Turysci.pl
Alert pogodowy w górach

fot. google maps screen

Nawet -50 stopni w górach. TPN wydał ostrzeżenie

26 Lutego 2021

Autor tekstu:

Hubert Mrozowicz

Udostępnij:

Na południu Polski temperatura może spaść nawet do -50 stopni. Służby Tatrzańskiego Parku Narodowego wydały alert pogodowy, który ma uchronić podróżnych przed niebezpieczeństwem i ryzykiem podczas górskich wędrówek.

Już od jutra ponownie zostaną otwarte hotele. Tysiące Polaków już zdążyło zarezerwować nocleg w wielu popularnych miejscach. Miłośnicy wyjazdów biją prawdziwe rekordy, a obecne zainteresowanie noclegami porównywane jest do sezonu wakacyjnego. Wszyscy, którzy wybierają się w najbliższych dniach w góry, powinni zaopatrzyć się w termiczną odzież. Specjaliści alarmują, że na południu Polski tak mroźnych dni jeszcze nie było.

TPN alarmuje podróżnych

Góry zimą przyciągają każdego roku prawdziwe tłumy. Mimo szalejącej epidemii koronawirusa, Polacy i tak chętnie wyruszali na piesze wędrówki na południu Polski. Od 12 lutego władze górskich regionów przewidują prawdziwe oblężenie.

12 lutego ponownie zostaną otwarte hotele i inne obiekty noclegowe. Branża turystyczna liczy na odrobienie strat po martwych miesiącach. Zainteresowanie pokojami przerosło najśmielsze oczekiwania i niemal w każdym popularnym regionie na południu Polski hotele zarezerowane są w 100%.

Podczas wyjazdu w góry, warto pamiętać jednak o zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa. Najbliższe dni przyniosą, poza koronawirusem, przyniosą dodatkowe ryzyko, które objawi się w postaci potężnych mrozów. 

Według prognoz pogody już jutro tj. piątek 12 lutego, w samym Zakopanem podróżni muszą przygotować się na temperatury rzędu -14 stopni w ciągu dnia. Im wyżej w górach, tym słupki rtęci pokazywać będą jeszcze niższą wartość.

Synoptycy przewidują, że w wyższych partiach gór temperatura spadnie do -23 stopni Celsjusza w Dolinie Pięciu Stawów. Natomiast na szczycie Kasprowego wierchu możliwe jest -25 stopni. Eksperci spodziewają się, że temperatura odczuwalna będzie wynosić nawet -50 stopni.

Tatrzański Park Narodowy poinformował dziś o utrudnionych warunkach w górach, które spowodowane będą niską temperaturą. Dodatkowym problemem dla podróżnych będzie silny wiatr, który narazić może wędrowców na poważne problemy w terenie.

W wyniku opadów śniegu, górskie szlaki nie są dobrze widoczne. Pod śniegiem znajdują się lód, na który wszyscy turyści muszą uważać. W takich warunkach obowiązkowe jest odpowiednie obuwie.

TPN podkreśla, że panujące warunki na południu Polski nie są sprzyjające dla amatorów. Jedynie duże doświadczenie, umiejętności topograficzne i odpowiedni ubiór pozwolą nam na bezpieczne spędzenie czasu w Tatrach.

Już od jutra temperatura na szczytach Tatr wyniesie około -30°C. Do tego dojdzie silny wiatr (w porywach do 90 km/h), który sprawi, że odczuwalna temperatura będzie jeszcze niższa. Jak informuje Rafał Raczyński, oscylować może ona momentami wokół -40°C, a nawet -50°C! czytamy na portalu tatromaniak.pl

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: WP

Hubert MrozowiczAutor

Z wykształcenia kulturoznawca i aktor. Z pasji podróżnik, który uwielbia pisać i dzielić się z innymi swoimi historiami ze świata. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Potworny upał, a miejscami burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne

Czytaj więcej >

Polska

Burze to nie wszystko. Co czeka nas w długi weekend czerwcowy?

Czytaj więcej >

Polska

Turystom w Turcji grozi aresztowanie. Jeden z lokalnych przepisów jest niezwykle ważny

Czytaj więcej >

Polska

Jasnowicz Glanc ostrzega przed wakacjami. Wskazuje kierunek, którego lepiej unikać

Czytaj więcej >

Polska

Gwałtowne pogorszenie pogody na północy Polski. Będzie niebezpiecznie

Czytaj więcej >

Polska

Klientki nie zapłaciły za dania w restauracji. "Napiwek" dla kelnerek rozpętał burzę w sieci

Czytaj więcej >