Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Jedno z 12 takich miejsc na świecie jest w Polsce . Często odwiedzał je papież
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 13.04.2024 20:47

Jedno z 12 takich miejsc na świecie jest w Polsce . Często odwiedzał je papież

Niepokalanów
Fot. Marek BAZAK/East News

To miejsce niedaleko Warszawy to spełnienie marzeń św. Maksymiliana. Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej i św. Maksymiliana Kolbego to jedno ze stosunkowo nowszych sanktuariów w Polsce. Jest jednak niezwykłe-wybrane zostało jako jedno z 12 takich miejsc na świecie. To wielkie wyróżnienie dla Polski.

Sanktuarium odwiedził kilka razy Jan Paweł II. Do tego klasztoru dziś przybywają tłumy.
 

Z czego słynie Niepokalanów?

Niepokalanów powstał dzięki postawieniu gipsowej figury Matki Bożej Niepokalanej przez Ojca Maksymiliana i jego współbraci na terenach należących do księcia Jana Druckiego-Lubeckiego. Poświęcenia figury dokonano 6 sierpnia 1927 roku.

Dalszy rozwój klasztoru nie były jednak łatwy. Ojciec Maksymilian spotkał księcia Jana w Grodnie, gdzie książę zobowiązał się przekazać działkę z majątku Teresin pod Warszawą na budowę nowego klasztoru. Jednakże, ze względu na obciążenia związane z darowizną, sprawa nie została załatwiona do końca. Warunki darowizny postawione przez księcia były trudne do zaakceptowania, ponieważ wymagały od klasztoru odprawiania Mszy św. za zmarłych z rodziny księcia "aż po wieczne czasy". 

Pomimo korzystnej lokalizacji terenu, władze zakonne nie zgodziły się na warunki księcia. Rozpoczęły się negocjacje między księciem, Ojcem Maksymilianem i prowincjałem franciszkanów, ale ostatecznie sprawa darowizny upadła, a rozmówcy pożegnali się bez porozumienia.
 

Papież odwiedził to miejsce kilkakrotnie

W czasach III Rzeczypospolitej spełniły się marzenia Ojca Maksymiliana o rozwoju działalności medialnej Niepokalanowa. "Radio Niepokalanów" rozpoczęło nadawanie 1 marca 1995 roku. Gośćmi Niepokalanowa byli między innymi Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński (37 razy) oraz kard. Karol Wojtyła 6 razy, później Jan Paweł II.

Miejsce przyciąga pielgrzymów, którzy chcą poznać szerzej historię św. Maksymiliana Kolbe, który podczas pobytu w obozie Auschwitz, oddał swoje życie za drugiego człowieka. Dziś, w Niepokalanowie znajduje się  Muzeum św. Maksymiliana, gdzie można zobaczyć m.in. replikę jego więziennej celi.

 

Co warto zobaczyć w Niepokalanowie?

Poza sanktuarium warto także odwiedzić Bazylikę Najświętszej Maryi Panny. Pierwsza Msza św. została tam odprawiona w 1949 roku, a uroczystości 25-lecia Niepokalanowa w 1952 roku poprowadził ks. abp Stefan Wyszyński. Choć planowano, że Prymas osobiście dokona konsekracji kościoła w 1954 roku, został uwięziony, więc ceremonię przeprowadzili w jego imieniu inni biskupi.

Niepokalanów wybrano także na jedną z dwunastu lokalizacji na świecie, gdzie trwa nieustanna modlitwa o pokój. 

O której są Msze święte w Niepokalanowie?

W sanktuarium regularnie odbywają się Msze św. w różnych dniach tygodnia. W niedziele, rozpoczynając od godziny 6:00 rano, Msze są odprawiane o godzinach 7:00, 8:30, 10:00, 11:30 oraz 13:00. Dodatkowo, w tych dniach Msza św. jest o godzinie 16:00, z wyjątkiem okresu od 1 października do 30 kwietnia, kiedy to przenosi się na godzinę 18:00, oraz od 1 maja do 30 września, kiedy jest odprawiana o 19:00.

W soboty oraz podczas lokalnych uroczystości, Msze są o godzinach 6:00, 7:00, 8:00, 9:00, 10:00 oraz 11:00 rano, a także o 18:00. Natomiast w pozostałe dni tygodnia, tj. od poniedziałku do piątku, Msze odbywają się o godzinach 6:00, 7:00, 8:00 oraz 11:00 rano, oraz o 18:00. Istnieje także możliwość uczestniczenia w Mszy św. z modlitwą o uzdrowienie, która jest odprawiana o godzinie 18:00 w okresie od 1 października do 30 kwietnia, oraz o 19:00 od 1 maja do 30 września, w ostatnią niedzielę miesiąca.


Źródło: polska.travel, niepokalanow.pl, radioniepokalanow.pl