Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Lotniska i linie lotnicze > Lotnisko w Modline ma kłopoty mimo rekordowych sukcesów. Ryanair nie daje za wygraną
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 31.01.2024 08:47

Lotnisko w Modline ma kłopoty mimo rekordowych sukcesów. Ryanair nie daje za wygraną

Lotnisko w Modlinie
fot. Turyści.pl

W zeszłym roku na lotnisku w Modlinie odnotowano wyjątkowe sukcesy. Liczba obsłużonych pasażerów osiągnęła rekordowy wynik, a pod koniec sezonu letniego wprowadzono również podwyżki opłat za korzystanie z usług lotniska.

W grudniu, lotnisko w Modlinie obsłużyło 234 tysiące pasażerów. Całkowita liczba podróżnych w roku wyniosła rekordowe 3,4 miliona, co oznacza wzrost o 8,8 procent w porównaniu z poprzednim rokiem. Jednakże mimo takiego sukcesu, jedna z linii lotniczych może sprawić, że Modlin nie nacieszy się nim za długo…

Nowości czekające na lotnisku w Modlinie

W roku 2023 lotnisko w Modlinie odnotowało znaczący rozwój poprzez wprowadzenie nowych sklepów i usług dla podróżnych. Tomasz Szymczak, który tymczasowo pełni obowiązki prezesa spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin, podkreślił także wzrost liczby pasażerów, który przekroczył 3,4 miliona osób. Dodatkowo, do listy przewoźników dołączyły Air Malta i Arkia. Kolejne innowacje wprowadzono na lotnisku od 15 lutego, kiedy to uruchomiono bramki automatycznej kontroli granicznej, które mogą być wykorzystywane przez podróżnych powyżej 12 roku życia, o wzroście minimum 140 centymetrów i posiadających biometryczne dokumenty podróży.  

Dodatkowo, 16 lutego na antresoli terminalu otwarto dwa nowe miejsca gastronomiczno-handlowe: sklep "1-minute smacznego" oraz kawiarnię sieci "So Coffee".
W dalszym ciągu, 15 maja na lotnisku zainaugurowano Mazovia Premium Lounge, luksusowy salon biznesowy, dostępny dla pasażerów po przejściu kontroli bezpieczeństwa. Natomiast 28 lipca, w strefie ogólnodostępnej terminalu, zaprezentowano Kącik Kawowy Stop Cafe. Ponadto, od 15 czerwca na lotnisku działa posterunek policji, zapewniając jeszcze większe poczucie bezpieczeństwa podróżnym.

Połączenia autobusowe na lotnisko

W ubiegłym sezonie letnim lotnisko w Modlinie nie tylko miało w ofercie bogaty wybór lotów, ale także rozszerzyło swoją ofertę na połączenia autobusowe, co z pewnością zadowoliło podróżnych niekorzystających z własnych środków transportu. Łącznie, przewoźnicy autobusowi, takie jak Contbus, Flixbus i Żak Express, obsługiwali prawie 70 tras krajowych, w tym aż dziewięć niemieckich i cztery czeskie kierunki przez Flixbus, a także połączenia z pięcioma różnymi miejscami na Ukrainie obsługiwane przez FanLogic oraz dwa kierunki do Białorusi przez Bajertrans.

Warto również zauważyć, że 16 października lotnisko wprowadziło nową taryfę opłat lotniskowych, co rodzi nadzieję na poprawę wyników finansowych. Dotychczasowy lider w ruchu lotniczym, Ryanair, wcześniej korzystał z lotniska za bardzo niskie opłaty, które uzyskał w umowie zawartej 10 lat temu.

Konflikt z Ryanairem

Jednak taki rozwój nie imponuje jednej z tanich linii lotniczych. Po rekordowych wynikach, obecny 2024 może okazać się dużo cięższy dla portu lotniczego w Modline. Irlandzki przewoźnik Ryanair podjął decyzję o ukaraniu lotniska w Modlinie. Nowy plan firmy nie obejmuje tego lotniska, ponieważ brak rozbudowy infrastruktury i wzrost opłat lotniskowych "szkodzą ruchowi lotniczemu, turystyce oraz miejscom pracy w regionie mazowieckim". Lotnisko w Modlinie straci 15 tras i zanotuje spadek ruchu o 14%.

“Z powodu wzrostu opłat i zdolności zarządu Modlina do rozbudowy terminala, Modlin, jako jedyne lotnisko w Polsce, doświadcza spadku ruchu w tym roku. Złe zarządzanie lotniskiem Modlin zmusiło nas do cięcia tras, liczby zbazowanych samolotów i częstotliwości lotów” - powiedział szef irlandzkiego przewoźnika. - Nie możemy teraz rosnąć w Modlinie, bo nie ma gdzie. Lotnisko jest pełne. Jeśli przepustowość wzrośnie, będziemy mogli otworzyć nowe trasy do Wielkiej Brytanii, Maroko, Turcji, które będą generować przychody dla lotniska. To powinno skłonić do utrzymywania opłat dla linii na niższym poziomie - stwierdził CEO Ryanaira.


Źródło: turystyka.rp.pl