granica zmiana przepisówFot. pixabay/Free-Photos (zdjęcie ilustracyjne)

Zmienili zasady wjazdu do Włoch. Przedłużyli również stan wyjątkowy

Od soboty 16 stycznia granica Włoch będzie przekraczana na innych zasadach. Lokalny rząd przedłużył też stan wyjątkowy, wyznaczając termin zakończenia aż na kwiecień. Podróżni powinni zapoznać się z nowymi przepisami przed planowaniem wyjazdu. Utrudnione jest również przemieszczanie wewnątrz kraju.

Granica Włoch od soboty 16 stycznia może być swobodnie przekraczana przez Polaków, którzy okażą negatywne wyniki testów na obecność koronawirusa. Podróżni, którzy będą posiadali odpowiednią dokumentację medyczną, nie będą musieli poddać się obowiązkowej kwarantannie. O szczegółach informuje portal Tanie Loty.

Od 16 stycznia aż do 5 marca granica Włocha będzie kontrolowana pod kątem posiadania negatywnych wyników testów na obecność SARS-CoV-2. To oznacza, że Polacy jeszcze przez wiele tygodni będą musieli pamiętać o tym, by przed wyjazdem robić badania. Inaczej będą kierowani na obowiązkową kwarantannę, która trwa 14 dni.

Od dzisiaj granica Włoch działa wg nowych przepisów

Jeszcze przez miesiąc – aż do 15 lutego – kontrolowana będzie także każda granica wewnętrza Włoch, co także ma związek z przedłużeniem stanu wyjątkowego. Do tego terminu przemieszczanie się między regionami czy prowincjami autonomicznymi bez poważnych powodów pozostanie zabronione.

Podróżni będą mogli przekraczać granice regionów tylko w związku z potrzebami zawodowymi, sytuacją wyższej konieczności, względów zdrowotnych czy powrotu do domu. Włochy znacznie zmieniają strategię na początku 2021 roku, dlatego warto sprawdzić nowe przepisy.

Przypominamy, że Włochy jako jeden z pierwszych krajów, nie czekając, przedłużyły stan wyjątkowy aż do 30 kwietnia. To oznacza, że zmiany w przepisach przemieszczania się po kraju mogą trwać niemal do wiosny.

Podróżni powinni pamiętać, że na terenie kraju pojawiają się dodatkowe obostrzenia, które wynikają z podziału na trzy strefy: czerwoną, pomarańczową oraz żółtą. Ma to także duże znaczenie dla wczasowiczów, ponieważ turyści nie mają prawa wjazdu na teren stref pomarańczowej i czerwonej.

Na terytorium Włoch całkowity zakaz wjazdu mają również osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni przebywały lub przejeżdżały przez teren Wielkiej Brytanii lub Irlandii Północnej. Wiele wskazuje na to, że chociaż w krajach europejskich ruszyły już szczepienia, na powrót do normalności podróżni będą musieli jeszcze czekać miesiącami.

Granica z Włochami: jak przygotować się na przejazd?

Biorąc pod uwagę fakt, że granica z Włochami będzie przez najbliższe tygodnie funkcjonowała na zmienionych zasadach, warto pamiętać, by przed przejazdem przygotować negatywne wyniki testu wymazowego oraz oświadczenia.

Badania na obecność SARS-CoV-2 muszą mieć charakter molekularny lub antygenowy oraz muszą być wykonane w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem włoskiej granicy. W innym przypadku trzeba pogodzić się z dwutygodniową kwarantanną.

Większość krajów europejskich potwierdza przedłużanie restrykcji. W niektórych regionach pojawiają się też zaostrzone ograniczenia. O tym, jakie zasady będą panowały przez najbliższe tygodnie w takich krajach jak Francja, Niemcy, Hiszpania czy Szwajcaria dowiecie się z tego tekstu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Tanie Loty

Następny artykuł