Turysci.pl
loty nowy zakaz

Fot. artgrid.io/clip/127945/park-sealed-off-with-plastic-tape

Jest nowy zakaz. Rząd podjął trudną decyzję. Polacy i podróżni muszą się liczyć z nowymi ograniczeniami

27 Października 2020

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Loty zostały ograniczone przez rząd. Władze podjęły kolejną decyzję w sprawie zakazu podróżowania. Turyści powinni zapoznać się z nowymi procedurami, do których trzeba będzie się bezwględnie zastosować. Z wielu kierunków trzeba będzie

Loty zostały po raz kolejny ograniczony. W mediach pojawiła się już informacja o decyzji rządu w sprawie nowego zakazu. Przemieszczanie się zostało ograniczone. Podróżni powinni zapoznać się z nowymi zaleceniami władz. Rozporządzenie wchodzi w życie już w tym tygodniu. W najbliższym czasie trzeba będzie zrezygnować z wielu kierunków turystycznych. O szczegółach informuje serwis RMF 24.

W dalszym ciągu loty będą ograniczane. Nowe rozporządzenie dotyczące zakazu podróżowania drogą lotniczą wchodzi w życie już w środę 28 października, czyli już jutro. Dokument trafił już na biurko premiera Mateusza Morawieckiego i czeka na podpis szefa rządu. Na liście kierunków objętych zakazem lotów znalazły się 34 kraje. Rozporządzenie będzie obowiązywało do 10 listopada br. Zakaz ogłoszono w związku z pandemią koronawirusa.

Loty zostały ograniczone. Rozporządzenie dotyczące podróży wchodzi w życie już jutro

Do 10 listopada nie będą odbywały się loty do 34 krajów, co potwierdza już rozporządzenie rządu. Dokument czeka już jedynie na podpis premiera Morawieckiego, jak informuje serwis RMF 24. W związku ze skokiem zachorować na COVID-19 utrzymano i przedłużono zakaz kursów lotniczych do wielu popularnych kierunków. Na liście nie znalazły się jednak miejsca leżące w określonych regionach.

Wśród 34 krajów, które znalazły się na liście zakazu lotów, nie znajdziemy państw należących do Unii Europejskiej, Rosji ani Ukrainy. W rozporządzeniu uwzględniono natomiast zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Belize, Bośnię i Hercegowinę, Brazylię, Nepal, Czarnogórę, Gruzję, Jordan, Bahrajn, Maroko, Izrael, Katar, Kuwejt, Libię, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Albanię, Argentynę, Armenię, Chile, Honduras, Irak, Kolumbię, Kostarykę, Liban, Macedonię Północną, Malediwy, Mołdawię, Panamę, Paragwaj, Peru, Tunezję, Wyspy Zielonego Przylądka, Stany Zjednoczone, Oman oraz Bahamy.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez serwis RMF 24 kraje należące do Unii Europejskiej zostały wyłączone z listy zakazów, aby osoby żyjące w tych państwach nadal miały możliwość swobodnego przemieszczania się. Dotyczy to również strefy Schengen oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Komisja Europejska natomiast zaapelowała, aby kraje członkowskie nie utrudniały tego przepływu, zachęcając do stosowania dodatkowych ograniczeń wewnątrz państw.

– Natomiast wyłączenie z wykazu Ukrainy i Federacji Rosyjskiej związane jest z wynikającym z przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 roku ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii obowiązkiem odbycia kwarantanny przez osoby przekraczające granicę między Rzeczpospolitą Polską a Ukrainą i Federacją Rosyjską – treść komunikatu ws. zakazu lotów cytuje RMF 24.

Loty ograniczone do 10 listopada

Ograniczone loty to reakcja na wciąż niepewną sytuację związaną za pandemią koronawirusa, która dotyka niemal cały świat. Lista zakazów opiera się na danych, które publikuje Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Pod uwagę bierze się zakres liczby zachorowań na COVID-19, przypadającą na tysiąc mieszkańców w zakresie 14 dni. Przekroczenie współczynnika 90 (wykluczając państwa należące do Unii Europejskiej, Rosję oraz Ukrainę) skutkuje umieszczeniem takiego kraju na liście.

Chociaż wciąż nie ma zakazu przekraczania granic z państwa europejskimi, powinniśmy pamiętać, że kolejne kraje wprowadzają coraz poważniejsze restrykcje. Obecnie znacznie utrudniono Polakom przemieszczanie się do Niemiec czy też Norwegii. W obu przypadkach wymaga się wielodniowej kwarantanny wobec przyjezdnych z naszego kraju, który został uznany za obszar zagrożenia epidemicznego. W Niemczech przed izolacją może uchronić jedynie przedstawienie negatywnego wyniku testu na obecność SARS-CoV-2 Badania jednak muszą jednak spełniać specjalne wymogi.

Norwegia natomiast wprowadziła nakaz 10-dniowej kwarantanny dla każdego Polaka, który będzie chciał przekroczyć granicę. Chociaż ograniczenia te nie obowiązywały imigrantów zarobkowych, od najbliższej soboty 31 października oni również będą musieli poddać się izolacji. Przypominamy też, że polski rząd nie rekomenduje obecnie podróżowania za granicę, co podkreślił wiceszef polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

O szczegółach ostrych ograniczeń, jakie zostały nałożone na Polskę przez premier Norwegii, pisaliśmy w jednym z naszych artykułów. Jeśli interesuje was ten temat, możecie zapoznać się z nich, klikając tutaj.

Źródło: RMF 24

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Ksiądz błogosławił w Szczyrku

Polska

Ksiądz ze Skrzycznego błogosławił turystom i mieszkańcom. Mogli cieszyć się Beskidami

Czytaj więcej >