto pamiętać również o Genewie. "Stolica zegarów" jest słynna m.in. za sprawą Jeziora Genewskiego. To właśnie tutaj w tafli wody odbijają się okoliczne szczyty Alp, a krajobraz zapiera dech w piersiach.