Turysci.pl
lawina w karkonoszach

fot. Pixabay/ mediazeit (zdjęcie ilustracyjne)

Lawina w Karkonoszach. Trwa akcja ratunkowa

14 Marca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

W Karkonoszach w Białym Jarze zeszła lawina. Trwa akcja ratunkowa, w której udział bierze 70 ratowników z Polski i Czech, a także psy. - Rzuciliśmy tam wszystkie środki - przekazało Polsat News GOPR. Pod śniegiem nie znaleziono dotychczas żadnych osób.

Informacja o zejściu lawiny w Karkonoszach dotarła do służb po godz. 11. Na miejsce ruszyli ratownicy z polskiego GOPR oraz czeskiej Horskiej Zachrannej Służby. Pomagają im również psy.

- Ta lawina była sporej wielkości, z dużą ilością śniegu. Rzuciliśmy tam wszystkie środki - powiedział Polsat News Grzegorz Tarczewski, zastępca naczelnika Grupy Karkonoskiej GOPR.

Karkonosze. Trwa akcja ratunkowa po zejściu lawiny

- Na miejscu sondują lawinisko goprowcy z Polski i ratownicy z Czech. Na razie nie ma informacji o poszkodowanych - przekazał Karkonoski Park Narodowy. Na miejsce przyleciały dwa śmigłowce ratownicze z Czech.

Trudne warunki w Białym Jarze panowały też poprzedniego dnia. Karkonoski Park Narodowy opublikował na swoim Facebooku nagranie z Równi pod Śnieżką.

Obostrzenia na Mazowszu

Od dzisiaj obostrzenia na Mazowszu i w woj. Lubuskim. Jakie obiekty turystyczne będą zamknięte?

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

GOPR przypomina również, że na obszarach zagrożonych schodzeniem lawin i w warunkach stanu zagrożenia nimi należy posiadać wyposażenie lawinowe. Przed wyjściem w góry powinno zaopatrzyć się w sygnalizatory, które po uruchomieniu pozwalają na szybkie zlokalizowanie ludzi pod lawiną przez towarzyszy lub służby ratunkowe.

Warto zainstalować również na swoim telefonie aplikację „Ratunek", która może pomóc w zlokalizowaniu turysty. Jest to jedyna aplikacja zaaprobowana i dołączona przez Ochotnicze Służby Ratownicze do systemu powiadamiania o zgłoszeniu wypadku.

Aplikacja jest dostępna zarówno w Google Play jak i App Store. Dzięki niej można wezwać pomoc w górach lub nad wodą. Podczas używania aplikacji, telefon automatycznie łączy się z właściwą służbą ratowniczą (GOPR, TOPR, WOPR lub MOPR).

Podczas rozmowy automatycznie wysyłany jest SMS z lokalizacją osoby dzwoniącej z dokładnością do 3 metrów.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Polsat News

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Zagrożenie lawinowe w polskich górach. KPN zamyka dwa szlaki

Czytaj więcej >

Polska

Alert RCB w 6 województwach. Podróżni muszą zachować ostrożność

Czytaj więcej >

Polska

Zakopane. Policja aresztowała parę podróżującą z dzieckiem. Okradli pensjonat i innych turystów

Czytaj więcej >

Polska

Od dzisiaj wchodzą w życie nowe restrykcje na granicach. "Praktycznie nie dotykają osób w pełni zaszczepionych"

Czytaj więcej >

Polska

Narciarze już mogą ruszać na stoki. Wyciąg w Bukowinie został otwarty

Czytaj więcej >

Polska

Silny wiatr i oblodzenia niemal w całej Polsce. Podróżni muszą szczególnie uważać

Czytaj więcej >