Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > "Łemkowska wieś" to prawdziwa perełka. Uzdrowisko zachwyca turystów
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 10.02.2024 14:15

"Łemkowska wieś" to prawdziwa perełka. Uzdrowisko zachwyca turystów

Kościół
Fot. shutterstock_Jurek Adamski

Urokliwa miejscowość, położona w pięknej słonecznej kotlinie, niegdyś zwana łemkową wsią to prawdziwa perełka na mapie Polski. Takiego drugiego miejsca w kraju turyści nie znajdą. Atrakcji tam nie brakuje, jednak wszyscy przyjeżdżają głównie w jednym celu - dla zdrowia.

Wysowa-Zdrój to uzdrowisko w Beskidzie Niskim, które słynie z różnorodnych wód mineralnych. Tam po prostu warto się udać. 

Wyjątkowe uzdrowisko Wysowa-Zdrój. Jak dojechać tam ze stolicy Polski?

Wysowa-Zdrój leży w południowej Polsce, w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim, w gminie Uście Gorlickiie. Z Warszawy dojedziemy tam samochodem w nieco ponad 5 godzin, z kolei podróż pociągiem z przesiadkami potrwa 8-9 godzin. Najbliżej mają mieszkańcy Krakowa. W trasie będą 2 godziny i 30 minut. Z Wysowy-Zdrój bardzo blisko jest też do popularnej Krynicy-Zdrój, bo zaledwie 32 km.

Miejscowość słynie przede wszystkim z wód mineralnych. Obecnie na terenie uzdrowiska znajduje się aż 14 ujęć wody mineralnej, w tym większość to szczawy wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowe. Już w 1963 roku Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej uznały je za wody o charakterze leczniczym. Mało kto wie, że Wysowa-Zdrój ze względu na wybitne walory mikroklimatu oraz występowanie bogatych w pierwiastki śladowe wód mineralnych, zyskała miano “galicyjskiego Merano”.

Perełka Małopolski. Jakie są atrakcje w Wysowie-Zdroju?

Ta mała, niepozorna wieś oferuje liczne atrakcje, chociażby w postaci zabytków. Jedno jest pewne, nudzić się tam nie można. Będąc na miejscu, w pierwszej kolejności warto odwiedzić pijalnię wody, gdzie skosztujemy kilku rodzajów wody mineralnej. Mieści się ona w Parku Zdrojowym, który stwarza doskonałe warunki do wypoczynku i odnowy organizmu.

Oprócz tego na liście zwiedzania powinny się znaleźć: Cerkiew św. Michała Archanioła, lipa drobnolistna (pomnik przyrody), krzyż upamiętniający chrzest Rusi, Kościół Przemienienia Pańskiego, drewniany kościół Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej oraz Park Wodny.

Tego turyści mogą nie wiedzieć. Jaką historię skrywa Wysowa-Zrój?

Do połowy XIV wieku nie ma żadnych pisemnych przekazów o uzdrowisku. Na początku XV stulecia istniała już jednak osada rozbudowująca się błyskawicznie dzięki swemu położeniu. Przez tamtejsze tereny wiódł wówczas szlak handlowy. W 1808 roku wybudowano pierwsze łazienki do kąpania się w wodach mineralnych. Oprócz tego pojawił się też dom mieszkalny dla pierwszych kuracjuszy. Niestety niezbyt dobry dojazd sprawił, że Wysowa-Zdrój często była pomijana. W końcu zmodernizowano drogę i rocznie przybywało nawet do 2000 kuracjuszy. 

 

Źródło: wysowa-zdroj.pl/uzdrowisko-wysowa.pl