Trudne warunki w Karkonoszach. Trzeba przygotować się na utrudnienia
Kończący się już weekend, w Karkonoszach był wyjątkowo nieatrakcyjny. Cieszące się dużą popularnością w czasie pandemii szlaki, były niemal puste ze względu na trudne warunki. Turyści nie chcieli ryzykować.
Widoczność jest bardzo słaba
Silny wiatr wywołał zamieć, przez którą nie uruchomiono kolejki linowej na Kopę. Skrócona została też trasa kolei na Szrenicę - wyłączono z użytku górną partię. Widoczność jest dodatkowo ograniczona przez mgłę.
Spacery przy silnym wietrze, który porywa śnieg z podłoża, nie należą do przyjemnych. Turyści, którzy nie mają dużego doświadczenia i profesjonalnego sprzętu, zrezygnowali z wejścia na wyżej położone szlaki.
Tylko najwytrwalsi zdecydowali się na zdobywanie szczytów. Na szlakach w rejonie Kowarskiego Grzbietu, podejścia pod Wielki Szyszak czy na zimowym szlaku na Śmielec zalega gruba warstwa śniegu.
Trudne warunki w Karkonoszach
— Jeśli ktoś planuje dłuższe wędrówki po Karkonoszach, to nieodzowne będą rakiety śnieżne lub narty tourowe — apelują ratownicy z karkonoskiego GOPR-u cytowani przez Wirtualną Polskę.
Na Śnieżce jest teraz ok. 80 cm śniegu, a po drodze można spotkać aż dwumetrowe zaspy. Przy ograniczonej widoczności mogą być bardzo niebezpieczne, ponieważ nie odróżniają się od mgły.
Fot. Schronisko Samotnia/ pixabay.com/lukaszpodgorski
Decydując się na wyjście w góry przy tak trudnych warunkach, trzeba się zaopatrzyć w ciepłą odzież, porządne buty, a najlepiej raki. Do tego przyda się termos z gorącym napojem, przekąski i urządzenie z GPS.
Nie poleca się także samotnych wędrówek, ponieważ w razie wypadku druga osoba może wezwać pomoc. Przed wyjściem koniecznie trzeba sprawdzić poziom zagrożenia lawinowego i ostrzeżenia GOPR.
Niektóre szlaki są zamknięte
W najbliższych dniach pojawią się opady śniegu, które mogą zwiększyć ryzyko zejścia lawiny. W tej chwili w Karkonoszach obowiązuje 1. stopień zagrożenia lawinowego, a niektóre szlaki są oblodzone.
Karkonoski Park Narodowy zamieścił na stronie internetowej aktualny wykaz zamkniętych szlaków wraz z mapą, na której zaznaczono obejścia. Warto sprawdzić tam bieżące informacje przed wyjściem na wycieczkę. Obecnie zamknięte pozostają:
-
szlak czerwony przez Kocioł Łomniczki (od nieczynnego schroniska Nad Łomniczką do Domu Śląskiego).
-
szlak niebieski Droga Jubileuszowa od skrzyżowania ze szlakiem czerwonym na Śnieżkę (Zakosy) do rozwidlenia ze szlakiem czerwonym przy zejściu ze Śnieżki;
-
szlak niebieski przez Kocioł Małego Stawu, od Domku Myśliwskiego do schroniska Samotnia;
-
szlak żółty przez Biały Jar, od schroniska Strzecha Akademicka do skrzyżowania ze szlakiem czarnym (Śląską Drogą);
-
szlak czerwony na odcinku prowadzącym nad Kotłami Wielkiego i Małego Stawu, UWAGA, wędrujemy obejściem zimowym poprowadzonym wzdłuż tyczek;
-
szlak czerwony na odcinku trawersującym zbocza Wielkiego Szyszaka, UWAGA, wędrujemy obejściem zimowym, które biegnie po stronie czeskiej południowym zboczem Wielkiego Szyszaka;
-
szlak żółty od Mokrego Rozdroża do Śnieżnych Kotłów;
-
szlak zielony przez Śnieżne Kotły od Mokrego Rozdroża do Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem.
-
szlak zielony od górnej stacji kolei na Szrenicę do szlaku czerwnego w rejonie Mokrej Przełęczy.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl
Źródło: Wirtualna Polska