Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Koniec z zadeptywaniem rezerwatu nad Bałtykiem. Wkrótce pojawi się nowa atrakcja
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 25.11.2023 15:51

Koniec z zadeptywaniem rezerwatu nad Bałtykiem. Wkrótce pojawi się nowa atrakcja

Morze Bałtyckie
fot. Canva,

Już niebawem wczasowicze podróżujący nad polskie morze będą mogli skorzystać z nowej atrakcji. To ogromne ułatwienie dla turystów, którzy w sezonie tłumnie spacerują po rezerwacie. Atrakcja pozwoli także na ochronę unikalnej wokół przyrody.

Do tej pory turyści nie brali na poważnie zakazów i nie tylko chodzili po wydmach, ale i wprowadzali na nie rowery. 

To popularna ścieżka w rezerwacie przyrody nad morzem. Turyści nie potrafili zachować kultury

Nad Morzem Bałtyckim turyści chętnie udają się nie tylko na plaże. Na północy kraju bowiem jest wiele atrakcji, które tworzy natura. To nie tylko lasy, ale i liczne rezerwaty. Ścieżka, która znajduje się na jednym z nich do tej pory były mocno oblegana. Łączy niewielką nadmorską osadę Mechelinki z mekką surferów, czyli Rewą. To wyjątkowe miejsce. Udając się na spacer, trzeba liczyć się z tym, że szlak ma około dwóch kilometrów i ciągnie się wzdłuż linii morza.

Krajobraz jest iście filmowy. Niestety niektórzy podczas spaceru często zbaczali ze ścieżki i udawali się na niedozwolone tereny. Zakazy wówczas dla nich w zasadzie nie istniały. W efekcie zadeptali miejsca lęgowe i ptaków było coraz mniej. 

Koniec z zadeptywaniem rezerwatu. Wkrótce pojawi się nowa ścieżka

W obawie przed przyszłymi losami rezerwatu, w lutym 2023 r. rozpoczęto budowę “Ścieżki dydaktycznej na terenie rezerwatu Przyrody Mechelińskie Łąki”. Drewniana kładka z barierkami uniemożliwi turystom niszczenie i deptanie rezerwatu.

Drugi etap budowy, który ruszył we wrześniu br., dobiega końca i już niebawem ścieżka ma być oddana do użytku. Turyści będą mogli udać się na spacer na przełomie 31 grudnia i 1 stycznia przyszłego już roku.

Co znajduje się na terenie rezerwatu Mechelińskiego?

Rezerwat przyrody chroni przede wszystkim miejsca lęgowe cennych ptaków wodnych i błotnych np. rybitwy białoczelnej oraz rzecznej, ostrygojady, siweczki i biegusa zmiennego. Z kolei w podmokłej części można zaobserwować gatunki takie jak żuraw, bąk, wąsatka, kropiatka i błotniak stawowy. Na terenie rezerwatu znajduje się też rzadki gatunek ropuchy paskówki. Nie można także zapomnieć o zbiorowiskach szuwarowych i łąkowych. Do najcenniejszej roślinności należy chociażby mikołajek nadmorski.