Linie lotnicze. Które najbezpieczniejsze?unsplash.com/@olivialu10

Stworzyli ranking najbezpieczniejszych linii lotniczych 2021. Na liście są europejscy przewoźnicy

Linie lotnicze znajdują się w kryzysie z powodu pandemii koronawirusa, jednak liczą na szybki powrót do normalności. Postanowiono więc zrobić coroczny ranking najbezpieczniejszych przewoźników. W porównaniu do ubiegłych lat, tym razem zrobiono też zestawienie na podstawie bezpieczeństwa epidemiologicznego.

Linie lotnicze są oceniane przez portal internetowy Airline Ratings. Przeanalizowano bezpieczeństwo aż 385 kontrolowanych przez serwis przewoźników. Tym razem postał dodatkowy ranking wynikający z sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. Na liście nie zabrakło uwielbianych przez Polaków firm.

Najbezpieczniejsze linie lotnicze. Nowy ranking

Restrykcje, które linie lotnicze wprowadziły z powodu pandemii koronawirusa, tym razem były tak samo znaczące, jak brak awarii i wypadków. Zmianą była też mniejsza ilość kandydatów. Niektóre firmy zawiesiły loty, a inne zbankrutowały z powodu kryzysu.

- Tegorocznym wyzwaniem była niska liczba przewoźników wykonujących loty, choć w TOP20 najbezpieczniejszych z poprzedniego zestawienia aktywni byli wszyscy, choćby nawet w ograniczonym zakresie - powiedział dla CNN Travel Geoffrey Thomas, który kieruje portalem Airline Ratings.

Tegorocznym zwycięzcą pod względem podróży okazał się australijski przewoźnik Qantas. Wyróżniono dbałość o jakość pracy pilotów wracających za stery maszyn oraz przeprowadzanie dla nich dodatkowych szkoleń. Dodatkowo firma jeden dzień poświęca na dbanie o zdrowie psychiczne swoich pilotów. Ostatnio pisaliśmy, że Qantas rozważa wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla swoich pasażerów. Można o tym przeczytać tutaj.

Obrazy Turysci.pl"Bestia ze Wschodu" coraz bliżej Polski. Pierwsze zwiastuny już nad BałtykiemCzytaj dalej

To nie jest pierwszy raz, kiedy firma z Australii wygrywa to zestawienie. Stało się tak już 6 razy. Qantas nie jest jedyną linią lotniczą z tej strony świata, która znalazła się na podium. Trzecie miejsce zajęła Air New Zeland, którą wyprzedził jedynie Qatar Airways. Pełna lista wygląda następująco:

20. United Airlines, 19. KLM, 18. Lufthansa, 17. Finnair, 16. SAS, 15. American Airlines, 14. Delta Air Lines, 13. Southwest Airlines, 12. Hawaiian Airlines, 11. Virgin Australia/Virgin Atlantic, 10. British Airways, 9. Cathay Pacific Airways, 8. Alaska Airlines, 7. Etihad Airways, 6. EVA Air, 5. Emirates, 4. Singapore Airlines, 3. Air New Zealand, 2. Qatar Airways, 1. Qantas.

Samolot Qantas

Samolot Qantas, fot. wikimedia.commons/BriYYZ/ CC BY 2.0/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.pl

Wyróżnienia za dobre restrykcje

Geoffrey Thomas skomentował także wpływ pandemii na bezpieczeństwo podróży. - Podróżujący są dziś z powodu pandemii bardziej wyczuleni na kwestie bezpieczeństwa. Nasze śledztwo oddaje tę potrzebę - wyjaśnił.

Z tego powodu serwis przygotował także listę linii lotniczych, które zapewniają największe bezpieczeństwo pod względem pandemii koronawirusa. Nie stworzono jednak rankingu. Nazwy firm podano w kolejności alfabetycznej.

Są to: Air Baltic, Air New Zealand, Alaska Airlines, All Nippon Airways, AirAsia, British Airways, Cathay Pacific Airways, Delta Air Lines, Emirates, Etihad Airways, Eva Air, Japan Airlines, Jetblue, KLM, Korean Airlines, Lufthansa, Singapore Airlines, Southwest, Qatar Airways i Westjet.

Airline Ratings zrobił także listę najlepszych tanich linii lotniczych. Zainteresuje to polskich turystów, którzy latają w popularne miejsca turystyczne w Europie. Wyróżniono takie firmy jak Air Arabia, Allegiant, EasyJet, Frontier, Jetstar Group, Jetblue, Ryanair, Vietjet, Westjet, oraz WizzAir. Ostatnio eksper ocenił, że to właśnie tanie linie najszybciej wyjdą z trwającego kryzysu. Pisaliśmy o tym tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Obrazy Turysci.pl

Wnętrze samolotu WizzAir, fot. wikimedia.commons/ Kudak (CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.en)

Artykuły polecane przez redakcję Turyści.pl:

Źródło: National Geographic

Następny artykuł