Turysci.pl
lotnisko kosztowało miliony

Fot. Pixabay.com/Robfoto

Jest nowe lotnisko w Polsce. W końcu otworzyli, kosztowało miliony

9 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Lotnisko jednego z polskich miast doczekało się uroczystego otwarcia 8 sierpnia br. O kosztującej miliony inwestycji, która była finansowana z 3 źródeł, wypowiedzieli się prezydent miasta oraz wicemarszałek województwa. Wiele wskazuje

Lotnisko w Suwałkach czekało na otwarcie wiele miesięcy. Wreszcie w sobotę 8 sierpnia odbyło się uroczyste otwarcie, na którym pojawili się inwestorzy, władze oraz uczestnicy 22. Międzynarodowego Zlotu Przyjaciół Lotnictwa Mazur. Prezydent miasta i wicemarszałek województwa podlaskiego podkreślili, że obiekt przyczyni się do rozwoju regionu i wzrostu jego atrakcyjności.

Lotnisko w Suwałkach ma pas startowy dla małych samolotów. Jego długość wynosi 1320 metrów, natomiast szerokośći 30 metrów. Władze zakładają, że obiekt będzie służył przede wszystkim ruchowi biznesowemu i turystycznemu. Przewiduje się, że będą z niego korzystały samoloty pasażerskie przewożące do 50 osób, ale również np. awionetki, śmigłowce, szybowce czy motolotnie. Poza pasem startowym na lotnisku znajduje się też płyta do zawracania, płyta postojowa, droga kołowania oraz infrastruktura techniczna.

Otwarto lotnisko w Suwałkach

Lotnisko w Suwałkach czekało na otwarcie wiele miesięcy. Pas startowy został zbudowany już w lipcu 2019 roku, jednak procedury odbioru technicznego obiektu, a także uzyskanie certyfikacji lotniska w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego, skończyły się niedawno. W związku z tym obiekt wpisano już do rejestru lotnisk Urzędu Lotnictwa Cywilnego. To oznacza, że można już z niego korzystać. W mieście w województwie podlaskim już od kilkunastu dni pojawiają się pierwsze samoloty - prywatne, czarterowe, a nawet samolot Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

- Chcemy poprzez lotnisko podnieść atrakcyjność tego miejsca, tego regionu, pięknej Suwalszczyzny. Na pewno to jest atut, który będzie procentował w przyszłości, który będzie przyciągał inwestorów, który będzie otwierał tą przestrzeń powietrzną dla biznesu, ale także dla turystów, którzy poruszają się w ten sposób - słowa prezydenta Suwałk Czesława Renkiewicza cytuje portal Tanie Loty.

- Pas startowy to też droga, która idzie w przyszłość. To jest rozwój lokalnych struktur gospodarczych, to jest pomoc dla biznesu, kultury, turystyki i sportu - dodaje wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś.

Lotnisko w Suwałkach kosztowało 27 milionów. Pieniądze na inwestycję pozyskano z 3 źródeł. Firma Forte, która niedaleko lotniska, w Dubowie Pierwszym, wybudowała fabrykę płyt wiórowych i ma zamiar zbudować fabrykę mebli, przekazała 10 milionów. 11 milionów pochodzi z budżetu Suwałk, a 6 milionów z samorządu wojewódzkiego. W innym artykule pisaliśmy o ewenemencie na skalę kraju na Mazurach.

Jeżeli chcielibyście podzielić się historią ze swoich wakacji, rachunkiem z turystycznego miejsca, bulwersującą lub interesującą sytuacją, która Was spotkała lub której byliście świadkami podczas urlopu, zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

Źródło: Tanie Loty

Po przepiękne zdjęcia i ciekawe treści turystyczne zapraszamy również na naszego Instagrama

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >