Turysci.pl > Europa > Gdzie jest Grzegorz? Słowacy wezwali dodatkową pomoc na poszukiwania w Tatrach
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 28.09.2023 07:26

Gdzie jest Grzegorz? Słowacy wezwali dodatkową pomoc na poszukiwania w Tatrach

Poszukiwania w Tatrach
Fot. HZS/Facebook

Od soboty 23 września w Tatrach trwa walka z czasem, aby dotrzeć do potrzebującego pomocy polskiego turysty. Grzegorz podczas zejścia z Lodowego Szczytu złamał nogę. Chwilę po wezwaniu pomocy zaginął.

Już kolejny dzień trwa ogromna akcja w regionie Lodowego Szczytu po słowackiej stronie Tatr. Dziesiątki ratowników, helikopter i psy tropiące przeczesują kolejne tereny. Do akcji wkroczyło również TOPR.

Wezwał pomoc i zamilkł. Poszukiwania w Tatrach trwają

W sobotę 23 września ok. godziny 21 z ratownikami TOPR skontaktował się 50-letni Grzegorz. Mężczyzna poinformował ratowników, że podczas zejścia z Lodowego Szczytu doznał kontuzji nogi i nie jest w stanie samodzielnie kontynuować wędrówki. Niestety mężczyzna nie mógł również wskazać swojej dokładnej lokalizacji. Chwilę później jego telefon zamilkł.

Ponieważ Lodowy Szczyt znajduje się po słowackiej stronie Tatr, ratownicy TOPR o pomoc poprosili swoich odpowiedników z Horskiej Zachrannej Służby. W fatalnych warunkach, z deszczem, silnym wiatrem i niskim pułapem chmur zmierzyło się kilku ratowników. Choć szukali przez całą noc, nie trafili na ślad Polaka.

Kolejna doba poszukiwań w Tatrach. TOPR wkracza do akcji

W środę 27 września na tatrzańskich zboczach pojawiły się kolejne grupy ratowników. Tym razem do akcji przystąpiło 13 przedstawicieli Horskiej Zachrannej Służby. W poszukiwaniach wykorzystano również trzy psy tropiące i dwa drony. Słowacy o pomoc poprosili także TOPR. Na miejscu pojawiło się dwóch polskich ratowników z dronem.

Przez cały dzień HZS i TOPR sprawdzali region Doliny Czarnej Jaworowej, Doliny Śnieżnej, Doliny Dzikiej. Działania były prowadzone także w regionie Strelecky polí. Niestety mimo zaangażowania bardzo dużych sił, ponownie nie udało się trafić na żaden ślad po zaginionym Polaku. "Operacja poszukiwawcza będzie kontynuowana na bieżąco" – poinformowali słowaccy ratownicy.

Lodowy Szczyt jest Zaliczany do Wielkiej Korony Tatr

Lodowy Szczyt, który samotnie zdobywał Grzegorz, jest trzecim pod względem wysokości wierzchołkiem Tatr. Mierzy aż 2 628 m n.p.m. Jest również jednym z piętnastu szczytów wchodzących w skład Wielkiej Korony Tatr.