Gdzie leży środek Europy? Od wieków nie ma co do tego zgody, ale Polacy wiedzą swoje
Wyznaczenie geograficznego środka Europy nie jest takie proste jak mogłoby się wydawać. Teoretycznie wystarczy sprawdzić, w którym miejscu przetną się linie wyprowadzone z najodleglejszych punktów Europy. W praktyce właśnie one rozpalają kartografów z różnych krajów. Jak dotrzeć do serca Europy w Polsce?
Suchowola, czyli geograficzny środek Europy w Polsce
Suchowola to mała miejscowość na Podlasiu, niedaleko Białegostoku. 231 km na północny wschód od Warszawy. Mieszka tam nieco ponad 2 tys. osób.
Dawniej jednak było to miasto królewskie, a geografię tego terenu w 1775 r. wziął pod lupę kartograf króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Szymon Sobierajski.
Wyznaczył środek Europy, czyli miejsce gdzie krzyżują się linie łączące najdalsze punkty, w centrum miasta. Dziś w parku miejskim stoi pamiątkowy obelisk. Miejsce wprost wymarzone do zrobienia selfie podczas podróży.
Nie musisz lecieć do Włoch, żeby zobaczyć krzywą wieżę. Polski zabytek zapiera dech w piersiach Ustalamy budżet na 400 zł i ruszamy w Polskę. Pomysł na tani weekend w górachŚrodek Europy w Suchowoli. Jakie atrakcje warto zwiedzić?
Cztery powody, dla których warto zatrzymać się w Suchowoli
- W Suchowoli od zawsze łączyły się kultury, narodowości i wyznania. Na przełomie XVII i XVIII wieku do lokalnej, katolickiej, społeczności dołączyli Żydzi, a 100 lat później Tatarzy. Te historie zbiera i pokazuje Centrum Trzech Kultur. Odbywają się tu koncerty i festiwale. W galerii i muzeum można zobaczyć, m.in. modlitewniki tatarski, spisany ręcznie w języku arabskim oraz żydowski: po hebrajsku i w jidisz.
Wstęp do centrum jest bezpłatny. - Kilka lat temu powstało Tatarskie Centrum Kultury Islamu. Można tu zobaczyć ekspozycję prezentującą autentyczną turecką kaligrafię, ale i rodzinne zdjęcia polskich Tatarów z Suchowoli. Gospodarzem Tatarskiego Centrum Kultury Islamu jest imam Ramil Chajrow.
- W Suchowoli i okolicznych wsiach natrafimy na przydrożne kapliczki, cenne zabytki etnograficzne.
- Chwilę zadumy można przeżyć na cmentarzu żydowskim.
Po takiej dawce historii warto ruszyć w teren, do Biebrzańskiego Parku Narodowego. To największy, najdłuższy oraz najdzikszy park narodowy w kraju.
Fot. Canva
Środek Europy jest w Polsce, na Litwie a może w Austrii?
Wiele europejskich państw chciałoby mieć środek u siebie. Swój wskazują, min. Austriacy, Białorusini, Czesi, Estończycy, Niemcy, Rumuni, Słowacy, Słoweńcy i Ukraińcy.
W 1989 r. naukowcy z francuskiego Narodowego Instytutu Geografii wykazali, że geograficzny środek Starego Kontynentu jest na Litwie, we wsi Giria, 26 km od Wilna.
- Litwini zrobili tam park i utworzyli Geograficzne Centrum Europy. Podróżnicy lubią to, bo można tam uzyskać specjalny certyfikat.
- Wstęp jest wolny.
- W 2004 r. postawiono tam rzeźbę, a wcześniej zadbano o przyrodę.
- Od 1992 roku teren wokół Geograficznego Centrum Europy jest rezerwat. Pod ochroną znalazło się jezioro w Girii, wzgórze Bernaty, las oraz pobliskie miejscowości.
Fot. Wikipedia/Wojsyl. Geograficzne Centrum Europy na Litwie
Skąd biorą się kontrowersję w ustalaniu geograficznego środka Europy?
Problemem dla kartografów może być wyznaczenie najdalszych punktów na kontynencie. Pierwsze wątpliwości budzi granica miedzy Europą a Azją.
Kolejne pytania padają o to, jak traktować wyspy na Oceanie Atlantyckim, m.in. Islandię, Azory czy Maderę. Uwzględnić wszystkie, niektóre, żadnej? Może lepiej wziąć pod uwagę tylko kontynentalną część Europy?
Źródło: Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna