Jarmark bożonarodzeniowy tylko dla dorosłych. Atmosfera tu jest gorąca, ale to nie dzięki grzańcowi
Grzane wino, pierniki, pierogi, chleb ze smarowidłami, rękodzielnicze wyroby, świąteczne dekoracje i iluminacje – to elementy, które Polacy najczęściej kojarzą ze świątecznymi jarmarkami. Są jednak inicjatywy, które nie wpisują się w tradycyjną wizję Bożego Narodzenia. Jarmark wyłącznie dla dorosłych z pewnością przyciągnie tych, którzy nie znaleźli się na liście grzecznych dzieci Świętego Mikołaja. Doskonale odnajdą się tu wszyscy grzesznicy.
Nie taki święty jarmark bożonarodzeniowy. Wstęp tylko dla dorosłych
Jak co roku, w listopadzie i grudniu miejskie szarości ustępują miejsca bajkowo wyglądającym straganom. Zanim jarmarki bożonarodzeniowe stały się integralną częścią wielu dużych miast w Europie, w tym polskich miejscowości, organizowano je głównie w Niemczech. Tradycja świątecznych jarmarków (niem. Weihnachtsmarkt ) sięga XIV wieku, a pierwszy taki jarmark odbył się w Dreźnie w 1434 roku.
Coroczna inicjatywa jest okazją do zakupu wyjątkowych prezentów, skosztowania pysznych potraw i napojów, a także wspólnego świętowania w gronie rodziny i przyjaciół. Ci, którzy chcą doświadczyć niekonwencjonalnych wydarzeń okołoświątecznych, powinni odwiedzić naszych sąsiadów. Jarmark w dzielnicy Santa Pauli odwiedzają tylko niegrzeczni dorośli. Drugiego takiego jarmarku bożonarodzeniowego nie znajdziesz w całej Europie.
Czytaj więcej: Katastrofa autokaru z turystami. Pojazd wpadł do lodowatej wody, co najmniej 3 osoby nie żyją
Niegrzeczny jarmark bożonarodzeniowy w Hamburgu
Hamburg, drugie co do wielkości miasto Niemiec, zyskuje coraz większą popularność wśród turystów, stając się poważnym konkurentem dla Berlina. Odbywający się tam jarmark bożonarodzeniowy wyłącznie dla dorosłych zdecydowanie wyróżnia się na tle innych pod względem atrakcji. Jeśli lubisz nocne życie, szybko poczujesz się tu jak w domu.
Zacznijmy od tego, że jarmark Santa Pauli mieści się bezpośrednio na legendarnej Reeperbahn w hamburskiej dzielnicy czerwonych latarni. Tutejsze bary, restauracje, kluby ze striptizem, sklepy z zabawkami i teatry dla dorosłych tętnią życiem aż do świtu.
Oprócz klasycznych stoisk bożonarodzeniowych, gdzie można kupić ozdoby choinkowe, rękodzieło oraz spróbować kiełbasek, gofrów i grzanego wina, na niegrzecznym jarmarku znajduje się również scena z wieczornymi koncertami na żywo. Chętni mogą spróbować swoich sił w karaoke, gdzie zamiast kolęd, podkłada się głos do filmów dla osób powyżej 18 roku życia. Tuż obok znajduje się namiot, gdzie odbywają się występy taneczne w wykonaniu roznegliżowanych pań i panów.
Chętni mają możliwość stworzenia własnego napoju alkoholowego w tzw. Aptece Winnej . To stoisko, urządzone na wzór starej apteki, gdzie pracownik przebrany za aptekarza przygotowuje mikstury według życzeń klienta. Bazowym alkoholem jest wino z niemieckiego Palatynatu.
Na niektórych stanowiskach sprzedawane są ręcznie rzeźbione "zabawki dla dorosłych", bombki, biżuteria, ozdoby świąteczne oraz galanteria skórzana. Można również podziwiać dekoracje w sugestywnych kształtach, które zdecydowanie odbiegają od zwyczajowych świątecznych motywów. Trudno więc zachować powagę.
Jarmark bożonarodzeniowy Santa Pauli - kiedy się odbywa?
Jarmark bożonarodzeniowy w hamburskiej dzielnicy rozpusty co roku odbywa się na Spielbudenplatz, a wstęp jest bezpłatny. Działa od końca listopada do 23 grudnia, z wydłużonymi godzinami w weekendy i bezpośrednim dostępem do transportu publicznego. To idealne miejsce dla wszystkich, którzy chcą oderwać się od konwencjonalnych świątecznych tradycji.
Czytaj więcej: "Najgorszy jarmark w Polsce, na jakim byłam". Turyści zrównali go z ziemią. Nawet do Berlina się nie umywa