lotnisko kosztowało milionyFot. Pixabay.com/Robfoto

Jest nowe lotnisko w Polsce. W końcu otworzyli, kosztowało miliony

Lotnisko jednego z polskich miast doczekało się uroczystego otwarcia 8 sierpnia br. O kosztującej miliony inwestycji, która była finansowana z 3 źródeł, wypowiedzieli się prezydent miasta oraz wicemarszałek województwa. Wiele wskazuje na to, że władze pokładają w obiekcie duże nadzieje. Na pasie startowym pojawiły się pierwsze samoloty.

Lotnisko w Suwałkach czekało na otwarcie wiele miesięcy. Wreszcie w sobotę 8 sierpnia odbyło się uroczyste otwarcie, na którym pojawili się inwestorzy, władze oraz uczestnicy 22. Międzynarodowego Zlotu Przyjaciół Lotnictwa Mazur. Prezydent miasta i wicemarszałek województwa podlaskiego podkreślili, że obiekt przyczyni się do rozwoju regionu i wzrostu jego atrakcyjności.

Lotnisko w Suwałkach ma pas startowy dla małych samolotów. Jego długość wynosi 1320 metrów, natomiast szerokośći 30 metrów. Władze zakładają, że obiekt będzie służył przede wszystkim ruchowi biznesowemu i turystycznemu. Przewiduje się, że będą z niego korzystały samoloty pasażerskie przewożące do 50 osób, ale również np. awionetki, śmigłowce, szybowce czy motolotnie. Poza pasem startowym na lotnisku znajduje się też płyta do zawracania, płyta postojowa, droga kołowania oraz infrastruktura techniczna.

Otwarto lotnisko w Suwałkach

Lotnisko w Suwałkach czekało na otwarcie wiele miesięcy. Pas startowy został zbudowany już w lipcu 2019 roku, jednak procedury odbioru technicznego obiektu, a także uzyskanie certyfikacji lotniska w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego, skończyły się niedawno. W związku z tym obiekt wpisano już do rejestru lotnisk Urzędu Lotnictwa Cywilnego. To oznacza, że można już z niego korzystać. W mieście w województwie podlaskim już od kilkunastu dni pojawiają się pierwsze samoloty - prywatne, czarterowe, a nawet samolot Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

- Chcemy poprzez lotnisko podnieść atrakcyjność tego miejsca, tego regionu, pięknej Suwalszczyzny. Na pewno to jest atut, który będzie procentował w przyszłości, który będzie przyciągał inwestorów, który będzie otwierał tą przestrzeń powietrzną dla biznesu, ale także dla turystów, którzy poruszają się w ten sposób - słowa prezydenta Suwałk Czesława Renkiewicza cytuje portal Tanie Loty.

- Pas startowy to też droga, która idzie w przyszłość. To jest rozwój lokalnych struktur gospodarczych, to jest pomoc dla biznesu, kultury, turystyki i sportu - dodaje wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś.

Lotnisko w Suwałkach kosztowało 27 milionów. Pieniądze na inwestycję pozyskano z 3 źródeł. Firma Forte, która niedaleko lotniska, w Dubowie Pierwszym, wybudowała fabrykę płyt wiórowych i ma zamiar zbudować fabrykę mebli, przekazała 10 milionów. 11 milionów pochodzi z budżetu Suwałk, a 6 milionów z samorządu wojewódzkiego. W innym artykule pisaliśmy o ewenemencie na skalę kraju na Mazurach.

Jeżeli chcielibyście podzielić się historią ze swoich wakacji, rachunkiem z turystycznego miejsca, bulwersującą lub interesującą sytuacją, która Was spotkała lub której byliście świadkami podczas urlopu, zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

Źródło: Tanie Loty

Po przepiękne zdjęcia i ciekawe treści turystyczne zapraszamy również na naszego Instagrama

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł