Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Geograficzny środek Europy znajduje się w Polsce. Niegdyś było to miasto królewskie
Marta Lewkowicz-Popławska
Marta Lewkowicz-Popławska 13.09.2023 11:59

Geograficzny środek Europy znajduje się w Polsce. Niegdyś było to miasto królewskie

Suchowola
fot. sucholowa.pl

Czy wiedzieliście, że centrum Europy jest w Polsce? Konkretniej na Podlasiu. Przebiega przez spokojne miasteczko i jest jego dumą. 

Mowa tu o Suchowoli, leżącej mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Augustowem a Białymstokiem. Warto tam zajrzeć, bo gmina oferuje znacznie więcej niż tylko ten tytuł.
 

Prawdziwy slow-life po podlasku

Suchowola była miastem królewskim. Prowadził tamtędy szlak z Mazowsza do Grodna, a handel szybko się rozwijał. 

Dziś miasteczko jest znakomitym miejscem wypadowym dla spragnionych spokoju i kontaktu z naturą. Dzięki atrakcyjnej lokalizacji w sąsiedztwie Biebrzańskiego Parku Narodowego, na obszarze należącym do Zielonych Płuc Polski, oferuje wiele aktywności na świeżym powietrzu. Życie płynie tu spokojnym rytmem, zgodnie z porami roku, dlatego wypoczynek w Suchowoli wybierają osoby, które chcą na kilka dni zwolnić i odetchnąć od codziennej gonitwy.
 

Geograficzny środek Europy? To właśnie tu

Mieszkańcy dumni są jednak najbardziej z tego, że mieszkają w centrum Europy. W 1775 roku kartograf i astronom króla Stanisława Augusta Poniatowskiego wyznaczył w Suchowoli geograficzny środek Europy, biorąc pod uwagę punkt, w którym krzyżują się linie wyznaczone przez najbardziej odległe punkty naszego kontynentu. 

Miejsce to symbolizuje obecnie ogromny głaz narzutowy umieszczony w parku, w centrum miasta. Nie sposób go nie zauważyć przejeżdżając krajową drogą numer 8. Na symbolicznym kamieniu znajduje się mosiężny herb Gminy Suchowola ze stosownym napisem w języku łacińskim.

Geograficzny środek Europy w Suchowoli jest jednym z kilkunastu jakie wyznaczono korzystając z różnych metod. Prawa do tego tytułu roszczą sobie też m.in. Biernaty na Litwie, Kremnickie Banie na Słowacji, a także góra Tyllenberg/Dylen na granicy czesko-niemieckiej. 

Miasteczko na styku kultur

Suchowola jest blisko związana z księdzem Jerzym Popiełuszką, który pochodził z tych stron. Przy miejscowym kościele, w którym przechowywane są relikwie świętego, zgromadzono pamiątki związane z jego działalnością na rzecz komunistycznej opozycji. 

Jest to także część szlaku tatarskiego. Na terenie miasta działa Centrum Trzech Kultur, gdzie można zobaczyć wystawy poświęcone kulturze polskiej, żydowskiej i tatarskiej.