Świat zmaga się z globalnym ociepleniempixabay/stokpic

Niepokojące prognozy na najbliższe dekady. Amazońskie lasy mogą przestać istnieć

Świat od wielu lat zmaga się ze zmianami klimatu. Może to się przyczynić także do poważnych zmian w lasach amazońskich. W połączeniu z ciągłą wycinką drzew, mogą stracić swoją moc. Eksperci są zgodni, że wkrótce przestaną być "płucami Ziemi".

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co powiedział ekspert
  • Jak lasy amazońskie mogą wyglądać za kilkadziesiąt lat
  • Jakie będą konsekwencje zmian

Świat stoi nad klimatyczną katastrofą. Od lat głośno mówi się o globalnym ociepleniu. W walkę z tym problemem zaangażowali się ekolodzy. Proszą nie tylko o mniejszą emisję dwutlenku węgla, ale także nienadużywanie lasów. Dokładnie co innego dzieje się w Amazonii. Już za kilkadziesiąt lat "płuca Ziemi" mogą zniknąć.

Świat. Katastrofalna przyszłość Amazonii

Ekspert na temat lasów amazońskich uważa, że przestaną funkcjonować do 2065 roku. Zostaną zniszczone na skutek intensywnego wylesiania i długotrwałych susz spowodowanych zmianami klimatu.

To największy las tropikalny na świecie. Zajmuje 5,5 miliona kilometrów kwadratowych. Pisaliśmy o nim tutaj. Uznawany jest za "płuca Ziemi" ponieważ pochłania aż jedną dziesiątą globalnej emisji paliw kopalnych z działalności ludzkiej. Do ich wyniszczenia przyczyni się człowiek.

Amazonia

Amazonia, fot. wikimedia.commons/ Jonathan Lewis/ CC BY 2.0/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.pl

- Wątpliwe jest, aby lasy amazońskie pozostały odporne na zmiany hydroklimatu regionalnego. Największy niepokój budzi nasilenie śmiertelności drzew spowodowanej suszą, wynikającej z synergii pożarów, wylesiania i wycinki- napisał Robert Walker, profesor geografii z University of Florida.

- Rozwój Amazonii przebiega obecnie na kursie kolizyjnym nie tylko z interesami ochrony przyrody, ale także z dobrobytem tych samych ludzi, którym ma przynosić korzyści - dodał w felietonie dla Environment.

Lasy amazońskie mają przekształcić się w ogromną sawannę. Zostanie ona zdominowana przez łatwopalne trawy oraz krzewy. Ekspert porównał to do suszy, z którą Amazonia zmierzyła się w 2005 roku. Ma się to stać nową normą.

Problemem nie jest jedynie globalne ocieplenie, które spowoduje ogromną suszę. Od lat Brazylia, na której terenie znajduje się największa część lasów, zmaga się z problemem wycinania drzew. Już wiele dzikich zwierząt straciło swój dom.

Wynika to jednak z problemów lokalnych mieszkańców. Amazonia jest zamieszkiwana przez wiele plemion. Do wylesiania przyczyniają się także małe brazylijskie wioski, w których poziom życia jest bardzo niski.

- Tamtejsi ludzie nie martwią się o bioróżnorodność i środowisko, kiedy muszą martwić się o zapewnienie kolejnego posiłku - powiedział Walker w rozmowie z United Press International. Jakiś czas temu część lasów amazońskich została pochłonięta przez pożary. To także przyspieszy proces wyniszczenia. Informacje na ten temat można znaleźć tutaj.

Brak pochłaniania dwutlenku węgla przez lasy amazońskie przyczyni się do jeszcze większego globalnego cieplenia. Najbardziej ucierpią na tym lodowce, których topnienie spowoduje zmianę linii brzegowej. Niektórym wyspom i miastom przybrzeżnym grozi zalanie.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Zniszczenia

Zniszczenia w Amazonii, fot. AIZAR RALDES/AFP/East News

Źródło: National Geographic

Następny artykuł