Turysci.pl > Europa > Gdzie na karnawał, jeśli nie do Rio de Janeiro? 6 najlepszych imprez karnawałowych w Europie
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 21.02.2023 20:48

Gdzie na karnawał, jeśli nie do Rio de Janeiro? 6 najlepszych imprez karnawałowych w Europie

None
unsplash/Ugur Arpaci

Rio de Janeiro słynie z corocznych obchodów karnawału, o których jest głośno na całym świecie. Okazuje się jednak, że planując wyjazd w lutym wcale nie trzeba lecieć aż do Brazylii, by uczestniczyć w hucznej zabawie. W Europie również leżą kraje, które wiedzą, co to dobra zabawa!

Nie wszyscy turyści mogą zdawać sobie sprawę, że niektóre z europejskich państw obchodzą karnawał niemal równie tak głośno, jak Rio de Janeiro w Brazylii. Udając się tam, na pewno poczujesz imprezowy nastrój i chęć do zabawy w rytm muzyki. Kolorowe stroje, parady ulicami miast i bale do samego rana to coś, na co możecie liczyć, obierając w okresie karnawału następujące kierunki!

Rio de Janeiro stolicą karnawału

Wątpliwościom nie podlega fakt, że Rio de Janeiro jest niekwestionowaną stolicą karnawału. To brazylijskie miasto po nadejściu Nowego Roku mieni się milionem barw, muzyka niemal nie cichnie, a bale i zabawy do białego rana są na porządku dziennym. Beztroskie tańce, kuse, ozdobne, kolorowe stroje i szalone rytmy co roku ściągają w tym okresie przyjezdnych z całego świata. Nie ma się co dziwić, ponieważ wieloletnia tradycja świętowania wydaje się bardzo ciekawą formą rozrywki, zwłaszcza dla prawdziwych imprezowych dusz.

Dla turystów z Polski największą przeszkodą w uczestnictwie w obchodach karnawału w Rio de Janeiro jest odległość, jaka dzieli nasz kraj od Brazylii. Jednak okazuje się, że nie wszystko stracone, ponieważ istnieją bliższe lokacje, które mogą śmiało konkurować z brazylijskimi paradami i imprezami!

 

 

Cyklon tropikalny Freddy uderzył w Mauritius. Wiatr osiąga nawet do 280 kilometrów na godzinę

Gdzie wybrać się na karnawał w Europie?

Kilka europejskich państw może pochwalić się niemal równie hucznymi obchodami karnawału, jakich doświadczają mieszkańcy i turyści w Rio de Janeiro. Wszystkie znajdują się o wiele bliżej niż Ameryka Południowa, a w spragnieni imprez i zabawy, na pewno nie będą mieli na co narzekać!

1. Binche w Belgii 

Pierwszą propozycją dla poszukiwaczy karnawałowej zabawy jest uliczny karnawał obchodzony w Belgii, który co ciekawe jest jednym z najdłuższą tradycją w Europie. W 2008 roku został nawet wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Jego obchody zwieńcza parada mężczyzn przebranych za francuskich muzyków z Burgundii z XV wieku.

 

 

2. Uliczne parady w Santa Cruz na Teneryfie 

Wszyscy, którzy spędzili okres karnawału na hiszpańskiej wyspie położonej na Oceanie Atlantyckim, zdecydowanie wiedzą, czym jest dobra zabawa. Parady po ulicach Santa Cruz mają ustępować jedynie tym z Rio de Janeiro. Tam z resztą podobnie jak w Brazylii przygotowania trwają niemal cały rok, prawie zawsze jest ogłaszany również motyw przewodni imprezy, po to, aby każdy z zainteresowanych mógł wpasować się strojem i rekwizytami.

3. Wenecja i Viareggio we Włoszech

W zestawieniu europejskich krajów słynących z obchodów karnawału oczywiście nie mogłoby zabraknąć Wenecji. To najstarsza zabawa uliczna tego typu, silnie powiązana z historią i tradycją tego miejsca. W przeszłości zakładanie masek miało zacierać różnice między warstwami społecznymi, teraz to dekoracyjny element, a wybór najpiękniejszej maski pośród wszystkich przebierańców to już część obchodów.

Równie ciekawą opcją jest włoskie Viareggio. Podczas kulminacyjnego czasu karnawału odbywają się tam parady, podczas których można podziwiać olbrzymie papierowe figury, które są szykowane przez wiele miesięcy. Cały klimat jest utrzymywany wokół satyry politycznej, bali maskowych i… rozgrywkach piłki nożnej.

