Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Już po sezonie, ale na plaży..."Tak nad Bałtykiem nie było przez całe lato"
Natalia Księżak
Natalia Księżak 15.09.2023 07:30

Już po sezonie, ale na plaży..."Tak nad Bałtykiem nie było przez całe lato"

plaża baltyk
Fot.N.Księżak

Wakacje już się skończyły, ale okazuje się, że to jeszcze nie koniec sezonu! Piękna, niemal wakacyjna aura nad Bałtykiem zaskoczyła nawet właścicieli lokalnych pensjonatów i hoteli, którzy po deszczowym sierpniu przygotowali się już do zamknięcia biznesów. 

-Tak nad Bałtykiem nie było przez całe lato - słyszymy przy wejściu na plażę w nadmorskich Dąbkach. Faktycznie, choć pogoda przypomina zdecydowanie bardziej lato niż jesień, to nie tylko to sprawia, że urlop we wrześniu nad Bałtykiem to strzał w dziesiątkę.

Pogoda nad Bałtykiem zaskoczyła turystów

Sierpniowa pogoda nad morzem nie rozpieszczała turystów. Stratni byli również właściciele hoteli i restauracji. Ulewne deszcze spowodowały, że wiele osób albo skróciło swoje urlopy, albo w ogóle nie zdecydowało się przyjechać nad morze. 

Kiedy tylko wszyscy zaczęli już podliczać straty, okazało się, że sezon jednak się jeszcze nie skończył. Ten, kto wybrał urlop nad Bałtykiem we wrześniu może się czuć, jak zwycięzca loterii. Nie tylko z uwagi na piękną, niemal letnią aurę…
 

Słońce i puste plaże - tego nie znajdziesz w sezonie

Od kilku dni nad morzem dopisuje iście wakacyjna pogoda. Na plaży znów pojawili się turyści z parawanami i leżakami. Mimo fantastycznej aury czuć jednak, że wakacje już się skończyły - przy morzu i na deptakach próżno już szukać tłumów turystów. To idealny czas dla osób, które potrzebują ciszy i bliskiego kontaktu z naturą. Sama po raz pierwszy, zamiast głośnych krzyków i disco polo, mogłam usłyszeć na plaży jedynie szum fal. 

Aby mieć plaże niemal w całości na wyłączność wystarczy odejść jedynie kilkadziesiąt metrów od głównego zejścia. W sobotę i niedzielę temperatura powietrza nad samym morzem przekraczała 25 stopni, a temperatura wody oscylowała w granicach 18-19 stopni Celsjusza! To nawet więcej niż w lipcu tego roku. Nie brakowało więc chętnych do kąpieli w morzu. Woda we wrześniu była bardzo czysta i przejrzysta. Spokojnie można było obserwować pływające między nogami rybki.

Projekt bez nazwy (51).jpg

Słoneczne weekendy przyciągają turystów nad morze

Po sezonie nad morzem można spotkać też zupełnie inny typ turysty - głośnych imprezowiczy zastępują seniorzy, pary lub rodziny z małymi dziećmi - zazwyczaj w wieku przedszkolnym. Po sezonie polskie wybrzeże cieszy się również sporym zainteresowaniem turystów z Niemiec. Spotkaliśmy ich niemal w każdej - mniejszej i większej - miejscowości. 

Mimo niewielkich, przelotnych deszczy, wszystkie weekendy września mają być ciepłe i słoneczne. Najbliższa sobota i niedziela przyniesie temperaturę 23 -24 stopni. Warto więc wykorzystać ten czas, aby odpocząć jeszcze w promieniach wrześniowego słońca.

Planując urlop we wrześniu trzeba mieć jednak na uwadze, że spora część barów, restauracji i straganów kończy swoją pracę wraz z ostatnimi dniami wakacji. W przypadku niewielkich nadmorskich wsi, niemal wszystkie lokale i atrakcje będą zamknięte. W większych miejscowościach nadal otwarta jest ponad połowa restauracji i straganów. Wyjazd po sezonie to także zdecydowanie niższe ceny.

 

Projekt bez nazwy (52).jpg