Turysci.pl Lotniska i linie lotnicze Klaskać w samolocie czy nie klaskać? Pilot ujawnił, o co tak naprawdę chodzi
by ChameleonsEye

Klaskać w samolocie czy nie klaskać? Pilot ujawnił, o co tak naprawdę chodzi

12 listopada 2023
Autor tekstu: Natalia Księżak

Jedni uważają, że to wyraz szacunku dla pilota i załogi, a inni, że to wstyd. Klaskanie w samolocie od lat wywołuje dyskusje. Wiele osób sądzi, że jest ono charakterystyczne tylko pasażerów z Polski i budzi zdziwienie u podróżnych z innych stron świata.

To jednak nie do końca prawda.

Oklaski w samolocie to nie tylko domena Polaków

Po udanym lądowaniu jedni pasażerowie dają się ponieść emocjom i przyłączają się do klaszczących, a inni przewracają oczami i twierdzą, że to „obciach”. Wbrew powszechnej opinii w samolocie klaszczą nie tylko nasi rodacy. Robią tak między innymi ekspresyjni Włosi, Amerykanie, Brytyjczycy i Niemcy.

Ma to być dowód uznania dla pilotów, którzy bezpiecznie dowieźli pasażerów do celu podróży. Wiele osób po prostu boi się latania, a brawa są naturalnym odruchem wyrażania ulgi i radości, że podróż zakończyła się sukcesem.

Klaskać czy nie klaskać? Piloci w samolocie wyjaśniają

Co o klaskaniu mówią sami piloci? “My tego nie słyszymy. Czasami załoga pokładowa nam opowiada, że te oklaski były” - mówi jeden z nich na kanale doroboty.tv.

“ To nie się raczej nie zdarza przy lotach regularnych. Kiedy ktoś lata biznesowo i jest przyzwyczajony, wie jak to wygląda i z czym to się je. Przy lotach wakacyjnych często jest tak, że ludzie są w samolocie pierwszy raz, dla nich jest to bardziej ekscytujące i tam się zdarza rzeczywiście, szczególnie przy naszych czarterach, że te oklaski występują” - opowiada inny.

"Zawsze tak było, nic nas to nie kosztuje"

Internauci są podzielenie w kwestii braw w samolocie. Z opinii pod filmem na Tik Toku można wnioskować jednak, że większość uważa to za miły zwyczaj.

"To jest normalne podziękowanie dla pilota, zawsze tak było, nic nas to nie kosztuje, a dlaczego to zmieniać", “Nie lecę pierwszy raz, ale klaszcze. Dobra praca wymaga podziękowania”, “Leciałam kilkanaście razy samolotem, tylko raz zdarzyło się że nikt nie klaskał - podziękowanie że dotarłeś żywy” - można przeczytać w komentarzach.

Tego nie mogą robić stewardessy na oczach pasażerów. Lista zakazów jest długa
Wyrzucili ją z samolotu. Stewardesy stwierdził, że za bardzo się poci. "To absurd!"
Obserwuj nas w
autor
Natalia Księżak
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy