Turysci.pl Świat Popularne regiony znikają na naszych oczach. NASA opublikowała niepokojące zdjęcia
pixnio.com/ CC0 Public Domain

Popularne regiony znikają na naszych oczach. NASA opublikowała niepokojące zdjęcia

6 stycznia 2021
Autor tekstu: Adrian Rybak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest projekt Images of Change

  • Co ma wpływ na zmiany widoczne na zdjęciach

  • Jaka jest opinia ekspertów na temat zmian klimatycznych

Klimat na naszej planecie zmieniał się od dawna. Aktualnie zmagamy się z kolejną zmianą, jednak tym razem, do jej powstania znacznie przyczyniły się działania człowieka. NASA pokazała niepokojące zdjęcia, które pokazują, w jakim kierunku idzie Ziemia.

Zmiana klimatu. NASA pokazuje tragiczne skutki

NASA przygotowała specjalny projekt o nazwie Images of Change, co w tłumaczeniu na język polski oznacza "obrazy zmiany". Został udostępniony na ich stronie internetowej. Jest to zestawienie w postaci 500 zdjęć.

Fotografie mają pokazać, jak bardzo zmienia się nasza planeta. W większości są to zdjęcia satelitarne, ale można znaleźć także zwykłe obrazy. W niektórych przypadkach widzimy zestawienia na przestrzeni lat, a w innych na przestrzeni miesięcy.

Porównując zdjęcia, można zauważyć, jak dynamicznie zmienia się Ziemia. Różnice, które można zauważyć, nie wynikają tylko ze zmian klimatycznych, ale także z urbanizacji, powodzi, susz i pożarów.

Najbardziej zapadające w pamięć porównania pokazują ewolucję lodowców Nowej Zelandii, śnieg na Saharze, topnienie lodu w Kanadzie, czy też wstrzymanie ruchu w Wuhan w Chinach. Najbardziej brutalne wydaje się zestawienie zdjęć Arktyki. Widać na nich, jak zmniejsza się lodowa powierzchnia.

Wybrzeże Australii, fot. climate.nasa.gov/images-of-change (screen)

- Przy obecnym tempie, w jakim postępuje ten spadek, jest bardzo prawdopodobne, że letnia pokrywa lodowa Arktyki całkowicie zniknie do końca tego stulecia – powiedział Joey Comiso, naukowiec pracujący dla NASA.

- Nie tylko kurczy się zasięg lodu latem, ale też lód staje się cieńszy. To podwójna strata – dodał z kolei dyrektor NSIDC Mark Serreze. Eksperci uważają, że w 2020 roku odnotowano drugi najniższy w historii zasięg lodu morskiego w Arktyce. Zapisy są prowadzone od 42 lat. O innym projekcie NASA pisaliśmy tutaj.

Zmiany w stanie Waszyngton, fot. climate.nasa.gov/images-of-change (screen)

Zbliża się koniec Amazonii 

O tragicznych skutkach zmian klimatycznych oraz działania człowieka pisaliśmy kilka dni temu, kiedy przedstawiliśmy rokowania dotyczące lasów amazońskich. Okazuje się, że wkrótce mogą one stać się sawanną.

- Wątpliwe jest, aby lasy amazońskie pozostały odporne na zmiany hydroklimatu regionalnego. Największy niepokój budzi nasilenie śmiertelności drzew spowodowanej suszą, wynikającej z synergii pożarów, wylesiania i wycinki - napisał Robert Walker, profesor geografii z University of Florida.

Tereny lasów amazońskich mają być zdominowane przez łatwopalne trawy oraz krzewy. Ekspert porównał to do suszy, z którą Amazonia zmierzyła się w 2005 roku. Ma się to stać nową normą. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: National Geographic

Obserwuj nas w
autor
Adrian Rybak

Kiedyś chciał być iberystą, ale postanowił zostać dziennikarzem. Przygodę z mediami zaczynał jako redaktor mediów społecznościowych TVN24. Jest ciekawy świata i nie ma miejsca, którego nie chciałby odwiedzić. Pasjonuje się krajami iberyjskimi oraz latynoamerykańskimi. W przyszłości chciałby zamieszkać w Hiszpanii. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy