Turysci.pl

unsplash/Ugur Arpaci

Gdzie na karnawał, jeśli nie do Rio de Janeiro? 6 najlepszych imprez karnawałowych w Europie

21 Lutego 2023

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Rio de Janeiro słynie z corocznych obchodów karnawału, o których jest głośno na całym świecie. Okazuje się jednak, że planując wyjazd w lutym wcale nie trzeba lecieć aż do Brazylii, by uczestniczyć w hucznej zabawie. W Europie również leżą kraje, które wiedzą, co to dobra zabawa!

Nie wszyscy turyści mogą zdawać sobie sprawę, że niektóre z europejskich państw obchodzą karnawał niemal równie tak głośno, jak Rio de Janeiro w Brazylii . Udając się tam, na pewno poczujesz imprezowy nastrój i chęć do zabawy w rytm muzyki. Kolorowe stroje, parady ulicami miast i bale do samego rana to coś, na co możecie liczyć, obierając w okresie karnawału następujące kierunki!

Rio de Janeiro stolicą karnawału

Wątpliwościom nie podlega fakt, że Rio de Janeiro jest niekwestionowaną stolicą karnawału. To brazylijskie miasto po nadejściu Nowego Roku mieni się milionem barw, muzyka niemal nie cichnie, a bale i zabawy do białego rana są na porządku dziennym. Beztroskie tańce, kuse, ozdobne, kolorowe stroje i szalone rytmy co roku ściągają w tym okresie przyjezdnych z całego świata. Nie ma się co dziwić, ponieważ wieloletnia tradycja świętowania wydaje się bardzo ciekawą formą rozrywki, zwłaszcza dla prawdziwych imprezowych dusz.

Dla turystów z Polski największą przeszkodą w uczestnictwie w obchodach karnawału w Rio de Janeiro jest odległość, jaka dzieli nasz kraj od Brazylii. Jednak okazuje się, że nie wszystko stracone, ponieważ istnieją bliższe lokacje, które mogą śmiało konkurować z brazylijskimi paradami i imprezami!

 

 

cyklon

Cyklon tropikalny Freddy uderzył w Mauritius. Wiatr osiąga nawet do 280 kilometrów na godzinę

CZYTAJ DALEJ

Gdzie wybrać się na karnawał w Europie?

Kilka europejskich państw może pochwalić się niemal równie hucznymi obchodami karnawału, jakich doświadczają mieszkańcy i turyści w Rio de Janeiro. Wszystkie znajdują się o wiele bliżej niż Ameryka Południowa, a w spragnieni imprez i zabawy, na pewno nie będą mieli na co narzekać!

1. Binche w Belgii 

Pierwszą propozycją dla poszukiwaczy karnawałowej zabawy jest uliczny karnawał obchodzony w Belgii, który co ciekawe jest jednym z najdłuższą tradycją w Europie. W 2008 roku został nawet wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Jego obchody zwieńcza parada mężczyzn przebranych za francuskich muzyków z Burgundii z XV wieku.

 

 

2. Uliczne parady w Santa Cruz na Teneryfie 

Wszyscy, którzy spędzili okres karnawału na hiszpańskiej wyspie położonej na Oceanie Atlantyckim, zdecydowanie wiedzą, czym jest dobra zabawa. Parady po ulicach Santa Cruz mają ustępować jedynie tym z Rio de Janeiro. Tam z resztą podobnie jak w Brazylii przygotowania trwają niemal cały rok, prawie zawsze jest ogłaszany również motyw przewodni imprezy, po to, aby każdy z zainteresowanych mógł wpasować się strojem i rekwizytami.

3. Wenecja i Viareggio we Włoszech

W zestawieniu europejskich krajów słynących z obchodów karnawału oczywiście nie mogłoby zabraknąć Wenecji. To najstarsza zabawa uliczna tego typu, silnie powiązana z historią i tradycją tego miejsca. W przeszłości zakładanie masek miało zacierać różnice między warstwami społecznymi, teraz to dekoracyjny element, a wybór najpiękniejszej maski pośród wszystkich przebierańców to już część obchodów.

