Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Świat > Jarmark bożonarodzeniowy i gorące źródła w czasie jednej podróży. Polacy kochają jeździć tam zimą
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 19.10.2024 13:18

Jarmark bożonarodzeniowy i gorące źródła w czasie jednej podróży. Polacy kochają jeździć tam zimą

Karlowe Wary
fot. canva/ letty17

Planujesz zimowy wyjazd do sanatorium? Pobyt w uzdrowisku to świetna okazja nie tylko do podreperowania zdrowia, ale także do odkrywania malowniczych zakątków naszego kraju i nie tylko. Dodatkowo można go połączyć ze świąteczną atmosferą. Zimowa wycieczka na słynny jarmark bożonarodzeniowy, połączona z wizytą w uzdrowisku i zwiedzaniem europejskiej stolicy, jest jak najbardziej możliwa i to bez rozbijania banku. Na miejsce dotrzesz bezpośrednio pociągiem z Polski.

Najpiękniejszy jarmark świąteczny w Europie? Zapraszamy do Pragi

Już niebawem listopad rozgości się na dobre w naszych kalendarzach. Zanim się zorientujemy, rynki miast rozbłysną świątecznymi iluminacjami, z głośników zaczną dobiegać kolędy, a mroźną pogodę rozgrzeją kiermasze. Któż nie lubi jarmarków bożonarodzeniowych? Cieszące się coraz większą popularnością wydarzenia są co roku organizowane w większych i mniejszych miastach Europy, przyciągając tłumy turystów, w tym bardzo wielu z Polski. 

W większości europejskich miast jarmarki bożonarodzeniowe ruszają w drugiej połowie listopada i trwają aż do pierwszych dni stycznia. Jeżeli chcesz pozwiedzać i zobaczyć jeden z najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych, a przy okazji wypocząć w sanatorium w zimie, powinieneś już teraz zacząć planować wycieczkę marzeń. Możesz to wszystko zrobić w ciągu jednej podróży. Wystarczy, że pojedziesz pociągiem do Pragi.

Na Rynku Staromiejskim i Placu Wacława nie zabraknie pięknie przystrojonej choinki, sznurów świateł, ozdób świątecznych, koncertów kolęd, straganów z tradycyjnymi czeskimi specjałami i smakowitych zapachów. Już 30 listopada wystartuje tam jarmark bożonarodzeniowy — różnorodny i klimatyczny, a przy tym bogaty w atrakcje i wydarzenia dla mieszkańców i turystów. 

Praga.jpg
fot. East News

Po wizycie w stolicy Czech, czeka nas przesiadka w autobus lub pociąg i dalsza wycieczka do górskiego kurortu słynącego z gorących źródeł.

Zamykają popularne plaże. Fale wyrzuciły na brzeg tajemnicze czarne kulki. "Toksyczne i rakotwórcze"? Opuszczona wyspa, którą omijają turyści. Kiedyś była schronieniem, potem "poczekalnią śmierci"

Zima w sanatorium? Kuracjusze i turyści uwielbiają to czeskie uzdrowisko

Niespełna 2 godziny od Pragi kryje się oaza spokoju i zdrowia — Karlowe Wary, czyli największe sanatorium uzdrowiskowe w Czechach, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zabytkowe budynki uzdrowiskowe, przyległe kolumnady, a także historyczne hotele i inne obiekty kulturalne zachwycają swoją monumentalnością i bogactwem architektonicznym.

karlovy-vary-2875328_1280.jpg
fot. pixabay/erzsebet

W Karlowych Warach możesz zanurzyć się w jednym z 79 gorących źródeł mineralnych, o temperaturze od 41 do 73 stopni Celsjusza, których wody nie tylko zapewnią relaks, ale także korzystnie wpłyną na twój układ ruchu, trawienny i schorzenia neurologiczne. Uzdrowisko w Karlowych Warach najpiękniej wygląda w sezonie zimowym, gdy śnieg przyozdabia otaczające wzgórza pasma Sławkowskiego Lasu.

Najwygodniejszym sposobem dotarcia z Polski do Pragi jest podróż pociągiem – dostępne są bezpośrednie połączenia z Wrocławia, Krakowa i Warszawy, a wkrótce także z Gdańska. Alternatywnie można wybrać podróż autokarem lub lot samolotem, który z Polski trwa około godziny. To zatem idealna, ale niejedyna propozycja, aby połączyć zimowe zwiedzanie ze świąteczną atmosferą i odpoczynkiem w sanatorium. Na gości z Polski czekają również inne malowniczo położone miejscowości uzdrowiskowe po czeskiej stronie granicy. 

Najpiękniejsze czeskie uzdrowiska niedaleko Polski

Szukając uzdrowisk i obiektów sanatoryjnych na południu Polski, osoby zainteresowane wyjazdem najczęściej przyglądają się ofercie pobytów zdrowotnych w takich miejscowościach jak Muszyna, Szczawnica, Duszniki-Zdrój, Krynica-Zdrój czy Rabka-Zdrój. Jednak warto zapoznać się z udogodnieniami i cennymi walorami leczniczymi oferowanymi w miejscowościach nieco oddalonych od polsko-czeskiej granicy.  

Najbardziej znanymi uzdrowiskami w Czechach są wspomniane wcześniej Karlowe Wary, a także Mariańskie Łaźnie i Franciszkowe Łaźnie, które wspólnie tworzą słynny Trójkąt Czeski. Lecznicze źródła w tych miejscowościach służą głównie do kąpieli oraz kuracji pitnych. Równie piękne są uzdrowiska znajdujące się po czeskiej stronie gór, m.in. Pec pod Sněžkou, która w miesiącach zimowych przekształca się w prawdziwą oazę dla miłośników sportów zimowych, czy położone w Karkonoszach Jańskie Łaźnie.

Źrodło: Wprost