Turysci.pl

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Kolejny poważny wypadek w Tatrach. Turysta zsunął się 300 m z Rysów

28 Maja 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Kolejny dzień w Tatrach i kolejny wypadek z udziałem turystów. Mężczyzna wędrujący po górach poślizgnął się i zsunął się z wysokości 300 metrów. Przeżył, ale jego stan jest ciężki. Teraz walczy o życie w szpitalu.

Nagłe pogorszenie pogody na południu kraju zbiera żniwo. Turysta stracił równowagę podczas wspinaczki na najwyższy szczyt w Polsce i zsunął się z wysokości 300 metrów.

Turysta spadł spod szczytu Rysów

Jak poinformował dziennikarze RMF FM Maciej Pałahicki, mężczyzna prawdopodobnie poślizgnął się niedaleko szczytu i spadł żlebem po bardzo twardym zlodowaciałym śniegu blisko 300 metrów. Po drodze uderzał ciałem o skały, w wyniku czego doznał poważnych obrażeń m.in. głowy. Niewykluczone, że poniósł również urazy organów wewnętrznych.

Śmigłowiec TOPR przetransportował mężczyznę do szpitala w Nowym Targu, gdzie trafił na oddział neurologiczny. Jego stan oceniono jako ciężki. Trwa walka o jego życie.

Niż znad Finlandii nadciąga nad Polskę

Przypominamy, że pomimo zbliżającego się sezonu letniego w Tatrach dalej dominuje trudna aura dla uprawiania turystyki. Zgodnie z prognozami synoptyków warunki w wyższych partiach Tatr pogarszają się i stają się coraz bardziej wymagające. Można spodziewać się opadów śniegu.

W najbliższych dniach temperatura może spaść poniżej zera, a nawet sięgnąć minus 10 stopni. Oprócz tego, na Rysach zalegają jeszcze spore płaty zmrożonego, starego śniegu, na którym łatwo się poślizgnąć. Z tego względu wybierając się w góry, należy wyposażyć się w raki, czekan, kask i odpowiednio się ubrać.

Powyżej 1800 m nad poziomem morza obowiązuje cały czas pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Zalecamy dużą ostrożność w doborze celów wycieczek na najbliższe dni.

Źródło: RMF FM

Tagi:

GóryTatrywiadomości

Podobne artykuły

Polska

Niesamowity pomysł na majówkę. Cudownie zachowane zamki na wodzie zobaczysz w Polsce
Czytaj więcej >

Polska

Kolejne pociągi Pendolino na torach w Polsce. Wiemy, gdzie pojadą superszybkie pociągi
Czytaj więcej >

Polska

Afera w samolocie PLL LOT. „Jeden pilot kradnie alkohol, a drugi się śmieje”
Czytaj więcej >

Polska

Grotołazi utknęli w jaskini w Tatrach. Na ratunek ruszyło dziesięciu ratowników
Czytaj więcej >

Polska

Polka wróciła z Egiptu z wyjątkową pamiątką. Służby na lotnisku natychmiast zareagowały
Czytaj więcej >

Polska

Bezmyślne zachowanie turystów w Parku Narodowym. Porażające, czego się dopuścili
Czytaj więcej >
Ewa Matysiak

Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]