Równie ciekawą opcją jest włoskie Viareggio. Podczas kulminacyjnego czasu karnawału odbywają się tam parady, podczas których można podziwiać olbrzymie papierowe figury, które są szykowane przez wiele miesięcy. Cały klimat jest utrzymywany wokół satyry politycznej, bali maskowych i… rozgrywkach piłki nożnej.

Gdzie na Karnawał, jeśli nie do Rio de Janeiro_ 6 najlepszych imprez karnawałowych w Europie (1).jpg
unsplash/Marc Vandecasteele

4. Nicea, Francja

Dobrą opcją dla poszukiwaczy zabawy podczas karnawału jest także Nicea we Francji. Tam, podobnie jak w Wenecji, królują przebierańcy w maskach, jednak oprócz nich na ulicach roi się od kukieł. W tym czasie dobywają się również Parada Światła i Parada Kwiatowa, co jeszcze podnosi atrakcyjność całych obchodów. Tak jak na Teneryfie co roku imprezie towarzyszy inny motyw przewodni.

5. Szwajcarski karnawał w Bazylei

Specjalnymi obchodami karnawałowymi może pochwalić się również Bazylea w Szwajcarii. Przez trzy dni ulice przemierzają tam przebierańcy w strojach klaunów, błaznów i miejscowych Waggis - wiesniaków z czerwonymi nosami i słomianymi włosami. Gdy zapada zmrok, ich oświetlone maski przypominają widma, a w tym czasie towarzyszy im wiele inscenizacji i pokazów.

6. Kolonia w Niemczech

Wszyscy zainteresowani karnawałową zabawą mogą udać się również do Kolonii w Niemczech. Jednym z nietypowych obchodów jest wydarzenie, podczas którego kobiety przejmują władzę nad miastem i każdemu napotkanemu mężczyźnie - w tym urzędnikom, podczas wejścia do ratusza - obcinają krawat. Innym ważnym elementem jest Rosenmontag - różany poniedziałek. Z kolei tego dnia, odbywa się Wielka Parada, której przewodzą książę, wieśniak i panna. Za nimi podążają platformy, pośród których można dopatrzyć się kukieł polityków, celebrytów i ważny lokalnych postaci. Z nich na widzów są rozrzucane płatki kwiatów. 

Gdzie na Karnawał, jeśli nie do Rio de Janeiro_ 6 najlepszych imprez karnawałowych w Europie (3).jpg
unsplash/Mathias Elle

Dołącz do nas

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected]

 

źródło: national-geographic.pl; http://blog.ozonee.pl; well.pl

To tu kręcono „Opowieści z Narnii”. Widoki w Górach Stołowych zapierające dech w piersi

To tu kręcono „Opowieści z Narnii”. Widoki w Górach Stołowych zapierające dech w piersi

CZYTAJ DALEJ
Przetestował najgorzej oceniany nocleg w Warszawie. Nie chcielibyście spędzić w nim nocy

Przetestował najgorzej oceniany nocleg w Warszawie. Nie chcielibyście spędzić w nim nocy

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Europa

Kolejne miasto pozwala na pływanie na basenach bez staników. Zadziwiające, skąd ten pomysł
Czytaj więcej >

Europa

Usłyszeli nietypową prośbę od stewardes. To nie wystarczyło, padło ostrzeżenie
Czytaj więcej >

Europa

Po tym, co zrobiła w samolocie, pilot wezwał policję. Skuli pasażerkę tuż po lądowaniu
Czytaj więcej >

Europa

Największa wyspa Cyklad niczym grecki raj. Czym oczaruje nas Naksos?
Czytaj więcej >

Europa

Gdzie leży środek Europy? Od wieków nie ma co do tego zgody, ale Polacy wiedzą swoje
Czytaj więcej >

Europa

Te zdjęcia z miejsca stały się hitem internetu. 77-latek pojechał w góry w każdym tego słowa znaczeniu
Czytaj więcej >
Kamila Sabatowska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]