Turysci.pl Turystyka "Idzie sezon na oszustwa"? Po upadku biura podróży turyści są wściekli. Na co mogą liczyć tuż przed wakacjami?
fot. Redakcja Turyści

"Idzie sezon na oszustwa"? Po upadku biura podróży turyści są wściekli. Na co mogą liczyć tuż przed wakacjami?

7 czerwca 2024
Autor tekstu: Natalia Księżak

Plan finansowego ratowania jednego z największych touroperatorów w Europie nie powiódł się. Spółki należące do Grupy FTI ogłaszają upadłość. Biura podróży odwołują kolejne wycieczki, a turyści są wściekli. “Idzie sezon na oszustwa” - komentują klienci, którzy dowiedzieli się, że ich zaplanowane od miesięcy wakacje jednak się nie odbędą.

Ze strony turystów płyną liczne oskarżenia, jednak branża turystyczna nie zamierza zostawić klientów i partnerów FTI Touristik bez pomocy. Na co mogą liczyć?

"Idzie sezon na oszustwa"? Turyści są wściekli po upadku biura podróży FTI Turistik

“Idzie sezon na oszustwa“, ” chcę odzyskać depozyt w wysokości 400 €”, “już zapłaciłem za wszystko, teraz nie pojadę na mój miesiąc miodowy” - grzmią w sieci klienci biur podróży, które oferowały wyjazdy organizowane przez niemieckiego touroperatora.

„Wsparcie podróżnych dotkniętych konsekwencjami niewypłacalności jest obecnie najwyższym priorytetem dla Grupy FTI "– czytam w oświadczeniu zarządu grupy – "Obecnie ciężko pracujemy, aby mieć pewność, że już rozpoczęte podróże można zakończyć zgodnie z planem. Podróże, które jeszcze się nie rozpoczęły, prawdopodobnie nie będzie już możliwe lub odbędą się jedynie częściowo od wtorku 4 czerwca 2024 r.”

W stronę turystów i partnerów rękę wyciąga m.in. Grupa TUI. Na co mogą liczyć turyści tuż przed wakacjami?

Czytaj więcej: Nowe, wakacyjne kierunki z Polski. LOT i Ryanair pozamiatali, Wizz Air w tyle

Branża turystyczna uspokaja. Do pomocy turystom włączyło się m.in. TUI

O upadku FTI Touristik i problemach biur podróży mówią teraz media od Balearów, przez Grecję, aż po Turcję. Trzeci największy touroperator w Europie wysyłał turystów do ponad 120 destynacji na świecie. Wśród partnerów FTI znajdowała się również popularna grupa TUI, która teraz „spotyka się z hotelarzami i władzami lokalnymi w takich lokalizacjach, jak Hiszpania, Turcja, Grecja i Egipt, aby wspólnie stawić czoła wyzwaniom, jakie stwarza ta sytuacja”.

Dyrektor generalny TUI Group, Sebastian Ebel, wyraził swój żal w związku z faktem, że FTI Touristik złożyło wniosek o upadłość i powiedział, że TUI będzie wspierać hotelarzy i podróżnych, których ta sytuacja dotknęła.

Czytaj więcej: Ogromne biuro podróży ogłosiło upadłość. Turyści zostali bez wakacji i bez pieniędzy

„Cały nasz zespół kierowniczy wyższego szczebla bada obecnie możliwości pomocy naszym partnerom hotelowym i turystom, którzy zaplanowali wakacje w FTI. Sam uczestniczyłem w rozmowach z tureckim Ministrem Turystyki i hotelarzami(…) będziemy wspierać możliwości tworzenia alternatywnych możliwości podróżowania”.

Kiedy biuro podróży może odwołać wycieczkę i co ze zwrotem środków?

TUI wprowadziło „specjalne warunki rezerwacji” w Niemczech i Holandii. Biuro ma udzielić wsparcia klientów FTI na Balearach, w Grecji, Malediwach, Meksyku, Kubie i Republice Dominikany, aby zapewnić im kontynuację podróży zgodnie z planem.

Większość klientów FTI dostaje na razie sprzeczne informacje. Sytuacja jest bardzo niepewna. W Internecie turyści dzielą się mailami z prośbą o wpłatę reszty kosztów podróży, które przesłało biuro podróży, choć wszyscy spodziewają się już, że wycieczka się nie odbędzie.  Niemiecki Fundusz Zabezpieczeń Podróżnych (DRSF) zapewnia jednak, że poszkodowani klienci dostaną z powrotem swoje pieniądze. Pytanie tylko, kiedy…

Wraca kontrola na wszystkich granicach we Włoszech. Ryanair wydał pilny komunikat
Obserwuj nas w
autor
Natalia Księżak
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy