Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Influencerzy zniszczyli zabytkową willę. Nie zamierzają płacić za szkody
Magda Antoł
Magda Antoł 03.08.2023 13:25

Influencerzy zniszczyli zabytkową willę. Nie zamierzają płacić za szkody

Verese we Włoszech
Fot. Twitter/Shutterstock/Paolo Trovo

Większość turystów ogląda zabytkowe budowle, aby zapoznać się z lokalną historią. Niestety nie wszyscy reprezentują takie podejście do turystyki. Zdarzają się też ludzie, którzy bez względu na grożące im konsekwencje, niszczą wieloletnie zabytki. W ten sposób nie tylko przeszkadzają innym turystom, ale również doprowadzają do nieodwracalnych uszkodzeń.

W ostatnim czasie Włochy mają coraz większy problem z turystami niszczącymi zabytki. Włoski portal la Repubblica opisał kolejne bulwersujące zdarzenie. Tym razem z udziałem zagranicznych influencerów.

Influencerzy zniszczyli rzeźbę wartą 100 tys. euro

Na łamach włoskiego portalu la Repubblica pojawiła się informacja o poważnych szkodach wyrządzonych przez influencerów z Niemiec. Model Jannis Danner wynajął na weekend zabytkową willę Alceo w prowincji Varese. Urządził w niej imprezę urodzinową dla swojej narzeczonej. Przy okazji zaprosił ok. 20 osób.

W trakcie zabawy imprezowicze robili liczne zdjęcia oraz nagrywali różne filmiki na media społecznościowe. W pewnym momencie dwoje mężczyzn wspięło się na zabytkową rzeźbę autorstwa włoskiego artysty Enrico Buttiego. Zignorowali wszelkie zakazy i zaczęli robić sobie z nią zdjęcia. Prawdopodobnie pod wpływem ciężaru rzeźba przewróciła się i zniszczyła.

Kierownik willi zażądał rekompensaty. Influencerzy go wyśmiali

Rzeźba została doszczętnie zniszczona. Według ekspertów nie można jej naprawić. Wyrządzona szkoda została wyceniona na 100 tys. euro. Kierownik willi Bruno Golferini był oburzony ignorancją niemieckich influencerów. Nie przeprosili za zniszczenia w zabytkowej willi. Mieli powiedzieć, że jak będą chcieli, to zostawią kierownikowi jedynie 200 euro w ramach rekompensaty, gdyż rzeźba była “zrobiona z piasku”. Incydent został zgłoszony do karabinierów oraz Interpolu.

“Bycie świadkiem tej sceny przypomniało mi historyczne epizody plądrowania starożytnych miast, kiedy to barbarzyńcy na znak pogardy wszystko dewastowali i przewracali posągi bogów. Ten akt wandalizmu pozostawił we mnie to samo uczucie, także dlatego, że dorastałem w Willa Alceo i dla mnie ten pomnik zawsze miał wielką wartość sentymentalną: był symbolem domu, w pewnym sensie jego obrońcą” - mówił rozgoryczony Bruno. Tego typy akty wandalizmu skłoniły włoskiego radnego do zaproponowania zamknięcia najpopularniejszych atrakcji turystycznych.

Willa Alceo to zabytkowy budynek w Versere

Willa Alceo to zabytkowy budynek wzniesiony w XIX w. Zbudowała go rodzina szlachecka pochodząca z Mediolanu. Jej nazwa pochodzi od greckiego poety lirycznego, którego wiersze były grane na lirze. Pierwsi właścicieli byli bliskimi przyjaciółmi Benito Mussoliniego, włoskiego dyktatora z czasów II wojny światowej. Od 1990 r. willa jest własnością rodziny Golferini. Od 2016 r. pełni funkcję hotelu.