Turysci.pl
góry trudna decyzja

Fot. pixabay.com/ Jerzy Gorecki

Dramat na Podhalu. Nie mieli innego wyjścia. Decyzja najbardziej w nich uderzyła. Turyści mogą zawracać

7 Listopada 2020

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Góry mogą zostać odcięte od turystów w okresie jesienno-zimowym. Decyzja rządu uderzyła w mnóstwo ośrodków. Ruch turystyczny może zostać jeszcze bardziej ograniczony. Miłośnicy terenów położonych na południu Polski powin

Góry mogą odczuć niedawno podjęte decyzje rządowe. Wiele osób spodziewa się, że ruch turystyczny zostanie jeszcze drastyczniej ograniczony, co jeszcze bardziej odbije się na całej branży, która obecnie przechodzi poważny kryzys. Chociaż do ostatnich dni nie było pewności, prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej (TIG) potwierdził niepokojące wiadomości. Organizatorzy nie mieli innego wyjścia. O szczegółach informuje portal onet.pl.

W najbliższym czasie góry mogą zostać odcięte od turystów. Coraz bardziej radykalne decyzje rządu, które mają na celu przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa, dotykają sektor turystyczny. O ogromnych stratach i braku czasu na odpowiednie przygotowanie mówią zarówno właściciele lokali gastronomicznych, jak i noclegowni, które od soboty 7 listopada zostają zamknięte z pewnymi wyjątkami. Jak ta sytuacja wpłynie na turystykę w polskich górach?

Polskie góry mogą opustoszeć lada dzień. Fatalne skutki decyzji rządu dla turystyki

W wyniku decyzji rządu, który poinformował o kolejnych ograniczeniach, góry mogą zostać odcięte od turystów już w ciągu najbliższych dni. Mowa o restrykcjach, które wchodzą w życie od soboty 7 listopada i będą obowiązywały aż do 29 listopada. Zdaniem niektórych przedsiębiorców część z nich odbiera ostatnie szanse na zarobek osobom pracującym w sektorze turystycznym. W górach trzeba było podjąć trudne decyzje.

Wśród ograniczeń, które będą miały znaczny wpływ na zmniejszenie ruchu turystycznego, pojawiło się zawieszenia działalności noclegowni. Hotele, hostele, pensjonaty oraz schroniska nie będą mogły prowadzić działalności noclegowej skierowanej w kierunku turystów. Zakwaterować będą mogły się tylko i wyłącznie osoby podróżujące służbowo.

To natomiast wiąże się z zamykaniem schronisk turystycznych w górach. To może być poważny cios, zwłaszcza że chociaż skończył się sezon wakacyjny, to okres jesienno-zimowy jest okresem, w którym nadal wielu wczasowiczów wybiera się na południe Polski. Pod koniec roku często na szlakach górskich pojawiają się turyści, którzy chcą uniknąć tłumów, jakie zazwyczaj obecne są latem. Teraz nie będą mogli zatrzymać się w noclegowniach.

Góry z zamkniętymi schroniskami

Turyści, którzy planowali wyjazd w góry w listopadzie, będą musieli prawdopodobnie zrezygnować ze podróży. Prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej (TIG), Agata Wojtowicz, potwierdziła, że zakaz zakwaterowania wczasowiczów obejmuje wszystkie ośrodki hotelarskie oraz takie obiekty jak pensjonaty, kwatery prywatne, apartamenty czy domki na wynajem.

– W tej chwili wszyscy powinniśmy bardzo rozsądnie podejść do kolejnych dwóch tygodni i nie przyjmować turystów, aby mieć szansę zarobienia na czas świąt i Sylwestra – słowa prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej cytuje portal onet.pl.

Niespodziewana decyzja rządu wywołała ogromne niezadowolenie wśród właścicieli noclegowni i zmusiła do anulowania wszelkich rezerwacji turystycznych. Część kwaterodawców postanowiło obejść przepisy, oferując wynajem domków jako obiektów pracy zdalnej. Jak wyjaśnia prezes TIG, jest to możliwe, jednak pozostaje bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać.

– Takiego domku czy apartamentu nie można wynająć na przykład na weekend, a trzeba już sporządzić umowę o wynajmie długoterminowym i przejść na inną formę opodatkowania. Wówczas klient może przenieść się do takiego lokum, mieszkać w nim i pracować zdalnie. Natomiast przedsiębiorcy, którzy próbują pod tą konstrukcją poprawną sprzedawać pokoje na krótki termin dla turystów, narażają się na konsekwencje – dodaje Agata Wojtowicz dla onet.pl.

Część schronisk w Tatrach wystosowało już komunikaty, w których informują o zawieszeniu działalności noclegowej. W niektórych miejscach turyści zdecydujący się jednak wybrać w góry mimo ograniczeń, mogą nadal liczyć na świadczenie usług gastronomicznych na wynos. Wczasowicze na szlakach będą mogli skorzystać z tzw. bufetu z okienka. Nie pozostaje jednak wątpliwościom, że ta sytuacja znacznie odbije się na górskiej turystyce.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o ograniczeniach w przemieszczaniu, które lada dzień wejdą w życie w Polsce. Przewoźnik apeluje do podróżnych, aby uważnie monitorowali wszelkie zmiany, jakie będą zachodziły w siatce połączeń. Więcej na ten temat dowiecie się, klikając tutaj.

Źródło: Onet.pl

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >

Polska

Lotnisko w Gdańsku wprowadza szybkie testy na koronawirusa. Pozwolą uniknąć kwarantanny po przylocie

Czytaj więcej >