Turysci.pl
Energylandia

fot. Pxabay/ stevepb

Gmina Zator wprowadza dodatkową opłatę dla turystów. Jak wpłynie na odwiedzających Energylandię?

14 Stycznia 2022

(Ostatnia zmiana: 26 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Gmina Zator, na której terenie znajduje się Energylandia, postanowiła wprowadzić opłatę miejscową. Będzie ona pobierana od wszystkich turystów, którzy zostaną tam dłużej niż na jedną dobę.

Tylko w 2021 roku słynną Energylandię, czyli największy park rozrywki w Polsce, odwiedziło aż 1,8 mln turystów. Była ona również największym realizatorem bonu turystycznego. Gmina Zator postanowiła przykładem zagranicznych miejscowości wprowadzić „opłatę miejscową”.

Czy wyjazd do Energilandii będzie droższy?

Gmina zyskała popularność głównie za sprawą Energylandii, a także kilku mniejszych parków jak Dinozatorlandia, Park Mitologii czy Park Owadów. Obecnie Zator i okolice to dobrze zorganizowane miejscowości turystyczne z pełną infrastrukturą, noclegami, punktami gastronomicznymi oraz innymi rozrywkami.

Samorządowcy wskazują jednak, że napływ turystów to dodatkowe pieniądze do budżetu i dla mieszkańców, ale również dodatkowe koszty. Z tego względu gmina zdecydowała się na wprowadzenie dodatkowej opłaty.

– Liczba turystów, którzy u nas są, to też nieco kłopotów. Oczywiście są dodatkowe przychody dla gminy i ludzi, którzy otwierają tutaj działalność, ale są też dodatkowe śmieci w koszach, mieście, na trasach pieszych. To też inne wydatki na infrastrukturę: oświetlenie, upiększenie centrum miasta – powiedział Mariusz Makuch, burmistrz Zatora w rozmowie z Radiem Kraków.

Opłata nie powinna jednak zrujnować niczyjego budżetu, ponieważ wyniesie zaledwie 2 PLN od osoby za każdą dobę pobytu. Zostaną nią objęci turyści, którzy będą chcieli zostać w Zatorze na dłużej niż jedną dobę. Nowe zasady mają wejść w życie 1 kwietnia.

Według wstępnych wyliczeń samorządowców nowa opłata może przynieść w ciągu roku do budżetu dodatkowe 200 tys. PLN. Warto podkreślić, że samą Energylandię odwiedziło w 2021 roku 1,8 mln turystów.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: Fly4Free

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Zachód słońca na Kozim Wierchu hitem sieci. Turyści zachwyceni

Czytaj więcej >

Polska

Ostrożnie podczas wyjazdu. IMGW ostrzega przed niebezpieczeństwem na drogach

Czytaj więcej >

Polska

Tłumy turystów po polskiej stronie Tatr. Mniej narciarzy na Słowacji

Czytaj więcej >

Polska

Martyna Wojciechowska wspomina zdobycie Korony Ziemi. "Jeden z najlepszych dni w moim życiu"

Czytaj więcej >
fot. Wikipedia/ Captain Blood/ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Polska

Drugi stopień zagrożenia lawinowego w Bieszczadach. Na szlakach panują bardzo trudne warunki

Czytaj więcej >
fot. Wikipedia commons/ Aneta Pawska/ CC BY 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

Polska

Można jeszcze znaleźć noclegi na ferie w Karpaczu. Ceny mogą jednak zniechęcić

Czytaj więcej >