Gdzie na Karnawał, jeśli nie do Rio de Janeiro_ 6 najlepszych imprez karnawałowych w Europie (1).jpg
unsplash/Marc Vandecasteele

4. Nicea, Francja

Dobrą opcją dla poszukiwaczy zabawy podczas karnawału jest także Nicea we Francji. Tam, podobnie jak w Wenecji, królują przebierańcy w maskach, jednak oprócz nich na ulicach roi się od kukieł. W tym czasie dobywają się również Parada Światła i Parada Kwiatowa, co jeszcze podnosi atrakcyjność całych obchodów. Tak jak na Teneryfie co roku imprezie towarzyszy inny motyw przewodni.

5. Szwajcarski karnawał w Bazylei

Specjalnymi obchodami karnawałowymi może pochwalić się również Bazylea w Szwajcarii. Przez trzy dni ulice przemierzają tam przebierańcy w strojach klaunów, błaznów i miejscowych Waggis - wiesniaków z czerwonymi nosami i słomianymi włosami. Gdy zapada zmrok, ich oświetlone maski przypominają widma, a w tym czasie towarzyszy im wiele inscenizacji i pokazów.

6. Kolonia w Niemczech

Wszyscy zainteresowani karnawałową zabawą mogą udać się również do Kolonii w Niemczech. Jednym z nietypowych obchodów jest wydarzenie, podczas którego kobiety przejmują władzę nad miastem i każdemu napotkanemu mężczyźnie - w tym urzędnikom, podczas wejścia do ratusza - obcinają krawat. Innym ważnym elementem jest Rosenmontag - różany poniedziałek. Z kolei tego dnia, odbywa się Wielka Parada, której przewodzą książę, wieśniak i panna. Za nimi podążają platformy, pośród których można dopatrzyć się kukieł polityków, celebrytów i ważny lokalnych postaci. Z nich na widzów są rozrzucane płatki kwiatów. 

Gdzie na Karnawał, jeśli nie do Rio de Janeiro_ 6 najlepszych imprez karnawałowych w Europie (3).jpg
unsplash/Mathias Elle

Dołącz do nas

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected].

 

źródło: national-geographic.pl; http://blog.ozonee.pl; well.pl

To tu kręcono „Opowieści z Narnii”. Widoki w Górach Stołowych zapierające dech w piersi
Góry Stołowe porównuje się do krainy prosto z baśni, a wprost nierealne krajobrazy hipnotyzują nas o każdej porze roku. Być może nie wszyscy miłośnicy górskich wycieczek zdają sobie sprawę, że to właśnie w pasmie Sudetów Środkowych powstawały zdjęcia do światowego hitu filmowego “Opowieści z Narnii”. Producenci byli pod tak wielkim wrażeniem, że wrócili do Polski, by nakręcić kolejne części!Góry Stołowe to świetny cel podróży nie tylko dla pasjonatów gór, ale także fanów przygód Piotra, Edmunda, Zuzanny i Łucji znanych z “Opowieści z Narnii” - serii książek i adaptacji filmowych, które podbiły serca dzieci oraz dorosłych z całego świata. Mimo iż pierwsza część weszła na srebrne ekrany 18 lat temu, przygody czwórki rodzeństwa nadal są uwielbiane i chętnie oglądane. Jeśli jeszcze nie masz planów na weekend, koniecznie rozważ tę propozycję!
Czytaj dalej
Przetestował najgorzej oceniany nocleg w Warszawie. Nie chcielibyście spędzić w nim nocy
Youtuber Szymon Nyczke, znany jako Książulo, postanowił przetestować jeden z najgorzej ocenianych hosteli w Warszawie. Na własnej skórze chciał się przekonać, czemu panujące tam warunki skłaniają gości do wystawiania tak niskich ocen. Oczywiście cała relacja odbyła się przed kamerami. Już po przekroczeniu progu zdał sobie sprawę, że opinie nie były na wyrost, a warunki w pokoju są skandaliczne.Decydując się na wynajem noclegu w podróży, zazwyczaj kierujemy się opiniami innych, którzy korzystali już z usług danego gospodarza. Niektóre obiekty są tak zaskakująco źle oceniane, że aż wzbudzają ciekawość. Youtuberzy często wykorzystują owiane złą sławą kwatery jako źródło kontentu na swoich kanałach. Twórca internetowy Książulo na oczach widzów przekonał się, że hostel za 120 zł za noc w Warszawie to niezapomniana przygoda, a także spełnienie marzeń miłośników dzikiej przyrody - pod warunkiem, że darzą sympatią pluskwy.
Czytaj dalej