Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Krytyczna sytuacja pogodowa w raju Polaków. Trwa ewakuacja mieszkańców
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 12.04.2024 16:17

Krytyczna sytuacja pogodowa w raju Polaków. Trwa ewakuacja mieszkańców

ewakuacja teneryfa
Fot. AFP/EAST NEWS/Shutterstock - zdjęcie ilustracyjne

Kiedy w Polsce cieszymy się piękną pogodą, w popularnym europejskim miejscu dzieją się bardzo nietypowe rzeczy. Silny wiatr i wysokie fale stanowią poważne zagrożenie dla mieszkańców Wysp Kanaryjskich. Na bieżąco pojawiają się nowe alerty, ponieważ sytuacja jest naprawdę groźna. 
 

Tragiczne warunki pogodowe

W ostatnim czasie mieszkańcy Wysp Kanaryjskich doświadczyli niezwykłej mieszaniny ekstremalnych warunków pogodowych. Pojawiło się mnóstwo ostrzeżeń dotyczące wysokich temperatur, obecności pyłu saharyjskiego, silnych wiatrów osiągających prędkość do 90 km/h i zagrożenia pożarami lasów. Jednak to nie wszystko. Gwałtowne fale niespodziewanie uderzyły w nadmorskie miasta.

To spowodowało zalanie niektórych ulic i domów. Wysoki poziom morza oraz dochodzące do 3-4 metrów fale, współdziałały z silnymi wiatrami i wiosennymi przypływami związanymi z pełnią księżyca. Te czynniki spowodowały zalanie plaż, nadmorskich promenad oraz dróg wzdłuż linii brzegowej. Rada Wyspy Teneryfy  wydała polecenie ewakuacji zapobiegawczej dla 60 domów w miejscowości Arico i 70 w Güímar. Około 100 osób, głównie z rodzinami i znajomymi, zostało przesiedlonych.

Wypadek na Wyspach Kanaryjskich

53-letni Czech robił zdjęcia potężnym falom i wpadł do morza podczas fotografowania. Ratownicy ze śmigłowca GES zdołali wyłowić mężczyznę. Wykonali resuscytację krążeniowo-oddechową i kontynuowali manewry reanimacyjne podczas przewozu na lądowisko dla helikopterów w La Guancha. Lekarz i pielęgniarka z La Guancha również próbowali pomóc, jednak nie udało im się przywrócić funkcji życiowych, stwierdzając jego zgon.

Na Wyspach Kanaryjskich wprowadzono pomarańczowy alarm z powodu silnych fal i porywistych wiatrów przekraczających prędkość 90 kilometrów na godzinę. W związku z tym Generalna Dyrekcja ds. Bezpieczeństwa i Sytuacji Nadzwyczajnych Rządu Wysp Kanaryjskich ogłosiła stan alarmowy na całym archipelagu, aby przeciwdziałać ryzyku powodzi spowodowanej falami.
 

Władze alarmują

Prognoza meteorologiczna alarmuje przed ryzykiem zalania wybrzeża wskutek uderzania fal. Sytuacja ta wynika z północno-wschodniego wiatru, osiągającego porywistą prędkość do 61 km/h, oraz silnego wezbrania, które generuje wzburzone obszary morza z falami przy gruntowymi.

W związku z tym Dyrekcja Generalna ds. Sytuacji Kryzysowych zaleca, aby ludność nie zatrzymywała się na końcu doków ani na falochronach, oraz unikała robienia zdjęć lub filmów w miejscach zagrożonych. Ponadto należy unikać podróży drogami w pobliżu wybrzeża oraz wykonywania aktywności sportowych i rekreacyjnych, takich jak wędkarstwo, w strefach przybrzeżnych.

Źródło: canarianweekly.com, canarias7.es

Czytaj więcej: Nowa maskotka podbija serca turystów w Zakopanem. “Nie wiem, co o tym myśleć”