Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Europa > Gdzie leży środek Europy? Od wieków nie ma co do tego zgody, ale Polacy wiedzą swoje
Redakcja Turyści
Redakcja Turyści 10.03.2023 17:35

Gdzie leży środek Europy? Od wieków nie ma co do tego zgody, ale Polacy wiedzą swoje

Suchowola, Podlasie
Fot. Canva/Wikipedia, Krzysztof Kundzicz

Wyznaczenie geograficznego środka Europy nie jest takie proste jak mogłoby się wydawać. Teoretycznie wystarczy sprawdzić, w którym miejscu przetną się linie wyprowadzone z najodleglejszych punktów Europy. W praktyce właśnie one rozpalają kartografów z różnych krajów. Jak dotrzeć do serca Europy w Polsce?

Suchowola, czyli geograficzny środek Europy w Polsce

Suchowola to mała miejscowość na Podlasiu, niedaleko Białegostoku. 231 km na północny wschód od Warszawy. Mieszka tam nieco ponad 2 tys. osób. 

Dawniej jednak było to miasto królewskie, a geografię tego terenu w 1775 r. wziął pod lupę kartograf króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Szymon Sobierajski.

Wyznaczył środek Europy, czyli miejsce gdzie krzyżują się linie łączące najdalsze punkty, w centrum miasta. Dziś w parku miejskim stoi pamiątkowy obelisk. Miejsce wprost wymarzone do zrobienia selfie podczas podróży.

Nie musisz lecieć do Włoch, żeby zobaczyć krzywą wieżę. Polski zabytek zapiera dech w piersiach Ustalamy budżet na 400 zł i ruszamy w Polskę. Pomysł na tani weekend w górach

Środek Europy w Suchowoli. Jakie atrakcje warto zwiedzić?

Cztery powody, dla których warto zatrzymać się w Suchowoli

  1. W Suchowoli od zawsze łączyły się kultury, narodowości i wyznania.  Na przełomie XVII i XVIII wieku do lokalnej, katolickiej, społeczności dołączyli Żydzi, a 100 lat później Tatarzy. Te historie zbiera i pokazuje Centrum Trzech Kultur. Odbywają się tu koncerty i festiwale. W galerii i muzeum można zobaczyć, m.in. modlitewniki tatarski, spisany ręcznie w języku arabskim oraz żydowski: po hebrajsku i w jidisz. 
    Wstęp do centrum jest bezpłatny.
  2. Kilka lat temu powstało Tatarskie Centrum Kultury Islamu. Można tu zobaczyć ekspozycję prezentującą autentyczną turecką kaligrafię, ale i rodzinne zdjęcia polskich Tatarów z Suchowoli. Gospodarzem Tatarskiego Centrum Kultury Islamu jest imam Ramil Chajrow.
  3.  W Suchowoli i okolicznych wsiach natrafimy na przydrożne kapliczki, cenne zabytki etnograficzne. 
  4. Chwilę zadumy można przeżyć na cmentarzu żydowskim.

Po takiej dawce historii warto ruszyć w teren, do Biebrzańskiego Parku Narodowego. To największy, najdłuższy oraz najdzikszy park narodowy w kraju.

Projekt bez tytułu (73).png

Fot. Canva

 

 

Środek Europy jest w Polsce, na Litwie a może w Austrii?

Wiele europejskich państw chciałoby mieć środek u siebie. Swój wskazują, min. Austriacy, Białorusini, Czesi, Estończycy, Niemcy, Rumuni, Słowacy, Słoweńcy i Ukraińcy.

W 1989 r. naukowcy z francuskiego Narodowego Instytutu Geografii wykazali, że geograficzny środek Starego Kontynentu jest na Litwie, we wsi Giria, 26 km od Wilna. 

  • Litwini zrobili tam park i utworzyli Geograficzne Centrum Europy. Podróżnicy lubią to, bo można tam uzyskać specjalny certyfikat. 
  • Wstęp jest wolny.
  • W 2004 r. postawiono tam rzeźbę, a wcześniej zadbano o przyrodę.
  • Od 1992 roku teren wokół Geograficznego Centrum Europy jest rezerwat. Pod ochroną znalazło się jezioro w Girii, wzgórze Bernaty, las oraz pobliskie miejscowości.

Projekt bez tytułu (72).png

Fot. Wikipedia/Wojsyl. Geograficzne Centrum Europy na Litwie

Skąd biorą się kontrowersję w ustalaniu geograficznego środka Europy?

Problemem dla kartografów może być wyznaczenie najdalszych punktów na kontynencie. Pierwsze wątpliwości budzi granica miedzy Europą a Azją. 

Kolejne pytania padają o to, jak traktować wyspy na Oceanie Atlantyckim, m.in. Islandię, Azory czy Maderę. Uwzględnić wszystkie, niektóre, żadnej? Może lepiej wziąć pod uwagę tylko kontynentalną część Europy?

Źródło: Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna