Turysci.pl
Ewakuacja lotniska Chopina

fot. wikipedia.org/ Adrian Grycuk/ CC BY-SA 3.0 PL/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Ewakuacja lotniska Chopina. Znaleźli podejrzany przedmiot, służby w akcji

19 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Adrian Rybak

Udostępnij:

Lotnisko Chopina w Warszawie było miejscem ewakuacji. Straż Graniczna postanowiła ją zorganizować z powodu bagażu, który pozostawiony był przy wejściu do terminala. Konieczna była interwencja specjalistów.

Lotnisko jest miejscem, w którym należy zadbać o bezpieczeństwo wielu pasażerów. Z tego powodu postanowiono zorganizować ewakuację, kiedy znaleziono podejrzany bagaż bez właściciela. To nie jest pierwsza tego typu sytuacja. 

Ewakuacja na lotnisku w Warszawie

Wszystko wydarzyło się na terenie Terminala A Lotniska Chopina. Zauważono podejrzany bagaż, który znajdował się przy wejściu. Była to czarna torba podróżna z kartonowym pudełkiem. Nie było zawieszek bagażowych oraz nie było widać, co jest w środku.

O bagażu poinformowani zostali funkcjonariusze-pirotechnicy z Grupy Interwencji Specjalnych Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie. Początkowo właściciela torby szukano wśród osób, które znajdowały się w pobliżu.

Niestety, nikt nie potwierdził, że jest właścicielem bagażu. W związku z tym postanowiono nadać przez rozgłośnie komunikaty. Sprawdzono nawet zapis kamery CCTV w celu rozpoznania właściciela.

Żaden z tych środków nie okazał się być skuteczny, a więc zorganizowano ewakuację całego terminala. Później przeprowadzono rozpoznanie pirotechniczne pozostawionych rzeczy. Wyznaczono strefę zagrożenia.

Od godziny 10:45 niedostępna była hala terminala A oraz podjazdy. Służby ratunkowe zjawiły się na miejscu o godzinie 11:10. Wtedy przystąpiono do rozpoznania torby i pudełka przy użyciu urządzenia rentgenowskiego i robota pirotechnicznego.

Specjaliści stwierdzili, że torba i pudełko nie sprawiają żadnego zagrożenia dla osób znajdujących się na terenie obiektu. W bagażu znajdowały się jedynie rzeczy osobiste. Straż Graniczna zaznacza, że z powodu ewakuacji nie doszło do żadnych opóźnień. Inną informację o Lotnisku Chopina podawaliśmy tutaj.

Lotnisko Chopina, fot. Wikimedia Commons/Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0 PL - https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.pl

Więcej takich przypadków

Podobnych sytuacji było już więcej. Pozostawienie bagażu bez opieki bardzo często jest powodem utrudnień na portach lotniczych. Z powodu ryzyka obecności materiałów wybuchowych, władze są zmuszone przeprowadzić ewakuacje w takich przypadkach. 

Inny przykład takiej sytuacji można było zauważyć na lotnisku we Wrocławiu w ubiegłe wakacje. Pracownicy Straży Granicznej wezwali patrol pirotechniczno-interwencyjny, który wkroczył do akcji po ewakuacji 70 osób i zabezpieczeniu terenu.

Po akcji pirotechników ze Straży Granicznej stwierdzono, że porzucona torba nie stanowi zagrożenia. Najprawdopodobniej została zgubiona przez roztargnionego pasażera. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: tanie-loty.com.pl

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >