Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Karkonoski Park Narodowy czasowo zamyka część szlaków
Patryk Korzec
Patryk Korzec 28.03.2021 09:24

Karkonoski Park Narodowy czasowo zamyka część szlaków

Karkonoski Park Narodowy zamyka część szlaków
Fot. Facebook/Karkonoski Park Narodowy

Karkonoski Park Narodowy zamyka część szlaków od 1 kwietnia. Spowodowane jest to okresem godowym cietrzewi. Zmiana potrwa co najmniej do końca maja, a nieczynne odcinki zostaną w specjalny sposób odgrodzone.

  • Karkonoski Park Narodowy zamyka cztery szlaki górskie

  • Spowodowane jest to tzw. tokami, czyli okresem gotowym cietrzewi

  • Zamknięte ścieżki zostaną przegrodzone oraz oznakowane specjalnymi znakami, na których widać będzie sylwetkę cietrzewia

Karkonoski Park Narodowy ogłosił czasowe zamknięcie czterech popularnych szlaków z powodu okresu godowego cietrzewi oraz jeden przez gniazdowanie sokołów wędrownych. Zakaz wstępu rozpoczyna się 1 kwietnia i potrwa co najmniej do końca maja, o czym KPN poinformował na swoim koncie na Facebooku.

Karkonoski Park Narodowy zamyka czasowo część szlaków

W niedzielę z samego rana o wprowadzeniu zakazu wejścia na niektóre szlaki poinformował Karkonoski Park Narodowy. Zamknięte zostaną odcinki:

  • od Przełęczy Okraj przez Czoło i Kowarski Grzbiet do Skalnego Stołu (szlak niebieski)

  • koło Śnieżnych Stawków (Ścieżka nad Reglami) od Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem do Schroniska pod Łabskim Szczytem (fragment szlaku zielonego)

  • z Polany przez morenę Kotła Wielkiego Stawu do grzbietowego szlaku czerwonego (odcinek szlaku zielonego)

  • od schroniska Pod Łabskim Szczytem do Śnieżnych Kotłów (odcinek szlaku żółtego)

Jak podkreśla Karkonoski Park Narodowy, wejścia na wszystkie wyżej wymienione odcinki szlaków zostaną przegrodzone oraz oznakowane specjalnymi tablicami. Widniał na nich będzie obraz przedstawiający sylwetkę cietrzewia.

Karkonoski Park Narodowy informuje również o zamknięciu jeszcze jednego odcinka, choć z innego powodu. Od 1 kwietnia wprowadzony zostaje zakaz wejścia na szlak niebieski od Domku Myśliwskiego do schroniska Samotnia, który obecnie jest wyłączony z ruchu przez zagrożenie lawinowe.

Od początku miesiąca nie będzie można na niego wejść z powodu gniazdowania sokołów wędrownych. Wiele zakazów wprowadzono także po czeskiej stronie Karkonoszy, o czym dokładniej przeczytać można na stronie krnap.cz.

https://www.facebook.com/KarkonoskiParkNarodowy/posts/3881149588645453

KPN zaprasza turystów

Mimo pandemii i czasowego zamknięcia szlaków, Karkonoski Park Narodowy nadal zaprasza do siebie turystów. Przed wprowadzeniem obostrzeń wiele razy w roku organizowane były spotkania edukacyjne w Domku Myśliwskim.

https://www.facebook.com/KarkonoskiParkNarodowy/posts/3878460105581068

Obecnie przeniosły się one do internetu lub do spotkań w grupach. Jak czytamy na stronie Karkonoskiego Parku Narodowego, online można wziąć udział m.in. w:

  • Webinarach i szkoleniach online, dotyczących dziedzictwa kulturowego regionu i historii KPN,

  • Szkoleniach dla nauczycieli,

  • Lekcjach online dotyczących przyrody KPN dla szkół,

  • Wydarzeniach edukacyjnych online.

W terenie prowadzone są zajęcia terenowe dla 4-osobowych grup lub rodzin. W ich zakres wchodzą:

  • Wycieczki edukacyjne na ścieżkach dydaktycznych, realizowane w zachodnich oraz wschodnich Karkonoszach,

  • Zajęcia w okolicy ośrodków edukacyjnych,

  • Samodzielne wędrówki po szlakach KPN, gdzie spotkać można patrole edukacyjne.

Pracownicy, wędrujący po górach, na prośbę turystów opowiadają o topografii, karkonoskiej przyrodzie, wyposażeniu górskim czy zamkniętych szlakach. Do kontaktu z nimi również na swoim profilu na Facebooku zachęca Karkonoski Park Narodowy. Znaleźć tam można również wiele wspaniałych zdjęć z gór, a jedno z nich obejrzeć można na początku artykułu.

https://www.facebook.com/KarkonoskiParkNarodowy/posts/3881088121984933

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Karkonoski Park Narodowy