Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Jasna Góra Podkarpacia. Malownicza wieś nie tylko dla pielgrzymów
Magda Antoł
Magda Antoł 26.08.2023 22:31

Jasna Góra Podkarpacia. Malownicza wieś nie tylko dla pielgrzymów

Kalwaria Pacławska
Fot. Shutterstock/Mateusz Kuca/Wikipedia/Melman

Kierunki pielgrzymek nie kończą się na Jasnej Górze czy Licheniu. W Polsce jest wiele miejsc, do których pielgrzymi mogą się udać w celach religijnych. Jedno z nich położone jest w malowniczej okolicy, w której mogą się zakochać nawet turyści.

Wieś Kalwaria Pacławska znajduje się na Podkarpaciu i jest oddalona o 24 kilometry od Przemyśla. Na górze o wysokości 465 metrów n.p.m. wybudowano kalwarię składającą się z klasztoru franciszkanów, bazyliki i domu pielgrzyma.

Historia powstania kalwarii na Podkarpaciu

Plan na wybudowanie klasztoru z kalwarią zaczął realizować kasztelan lwowski Andrzej Maksymilian Fredro. Początkowo powstały drewniany kościół i klasztor w latach 1665-1668. Ich lokalizacja nie była przypadkowa. Związana była z koncepcją tworzenia szeregu twierdz nad rzeką Wiar. W czasie budowy założenia klasztornego wznoszono też fortyfikacje. 

Do powstającej kalwarii sprowadzono franciszkanów. O tym, że to miejsce przetrwało do naszych czasów, przyczyniły się ofiarowane znaczne sumy pieniężne przez Szczepana Józefa Dwernickiego. Do tej pory uznawany jest za największego darczyńcę klasztoru.

Kalwaria z widokiem na Karpaty

Głównym celem kalwarii było upowszechnianie kultu Męki Pańskiej. Dlatego też topografia Kalwarii Pacławskiej bardzo przypomina Jerozolimę, przez co miejscowość nazywana jest potocznie Jerozolimą Wschodu. Na wschodzie znajduje się pasmo gór Ubocz, na północy Góry Oliwna i Kopystańska, na zachodzie wyższe partie gór, a na południu widać Karpaty. 

Dwa wzniesienia są przecięte doliną, w której płynie rzeka Wiar. Mają odwzorowywać Dolinę Jozafata oraz biblijną rzekę Cedron. Na tych górach, które mają przedstawiać Golgotę i Górę Oliwną, stworzono drogę krzyżową liczącą ponad 1,5 kilometra.

Dzisiejsze budynki w kompleksie klasztornym pochodzą z drugiej połowy XIX w. Jedna z zabudów stanowiła bazę noclegową dla pątników, czyli dawniej nazywanych pielgrzymów. W samej bazylice znajduje się obraz Matki Boskiej Kalwaryjskiej. W niewyjaśnionych okolicznościach trafił on z Kamienia Podolskiego do Kalwarii Pacławskiej w XVII w. Jest on uznawany za źródło niewytłumaczalnych cudów.

Co jeszcze warto zobaczyć w Kalwarii Pacławskiej?

Kalwaria Pacławska jest interesującym kierunkiem podróży nie tylko dla pielgrzymów. Turyści również mogą zobaczyć niezwykłą topografię tego miejsca, a także skorzystać z okolicznych szlaków turystycznych. 

Połowa szlaków związana jest z religią chrześcijańską, o czym świadczą ich nazwy (Dróżki Męki Pańskiej, Dróżki Matki Bożej Bolesnej oraz Dróżki Pogrzebu i Wniebowzięcia NMP). Natomiast reszta prowadzi do pustelni św. Magdaleny czy z Grybowa do Rzeszowa. Jedna z nich ma charakter edukacyjno-historyczno-przyrodniczy.