Turysci.pl > Europa > „Historyczne zmiany” w Amsterdamie. Władze miasta zaostrzają przepisy dot. marihuany, alkoholu i nie tylko
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 13.02.2023 12:18

„Historyczne zmiany” w Amsterdamie. Władze miasta zaostrzają przepisy dot. marihuany, alkoholu i nie tylko

De Wallen
pixabay/PublicDomainPictures

Władze Amsterdamu poinformowały, że już niebawem w Dzielnicy Czerwonych Świateł, do którego turyści często przyjeżdżali, by nie tylko zwiedzać, ale też legalnie palić marihuanę czy korzystać z usług erotycznych, zostaną wprowadzone ograniczenia. Wszystko po to, aby walczyć z pogarszającą się reputacją miasta.

Nadszedł czas na zmiany w jednej z najchętniej odwiedzanych przez obcokrajowców miast Europy. Władze stolicy Holandii wprowadzają zakazy mające przeciwdziałać dużym problemom spowodowanym przez masową turystykę.

Duże zmiany w Amsterdamie - turyści mogą nie być zadowoleni

Turyści tłumnie przybywający do Amsterdamu, w poszukiwaniu mocnych wrażeń wśród pubów, restauracji, coffee shopów czy domów publicznych w dzielnicy De Wallen, będą musieli spuścić z tonu. Władze stolicy Holandii poinformowały, że już od połowy maja stare miasto i dzielnica czerwonych latarni znajdą się w strefie, gdzie zakazane będzie palenie marihuany.

Tę decyzję motywuje szereg problemów wynikających z masowej turystyki - począwszy od pijaństwa i zażywania narkotyków na ulicach, przez wszczynanie awantur, na obscenicznych zachowaniach kończąc. Ponadto lokalni dilerzy przyczyniali się do wzrostu przestępczości, co wprowadza niebezpieczną atmosferę panującą zwłaszcza w centrum miasta.

Coffee shopy, w których turyści mogą zaopatrzyć się w niewielkie ilości marihuany i haszyszu, najprawdopodobniej również zaczną obowiązywać nowe zasady. Lokalne władze dążą do ograniczenia sprzedaży narkotyków w lokalach w godzinach między 16:00 a 1:00 w nocy.

Zakaz palenia marihuany to nie wszystko

Turyści pod wpływem alkoholu i marihuany nie tylko głośno imprezują, ale także skutecznie utrudniają codzienne życie mieszkańcom. W związku z tym już od 1 kwietnia br. będą obowiązywały nowe zasady także w restauracjach i barach. Mianowicie nie będą mogły one przyjmować nowych gości po godzinie 1:00 w nocy, a ich zamknięcie ma odbywać się najpóźniej o 2:00.

Zmiany nie omijają także domów publicznych. W Dzielnicy Czerwonych Latarni, która swoją drogą jest jedną z najstarszych w całym Amsterdamie, również szykują się niemałe rewolucje. Choć obecnie osoby świadczące tam usługi seksualne mogą przyjmować klientów do 6:00, już niebawem czas będzie ograniczony do 3:00.

Jak podaje BBC, oprócz tego sklepy zlokalizowane w tamtej okolicy mają dostać zalecenie, by z witryn sklepowych zniknęły alkohole. Wszystko, aby nie znajdowały się w zasięgu wzroku turystów, tym samym nie prowokując ich do kupna. Co ważne, już teraz ich sprzedaż jest zakazana od czwartku od godziny 16:00 do niedzieli.

  1. "Najwyższy stopień zagrożenia". Cały obszar Tatr został zamknięty

  2. Pokazała, co się wyprawia na stoku pod Zakopanem. Nawet psy jeżdżą na nartach?

  3. Gdzie spędzić ferie w Polsce? 5 najpiękniejszych miejsc w zimowej odsłonie

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected].

źródło: podroze.radiozet.pl; podroze.onet.pl