Góry Świętkorzyskie. Pełne tajemnic i niesamowitej atmosfery
Góry Świętokrzyskie kryją wiele tajemnic, które co roku próbują zgłębiać turyści. Podczas wędrówek na Łysicę czy Łysą Górę, na której szczycie znajduje się słynne sanktuarium, to niezapomniana przygoda dla wczasowiczów, którzy lubią dziką naturę. Okolica oferuje podróżnym jednak znacznie więcej, a wśród nich – nieprzetarte szlaki Doliny Dębniańskiej.
Zwiedzając Góry Świętokrzyskie, wędrówka na najwyższy szczyt tego regionu wydaje się wręcz obowiązkową atrakcją. Łysicę uznaje się za królową tutejszych gór – jej wysokość wynosi 614 metrów n.p.m. Wejdziemy na nią, idąc czerwonym szlakiem.
Góry Świętokrzyskie i osobliwości przyrody
Góry Świętokrzyskie mają w swoim regionie turystyczne miejscowości – jednym z przykładów jest Święta Katarzyna. To właśnie stąd wczasowicze wychodzą na czerwony szlak, który prowadzi na Łysicę. Niedaleko znajduje się źródełko Świętego Franciszka, które nigdy nie zamarza.
Co ciekawe, źródełka nie wiąże lód nawet podczas srogiej zimy. Podczas wędrówki niższymi partiami turyści mogą podziwiać las jodłowo-bukowy. Natomiast na szczycie jak w raju poczują się fani ptactwa. W tym obszarze pojawiają się orliki krzykliwe, krogulce i kobuzy.
Kolejnym interesującym kierunkiem jest Łysa Góra. Miłośnicy przyrody szczególnie powinni zainteresować się niebieskim i czerwonym szlakiem. Pierwszy zaczyna się w Nowej Słupi, a drugi – Hucie Szklanej. Na trasie można dostrzec lasy, na które nie oddziaływuje człowiek. Imponujące wrażenie robią też tzw. „jodły mamucie” oraz buki, które osiągają rozmiary pomnikowe.
W północnej części wczasowicze mogą też podziwiać gołoborza czy skalne rumowiska, które pamiętają jeszcze czasy zlodowacenia. Na szczycie Łysej Góry oczywiście znajduje się też Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.
Góry Świętokrzyskie od innej strony
Przeczesując Góry Świętokrzyskie i okolice, warto zajrzeć też do enklawy modrzewia polskiego, którą znaleźć można na Chełmowej Górze. To właśnie tu znajdują się jedne z największych okazów modrzewia polskiego. Sama góra natomiast położona jest w malowniczej okolic pełnej wąwozów.
Chełmowa Góra to też dom mrówek rudnic, które zbudowały tu wysokie mrowiska. W tym obszarze możemy również znaleźć wiele chronionych gatunków floty oraz fauny. Owiane największą tajemnicą są jednak tereny Czarnego Lasu w zachodniej części Doliny Dębniańskiej.
Turyści znajdą tu lasy mieszane, grądy z udziałem jodły, lipy drobnolistnej, miejscami buka lub olszy czarnej, olsy i łęgi. Region też jest bogaty w mokradła, bagna i torfowiska.
W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o górze Ślęży, z którą wiąże się wiele legend. O szczegółach możecie dowiedzieć się z tego tekstu.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl