Kajmany, tukany i piranie na Śląsku. Niedługo otwarcie nowej atrakcji
Mamy już Afrykanarium we Wrocławiu, Orienatrium Łodzi, teraz dołącza do nich Egzotarium. Ryby, gady, owady i ptaki z całego świata już niedługo będzie można podziwiać w Sosnowcu.
Oficjalne otwarcie zaplanowano na 2 grudnia.
“Wszystkie szerokości geograficzne w pigułce"
Prace nad przebudową sosnowieckiego egzotarium trwały od 2020 roku. Wcześniejszy obiekt, wybudowany w 1956 r. został zburzony, a na jego miejsce postawiono Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium.
Całość inwestycji wyniosła prawie 70 mln zł. “Wszystkie szerokości geograficzne w pigułce, ale i również nasza rodzima przyroda, bo bardzo często o niej zapominamy. To miejsce prócz parku różnorodności, poza budynkiem pokazuje, że nasza przyroda też jest piękna. Chcemy, żeby nasza przyroda była również dostrzegana” - mówił podczas konferencji prasowej Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
Na trzech poziomach zwierzęta i rośliny z całego świata
Zwiedzający zaczną swoją przygodę w tym egzotycznym miejscu od poziomu -1. W tej części znajdą się olbrzymie akwaria z rodzimymi gatunkami ryb, a także okazami z całego świata, m.in. duchem amazońskim, pielęgnicą szmaragdową, płaszczkami i piraniami pacu. W terrariach będzie można podziwiać też gady i owady, między innymi anakondę zieloną, ptaszniki i jadowite żaby, które o stopniu swojej jadowitości informują poprzez zabarwienie skóry.
Na parterze znajduje się palmiarnia, ale wśród roślin udało się wygospodarować miejsce także dla zwierząt. Można będzie tam spotkać między innymi legwana, bazyliszka czy tukana. Palmiarnia podzielona została na trzy strefy: strefę klimatu śródziemnomorskiego, strefę pustynną i tropikalną, a w każdej panują inne warunki.
Będą też lekcje przyrody dla szkół i wystawy
Na piętrze znajduje się sala edukacyjna, która wyposażona została m.in. w komputery, mikroskopy i systemy multimedialne. W salach będą się odbywać lekcje przyrody, warsztaty i wystawy, a wszystko to przy pięknym widoku na tropikalne rośliny i zwierzęta w palmiarni.
W budynku powstało także minikino, w którym każdy odwiedzający będzie mógł obejrzeć film edukacyjny, dotyczący rodzimej przyrody. Po wszystkich atrakcjach przyrodniczych będzie można napić się kawy i odpocząć w tamtejszej kawiarni.