Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Jeden z turystów nie żyje, a 18 utknęło w wodzie. Ogromna akcja ratunkowa na rajskiej wyspie
Natalia Księżak
Natalia Księżak 27.03.2024 18:54

Jeden z turystów nie żyje, a 18 utknęło w wodzie. Ogromna akcja ratunkowa na rajskiej wyspie

malta
fot. Sovering order of Malta/Canva

Do zdarzenia doszło we wtorek 26 marca. Mimo trudnych warunków pogodowych, dwie grupy płetwonurków-amatorów zdecydowały się na ekspedycję do wraku Rożi, będącego jedną z największych, podwodnych atrakcji Malty. Niestety, chwilę później doszło do tragedii.

To była jedna z największych akcji ratunkowych, jakie kiedykolwiek przeprowadzono na Malcie. Osiemnastu turystów utknęło w wodzie, jednego z nich nie udało się uratować.

Tragedia na Malcie. Nie żyje turysta

Tragedia wydarzyła się w okolicach portu morskiego Cirkewwa, na północy Malty. Według informacji zamieszczonych w internecie przez gazetę "Malta Today", tego dnia w okolicy szalał silny wiatr, a morze było wzburzone.

Pomimo trudnych warunków, dwie grupy nurków postanowiły zanurkować w pobliżu znajdującego się tam wraku. Tego dnia wiatr osiągał nawet 9 stopni w skali Beauforta, a służby wydały żółty alert ostrzegawczy.

Tragedia na rajskiej wyspie. Osiemnaście osób utknęło w wodzie

W okolicach godziny 12:30 służby otrzymały zgłoszenie o uwięzionych i wycieńczonych nurkach. Ċirkewwa to popularne miejsce do nurkowania, dostępne dla amatorów na każdym poziomie zaawansowania. Pobliski wrak MV Rożi , zatopiony w Ċirkewwie w 1992 roku jako sztuczna rafa, jest łatwym miejscem do nurkowania dla bardziej doświadczonych nurków, a maksymalna głębokość wynosi około 35 m. Niestety, tego dnia było to wyjątkowo niebezpieczne.

Sytuacja pogodowa okazała się na tyle trudna, że osiemnaście osób miało kłopoty z utrzymaniem się na powierzchni wody. Tylko czterem nurkom udało się dotrzeć do brzegu własnymi siłami.

Największa nurkowa akcja ratownicza na Malcie

Na miejsce niezwłocznie przybyły służby ratunkowe, które wyruszyły na pomoc uczestnikom wycieczki. Według informacji przekazanych przez policję, cztery osoby zostały przewiezione do szpitala. Pomimo wysiłków lekarzy, nie udało się uratować jednej z nich, 45-letniego obywatela Holandii. Obecnie nie ma informacji na temat stanu pozostałych poszkodowanych.

Według relacji agencji Reutera, świadkowie zauważyli, że nurkowie pochodzili z różnych krajów. Akcja poszukiwawczo-ratownicza trwała przez około trzy godziny.

Źródło: maltatoday.com


Zobacz też: Tu 2-miesięczne dzieci chodzą do żłobka, 3-latki do szkoły. Zgadniecie, co to za kraj?