Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Koniec podróży na gapę w PKP. Przewoźnik wprowadza rewolucyjną zmianę
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 27.03.2024 12:17

Koniec podróży na gapę w PKP. Przewoźnik wprowadza rewolucyjną zmianę

PKP Intercity
Fot.Shuttertock_Martyn Jandula

PKP Intercity przygotowuje się do wprowadzenia istotnych zmian. Stopniowo będą one zauważalne przez klientów. Przewoźnik chce wprowadzić nowoczesną kontrolę biletów. Zmiany dotkną wszystkich pasażerów. 
 

Nowości PKP intercity

Nowości dotyczą kontroli biletowej. Te nie będą już tylko sporadyczne, lecz staną się regularną praktyką, wymagającą znacznej precyzji ze strony personelu pokładowego.

Biorąc pod uwagę dużą liczbę pasażerów, tradycyjne metody sprawdzania biletów mogą być uciążliwe i czasochłonne. Z tej przyczyny PKP Intercity zaczęło rozważać wprowadzenie zmian. Zamiast tradycyjnych metod, przewoźnik planuje zaoferować bardziej nowoczesne i elektroniczne rozwiązania.

Kontrola biletów w PKP ulegnie zmianie

PKP Intercity ogłosiło plany wprowadzenia innowacyjnej usługi zwanej "samodzielnymi odprawami". Dzięki nim podróżni nie będą musieli uczestniczyć w tradycyjnej kontroli biletowej, z którą dotychczas się spotykali. W ramach tego rozwiązania każdy posiadacz aplikacji przewoźnika miałby możliwość skorzystania z elektronicznej odprawy.

Wiceprezes zarządu PKP IC, Tomasz Gontarz, podzielił się z mediami inicjatywą, zaznaczając, że w ciągu ostatniego roku pasażerowie kupili ponad 4 miliony biletów na pociągi korzystając z aplikacji mobilnej. Ten fakt świadczy o jej popularności, co skłania do wykorzystania istniejącego popytu. Samodzielne odprawy cyfrowe stanowią jedną z wielu proponowanych nowości.

Dzięki funkcji "self-check in" będziemy mogli ominąć standardową kontrolę biletów przeprowadzaną przez konduktora. Zamiast tego, osoba sprawdzająca bilety otrzyma powiadomienie, że nasz bilet jest ważny, które wyświetli się na jej tablecie. Obecnie podobny system jest stosowany w Niemczech, gdzie podróżni, którzy samodzielnie dokonują odprawy, nie muszą pokazywać fizycznego biletu.
 

Koniec z kontrolą biletów w PKP? Nie wszędzie

Proces wprowadzania wspomnianych zmian będzie realizowany etapowo. PKP poinformowało, że jako pierwszy krok wprowadzi pilotażowy program samodzielnej odprawy biletowej w pociągach Pendolino. Dopiero po udanej weryfikacji i pozytywnych wynikach testów, funkcję tę będziemy mogli zobaczyć także w innych rodzajach pociągów.

Niestety, wstępne terminy wprowadzenia zapowiadanych zmian nie zostały jeszcze podane. Jednak wiadomo, że plany nie ograniczają się jedynie do zastąpienia tradycyjnych kontroli biletowych. Ogłoszono także nową funkcjonalność, umożliwiającą zgłaszanie problemów drużynie konduktorskiej oraz możliwość śledzenia pociągów PKP IC na mapie w aplikacji. To zapowiada się niezwykle interesująco.

Źródło: PKP intercity, podroze.wprost.pl

Czytaj więcej: Listonosz zapuka do drzwi z pieniędzmi. Poczta Polska oficjalnie to potwierdziła