Turysci.pl
lodowe tsunami zauważone nad polskim morzem

fot. Facebook.com/Kataklizmy w Polsce i na świecie

Na Półwyspie Helskim zaobserwowano "lodowe tsunami". Na czym polega to zjawisko?

27 Lutego 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Na Półwyspie Helskim doszło do niecodziennego zdarzenia. Na plaży w Kuźnicy zaobserwowano tzw. lodowe tsunami, które jest rzadko występującym zjawiskiem w tej części świata. Nie stanowiło ono zagrożenia, a jego wielkość była odpowiednio nie

Na profilu Kataklizmy w Polsce i na świecie na Facebooku pojawiło się nagranie tzw. lodowego tsunami, które zaobserwowano na plaży w miejscowości Kuźnice, znajdującej się niedaleko Chałup. Autorem filmu jest Edward Konkel, który zamieścił go na swoim profilu w mediach społecznościowych. 

„Lodowe tsunami" nad Morzem Bałtyckim

Do zjawiska doszło 26 lutego, a osoby spacerujące plażą miały okazję zobaczyć je na własne oczy. Lodowe tsunami nie zdarzają się często u wybrzeży Morza Bałtyckiego, warto więc tę chwilę zapamiętać.  

Choć zwykle zwały lodu nie mają imponujących rozmiarów, to i tak są na tyle wyjątkowe, że zawsze wywołują ciekawość turystów oraz cieszą się zainteresowaniem mediów. Zjawisko to w języku angielskim nazywane jest ice shove i spowodowane jest wypychaniem brył lodu na plażę i brzeg. 

Wywołane to może być silnymi wiatrami, różnicami temperatury lub prądami oceanicznymi. Oczywiście ta ostatnia przyczyna nie mogła wystąpić w przypadku Morza Bałtyckiego, ale porywisty wiatr w połączeniu ze znacznym ociepleniem występującym w ostatnich dniach już zdecydowanie tak. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO[EMBED-3203]

Wypychany na brzeg lód potrafi tworzyć niezwykle wysokie formy, zwłaszcza na północy globu. Towarzyszy mu często bardzo głośny dźwięk, który świadkowie porównują czasem do grzmotu lub huku pędzącego pociągu. 

„Lodowe tsunami" może wywołać gigantyczne straty

Jako zdjęcie poglądowe, pomagające wyobrazić sobie większą skalę tego zjawiska w bardziej sprzyjających mu warunkach, prezentujemy fotografię lodu, który wtargnął na brzeg z jeziora Winnebago w stanie Wisconsin w 2009 roku. 

lodowe-tsunami-w-usa-1-1614459856.jpg

Lodowe tsunami w USA

Lodowe tsunami w USA/fot. wikipedia.org/bigcityal/CC BY 2.0/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en

Do jednego z najtragiczniejszych, „lodowych tsunami", które miały miejsce w XXI wieku, doszło w 2013 roku w Kanadzie. Mieszkańcy prowincji Manitoba uciekali przed ogromną ścianą lody, która miażdżyła całe domy. 

Co ciekawe, zjawisko to wystąpiło wtedy u wybrzeży jeziora Dauphin. Porywisty wiatr pchał przez jego taflę wielką krę, która wjechała na ląd i staranowała 12 budynków, a kilka innych poważnie uszkodziła. 

To był wielki huk i widać było, jak nadchodzi. Myślałeś, że nie dojdzie już dalej, że się zatrzyma, ale to po prostu ciągle szło – opowiadał wtedy jeden z mieszkańców Myles Haverluck. 

Na szczęście w historii Polski nigdy nie doszło do tak dramatycznej skali „lodowego tsunami" i jest ono traktowane raczej jako naturalna atrakcja. Mimo to osoby, które przyglądają mu się z bliska, powinny dla bezpieczeństwa zachować bezpieczną odległość. Kategorycznie odradzamy również wszelkie próby wchodzenia i dotykania falujących przy brzegu brył

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Onet

Podobne artykuły

hotel Elbląg przechodzi do Focus Hotels

Polska

Grupa Focus Hotels wydzierżawiła 4-gwiazdkowy hotel Elbląg

Czytaj więcej >
lotnisko w Modlinie może mieć nowego inwestora

Polska

Francuska grupa chce kupić część akcji lotniska w Modlinie. PPL krytykuje władze Mazowsza

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >

Polska

Ryanair i WizzAir przesuwają loty z Krakowa. Lotnisko chce już rozpocząć sezon letni

Czytaj więcej >

Polska

Kontrole na południowej granicy Polski. Ponad 14,5 tys. osób bez wymaganych testów

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >