Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Lotniska i linie lotnicze > Które miejsce w samolocie jest najbezpieczniejsze? Od teraz zawsze będziecie chcieli je zarezerwować
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 01.02.2024 08:44

Które miejsce w samolocie jest najbezpieczniejsze? Od teraz zawsze będziecie chcieli je zarezerwować

Pokład samolotu
fot. Canva

Podróż samolotem to dla wielu osób bardzo stresujący moment. Wizja unoszenia się w powietrzu na pokładzie maszyny może przerażać. Przed lotem wiele osób zastanawia się, które miejsce w samolocie jest najbezpieczniejsze. 

Jak się okazuje, opcji jest kilka. 

Samolot jest najbezpieczniejszym środkiem transportu

Samolot jest bezapelacyjnie najbezpieczniejszym środkiem transportu. Z danych  zebranych przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego USA wynika, że tylko w 2022 r. na drogach w zginęło ok. 1,3 mln osób, a w katastrofach lotniczych "zaledwie" 229!

Z tego wynika, że samoloty nie mają sobie równych, a ludzie coraz śmielej i częściej podróżują. 

Najbezpieczniejsza część samolotu

W przypadku rozbicia się samolotu, ogólne szanse na przeżycie pasażerów są bardzo niskie, ale nei zerowe. Oczywiście wszystko zależy od konkretnego przypadku.

Według danych prezentowanych przez geekweek.interia.pl, najbezpieczniejsze są tylne rzędy samolotu. Eksperci wskazują, że wskaźnik śmiertelności wynosi tam 32 proc., natomiast jeśli zajmiemy środkowe fotele - 28 proc. Okazuje się więc, że tak nielubiane przez pasażerów ze względu na ograniczoną swobodę ruchu miejsca, są najbezpieczniejsze.

Najmniej bezpieczne miejsca w samolocie

Według ekspertów najmniej bezpieczne miejsca to te w przejściu w środkowej części kabiny. Śmiertelność wynosi tam aż 44 proc. Przednia i środkowa część samolotu to ryzyko na poziomie 39 i 38 proc. 

Dzieje się tak, dlatego, że najczęściej podczas spadania samolot uderza w ziemię dziobem. Osoby zajmujące tylne rzędy mogą "liczyć" na większą amortyzację.