góry są miejscem gdzie powstaje widmofot. Martin Vorel/libreshot.com

Uwiecznił niebywałe zjawisko w górach, niedługo potem zmarł w okropnych okolicznościach. Przesąd o widmie wzbudza ciarki nawet u doświadczonych podróżnych

Góry są pięknym miejscem, w którym powstają równie piękne zjawiska. Niektóre z nich mogą być także przerażające, ze względu na powiązane z nimi mroczne historie. Turysta, który zobaczył widmo, zmarł niedługo potem.

Góry, a zwłaszcza te wysokie, których szczyty sięgają chmur, pozwalają nam zaobserwować ciekawe zjawiska optyczne. Jednym z nich jest widmo Brockenu, znane turystom w Tatrach. Jest dosyć rzadkie i wiąże się z nim przerażający przesąd.

Zrobili zdjęcie nad jeziorem na Mazurach. Od razu stało się hitem internetu. Nie wierzyli, co zobaczyliZrobili zdjęcie nad jeziorem na Mazurach. Od razu stało się hitem internetu. Nie wierzyli, co zobaczyliCzytaj dalej

Niesamowite zjawisko optyczne

Widmo Brockenu to nic innego, jak nasz własny cień widziany na tle chmury. Mamy szansę go zaobserwować, gdy chmury wiszą nisko, a my stoimy wyżej, oświetlani przez promienie słońca.

Niekiedy wokół cienia pojawia się tęczowa aureola nazywana glorią. Powstaje przy specyficznej pogodzie, gdy niskim chmurom towarzyszy mgła. Kropelki wody zawieszone w powietrzu rozpraszają światło, które rozszczepione na poszczególne kolory tworzy pierścień otaczający cień.

Widmo Brockenu wzięło swoją nazwę od szczytu w górach Harz, gdzie zaobserwował je Johann Esaias Silberschlag. Było to w roku 1780, gdy niewiele osób uprawiało turystykę górską. Niemiecki pastor jako pierwszy opisał to zjawisko, więc miał prawo nadać mu swoją nazwę.

Polak mieszkający w Szwecji zdradził zaskakującą prawdę na temat skandynawskiego kraju. Czy turyści są bezpieczni w północnoeuropejskim kraju?Polak mieszkający w Szwecji zdradził zaskakującą prawdę na temat skandynawskiego kraju. Czy turyści są bezpieczni w północnoeuropejskim kraju?Czytaj dalej

Przesąd można pokonać

Wśród taterników ukuł się przesąd dotyczący "mamidła górskiego" Wiele osób wierzy, że zobaczenie go, zwiastuje rychłą śmierć. Na potwierdzenie tej zależności można nawet przedstawić tragiczną historię Polaka.

Wybitny kompozytor i miłośnik Tatr Mieczysław Karłowicz zaobserwował i sfotografował widmo Brockenu na Suchych Czubach Kondrackich w 1907 roku. Zaledwie dwa lata później zginął pod Małym Kościelcem przysypany lawiną śnieżną.

Za wymyślenie przesądu w 1925 r. odpowiedzialny jest Jan Alfred Szczepański, publicysta, krytyk teatralny, a także taternik i alpinista. Podobno aby odczynić zły urok, trzeba zobaczyć widmo po raz trzeci. Od tej pory ma się już tylko szczęście podczas górskich wypraw i można czuć się bezpiecznie.

Dzisiaj grzeje: 1. Niektórzy Polacy uciekają z kraju. Olbrzymi wzrost zainteresowania prawdziwym rajem
2. Na zasiłek możesz trochę poczekać. Nad ZUS widmo paraliżu
3. Znaleźli prawdziwy skarb. Ma ponad 2,5 tysiąca lat. W turystycznym kraju doszło do sensacyjnego odkrycia

Góry to nie jedyne miejsce, gdzie można zobaczyć widmo

Góry nie są jedynym miejscem, gdzie można doświadczyć tego niezwykłego zjawiska optycznego. Pasażerowie samolotu również mają taką możliwość, choć nie widzą swojego cienia a cień całego samolotu.

Ciekawe jest również to, że obserwator widzi swój cień jak olbrzyma. Jest to pozorne powiększenie, ponieważ obserwujemy cień ze znacznej odległości - zupełnie jak film wyświetlany na ścianie przez rzutnik.

Dziś turyści nie obawiają się już górskiego mamidła, za to robią mnóstwo zdjęć i filmów. To najlepsza pamiątka z wycieczki, którą nie wszyscy mogą mieć. Zdarza się jednak, że się ktoś przestraszy - w końcu rzadko się zdarza możliwość zobaczenia olbrzyma na chmurze.

góry

fot. widmo Brockenu/ commons.wikimedia.org/ Grelibre.net/ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Już od jutra, będzie łagodzenie obostrzeń, ale reżim na granicach. Za granicą trudności dla podróżnych z PolskiJuż od jutra, będzie łagodzenie obostrzeń, ale reżim na granicach. Za granicą trudności dla podróżnych z PolskiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mężczyzna stworzył działający miecz świetlny. Fan Gwiezdnych Wojen popisał się niesamowitym wynalazkiem
  2. Przełomowy dokument UE. Realne wsparcie otrzymają tysiące Polaków
  3. W weekend pogoda nie będzie rozpieszczać. Nad Polskę zbliżą się front, który nie zachęci do podróżowania
  4. Ogłaszają weekendowy lockdown. Podali szczegóły. Za polską granicą podjęto decyzję
  5. Zrobili zdjęcie na wycieczce w górach. Nie mogli uwierzyć własnym oczom. Niewiarygodne
  6. Zostawiła niemowlę z kotem i wyszła tylko "na minutkę". Widok, jaki zastała po powrocie sprawił, że dech zaparło jej w piersi
  7. IKEA zakazała pracownikom noszenia symboli strajku kobiet? Tak, to prawda

Źródło: Onet, Wikipedia

Następny artykuł