Janusz spod Łęczycy i niewiasta Sara. Jaką romantyczną legendę kryje Łódź?
Chociaż Łódź jest trzecim co do wielkości miastem w Polsce, niewiele osób zdaje sobie sprawę, że legenda o powstaniu nazwy miejscowości mogłaby posłużyć jako inspiracja do stworzenia scenariusza romansu. 14 lutego, czyli w dniu kiedy wszyscy zakochani obchodzą Walentynki, warto poznać tę historię lepiej.
Jedna z największych tajemnic związanych z etymologią nazw miejscowości w Polsce dotyczy początków miasta Łodzi. Prawdziwą kolebką miasta była wieś Łodzia (Lodza), jednak według lokalnej legendy ma ono bardziej skomplikowaną historię, niż mogłoby się pierwotnie wydawać. Zapewniamy, że nie brakuje w niej romantyzmu, sekretu, ani nutki niepewności.
Skąd się wzięła nazwa Łódź, skoro miasto leży pośrodku lądu? Historia Janusza i Sary wiele wyjaśnia
Początki legendy sięgają odległych czarów, kiedy w pobliżu borów pod Łęczycą mieszkał Janusz, który wraz z ojcem i trzema starszymi braćmi trudnił się bartnictwem . Najmłodszy syn Bartłomieja był utalentowanym stolarzem, dzięki czemu rodzina regularnie się wzbogacała. To wzbudziło zazdrość w łęczyckiej szlachcie, która uknuła podstęp. Do domu bartnika wysłano list, który informował, że Janusz został powołany do wojska .
Chłopak zorientował się, że padł ofiarą oszustwa, w związku z czym postanowił uciec , oby jak najdalej od domu rodzinnego. Zanim jednak to uczynił, udał się na ostatnie polowanie.
Spacerując wśród leśnych zakątków, Janusz zobaczył pośród boru młodą dziewczynę i zadurzył się w niej od pierwszego wejrzenia . Po chwili dowiedział się, że ma na imię Sara. Niewiasta odwzajemniła jego uczucia i oboje zakochali się w sobie bez pamięci. Ukochana zdecydowała, że wyruszy z nim w nieznane. Wsiedli do łódki i razem przemierzali podmokłe tereny łódzkiej puszczy. Dopiero gdy wpłynęli na mieliznę, wyciągnęli ją na brzeg.
Trudne warunki, które mocno ograniczały widoczność oraz ulewny deszcz spowodowały, że Janusz i Sara zdecydowali się odwrócić łódkę, która przypłynęli i schować się pod nią . Tam spędzili noc.
Poranek powitał ich cudownym widokiem . Był najlepszą rekompensatą za trud dni poprzednich. Zakochani ujrzeli piękny krajobraz puszczy, a do ich uszu docierał śpiew ptaków. Od razu zdecydowali, że chcą zostać tam na zawsze.
Ze względu na talent Janusza, w niedługim czasie powstała tam pierwsza chatka, którą zamieszkali. Po czasie okolica zaczęła się rozrastać, a na cześć łódki, która dała schronienie Sarze i Januszowie pierwszej nocy, nazwano ją Łódką . Jej pierwszym sołtysem został mężczyzna. Wiek później król Władysław Jagiełło nadał miejscowości prawa miejskie i nawiązując do historii - nazwę Łódź.
Walentynki w Łodzi
Biorąc pod uwagę przytoczoną legendę, trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że Łódź jest jednym z najlepszych miejsc w Polsce, w których zakochani mogą celebrować swoją miłość . W dniach 14-18 lutego dodatkową atrakcją w Łodzi jest tramwaj udekorowany serduszkami wyjeżdżający na ulice miasta. Jego kurs, prócz tego zwanego pożądaniem, obejmuje trasę z Retkini na Augustów.
Bez dwóch zdań o środek akademicki, kulturalny i przemysłowy leżący w samym sercu Polski to jeden z kierunków, którzy zakochani mogą odwiedzić podczas romantycznej podróży.
-
"Najwyższy stopień zagrożenia". Cały obszar Tatr został zamknięty
-
Pokazała, co się wyprawia na stoku pod Zakopanem. Nawet psy jeżdżą na nartach?
-
Gdzie spędzić ferie w Polsce? 5 najpiękniejszych miejsc w zimowej odsłonie
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.
źródło: dziswlodzi.pl; lodzinfo.pl